
Køb dine julegaver lokalt

Vi er midt i en coronatid, og det er vigtigt at passe på hinanden, holde afstand og begrænse den sociale kontakt. Ikke desto mindre er det snart jul, og selvom det i år kan være svært at holde fast i vores juletraditioner, er det stadig let at komme i julehumør, hvis man besøger områdets lokale handelsbyer. Og netop i år er der ekstra god grund til at støtte op om de lokale tilbud:
”Vi ved alle, at det har stor værdi for vores lokalsamfund, at vi har et rigt og aktivt handelsliv. Det skaber puls og giver os fælles oplevelser. Men ingen kan leve uden kunder, og det er derfor vigtigt, at vi vælger at handle lokalt – nu måske mere end nogensinde før”, fastslår borgmester Holger Schou Rasmussen.
Han opfordrer samtidig til, at de lokale erhvervsvirksomheder og handelsdrivende står sammen: ”Det er vigtigt, at områdets virksomheder vælger de lokale leverandører, og at de handelsdrivende er klar til at samarbejde og støtte op om de lokale handelsstandsforeninger. Sammen kan vi mere end hver for sig, og i en tid som nu, er det afgørende, at alle trækker i samme retning.
I områdets handelsbyer er der sørget for masser af julehygge, og årets aktiviteter bliver løbende tilpasset de aktuelle corona-forhold. Katrine Hartmann fra Nakskov Handel og Erhverv fortæller:
”De lokale butikker har sat et hav af indsatser i værk for at sikre, at man kan handle trygt, og mange har desuden gjort sig umage for at tilbyde lidt ekstra – Der er hyggeligt i butikkerne, du får en god service, dine varer bliver pakket pænt ind, og i Nakskov er der åbent alle dage fra den 30. november og frem til jul, så du trygt kan handle, når det passer bedst for dig”.
Som noget nyt er det i år også muligt at købe et fælles gavekort, der kan bruges i både Nakskov og Maribo. En oplagt mulighed – ikke blot for de lokale, men også for virksomheder, der har brug for en julegave til medarbejdere eller samarbejdspartnere:
”Det fælles gavekort giver mere fleksible muligheder for at handle lokalt, uanset hvor du bor, og det er med til at sikre, at flere får øjnene op for, hvad vores byer tilsammen kan tilbyde”, fortæller Birger Christensen fra Maribo Handel, og understreger, at selv de små indkøb, gør en forskel: ”Det er vigtigt, at alle bakker op og tænker lokalt. Kun sådan kan vi støtte hinanden og i fællesskab fastholde og udvikle et levende by- og handelsliv”.
Også i Rødby og Rødbyhavn har den lokale borger- og erhvervsforening skruet op for julehyggen: ”Selvom der i år er meget, der er nødt til at være anderledes end normalt, er det stadig jul i Rødby og Rødbyhavn, og der skal være plads til et smil på læben, plads til hinanden og plads til den fælles samhørighed”, fortæller Jesper Bergdal Kolath fra Sydlollands Borger- og Erhvervsforening.
Han tilføjer, at netop sammenholdet i Rødby og Rødbyhavn er allervigtigst netop nu, hvor området med den kommende Fehmernforbindelse står foran et af de vigtigste og største projekter i nyere tid: ”Mange nye ansigter skal føle sig velkomne, når de besøger os – det gælder både for borgere og erhvervsliv”, afslutter Jesper Kolath.
Nøgleord
Kontakter
Katrine Hartmann
Nakskov Handel og Erhverv
Telefon: 26 35 84 81
Birger Christensen
Maribo Handel
Telefon: 40 56 46 24
Jesper Bergdal Kolath
Sydlollands Borger- og Erhvervsforening
Telefon: 22 66 28 35
Holger Schou RasmussenBorgmester
Tlf:23 24 91 80Billeder

Information om Lolland Kommune
Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Ny folkeskolestrategi vedtaget31.10.2025 08:11:13 CET | Pressemeddelelse
Høj kvalitet, et stærkt fællesskab og en varieret og spændende undervisning. Det er lidt af det, der skal gøre fremtidens folkeskole robust, attraktiv og bæredygtig. En vision, der netop er vedtaget som et led i Lolland Kommunes nye folkeskolestrategi.
Lolland Kommune ændrer praksis for udsendelse af pressemeddelelser28.10.2025 14:30:02 CET | Pressemeddelelse
Fra lørdag den 1. november 2025 vil Lolland Kommune ikke længere anvende Ritzaus udsendelsessystem Via Ritzau til udsendelse af pressemeddelelser.
Rødbyhavn bliver ny national industripark28.10.2025 09:35:29 CET | Pressemeddelelse
Smidig sagsbehandling, kort ekspeditionstid og en erhvervsrelevant infrastruktur. Det er lidt af det, der skal gøre det let og enkelt at etablere nye produktions-aktiviteter i en industripark. Et stempel, der kan skabe ekstra arbejdspladser og sikre vækst og udvikling lokalt.
Lolland Kommune sætter ind for at få flere til stemmeurnerne27.10.2025 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Færre og færre stemmer til kommunalvalg, og den tendens gør sig også gældende i Lolland Kommune, hvor stemmeprocenten i 2021 kun nåede op på 63,1. Den lave valgdeltagelse er en demokratisk udfordring, som kræver handling. I samarbejde med lokale aktører sætter Lolland Kommune derfor ind med en række indsatser, der skal give flere lyst til og mod på at bruge deres stemme til Kommunalvalget den 18. november 2025.
Fast læge på Center for Handicaps botilbud skaber tryghed og styrker sundheden29.9.2025 06:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Beboerne på Center for Handicaps fire botilbud skal have lettere og mere direkte adgang til sundhedsfaglig hjælp og rådgivning i hverdagen. Fremover er der derfor tilknyttet en fast læge på Krogsbølleparken, Stormarken 1-5, Flintebjerg Nord/Syd og Flintebjerg Øst/Vest.
Lolland Kommune