Italiensk mester indgår aftale med Folkekirkens Nødhjælp

”Jeg føler et stort ansvar for at bidrage til klimakampen og indsatsen for verdens fattigste, der betaler den allerstørste pris, men som har det mindste ansvar for den globale opvarmning. Derfor er jeg glad for at blive udnævnt til klimafortaler for Folkekirkens Nødhjælp, som jeg har støttet siden jeg var 15-16 år og spillede ungdomsfodbold i Aarhus, siger 30-årige Sofie Junge Pedersen.
Engagementet for verdens fattigste og klimaet blev for alvor vækket i forbindelse med klimatopmødet i København i 2009 – og er vokset støt gennem fodboldkarrieren. En karriere som Sofie Junge Pedersen har tilbragt i en række danske og udenlandske klubber, hvor hun har fået øjnene op for, at fodboldens verden har et ansvar for at gå ind i klimakampen.
”Fodbolden har et kæmpe medansvar for kampen mod klimaforandringerne. Fodboldverdenen på globalt plan udleder tonsvis af drivhusgasser, og der er masser af muligheder for at skrue ned for udledningerne, uden det går ud over spillet på banen. Fodbolden bør også gå i spidsen og bruge dens enorme platform med milliarder af tv-seere og sponsorkroner i klimaets tjeneste, siger den nyslåede klimafortaler og tilføjer:
”Det handler om at skabe konkret klimahandling blandt fans og firmaer. Det er et fælles ansvar og i egen interesse. Ekstrem varme og nedbør er også en trussel mod fodboldspillet, som vi kender det i dag.”
Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær, Birgitte Qvist-Sørensen er meget glad for, at Sofie Junge Pedersen har ladet sig udnævne som klimafortaler for nødhjælpsorganisationen – og at det er fodboldspillerens store engagement for klima og verdens fattigste, der har banet vejen for samarbejdet.
”Aftalen med Sofie Junge Pedersen er i min verden en drømmetransfer. Hvis vi skal løse klimakrisen og leve op til verdensmålene, så skal vi have alle gode kræfter på banen. Der er brug for fortalere i klimapolitikken - og ikke mindst større fokus på behovet for klimatilpasning i udviklingslandene, herunder klimafinansiering i en helt anden liga, end det vi ser i dag. Fodboldverdenen – spillere, klubber og fodboldens organisationer, både herhjemme og i udlandet, kan virkelig gøre en forskel, hvis de tager ansvar og går helhjertet ind i klimakampen,” siger Birgitte Qvist-Sørensen.
Samarbejdet mellem Sofie Junge Pedersen og Folkekirkens Nødhjælp startede i forbindelse med VM-kvalifikationskampen mellem Danmark og Montenegro i efteråret 2021, da kvindelandsholdet valgte at donere overskuddet fra salget af signerede spilletrøjer til Folkekirkens Nødhjælps arbejde med klimatilpasning og træplantning i Uganda – på opfordring fra Sofie Junge Pedersen.
Foruden sit nye engagement som klimafortaler for Folkekirkens Nødhjælp er Sofie Junge Pedersen aktiv i We play green, som er en kampagneplatform for fodboldspillere, der gør en indsats for klimaet, DGIs internationale komite, der skaber udvikling i Ghana gennem sport - og endelig er Juventus- og landsholdsstjernen medlem af Common Goal, en sammenslutning af fodboldspillere, der donerer mindst en procent af deres løn til fodboldvelgørenhed rundt om i verden.
Nøgleord
Kontakter
Poul KjarPressechef
Tlf:+45 41865975pkja@dca.dkBilleder
Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Timbuktu Fonden fordobler Timbuktu Prisen og uddeler 200.000 kroner14.8.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En kombination af kvalificerede projektforslag og et voldsomt udenrigspolitisk år har fået Fonden til for første gang nogensinde at uddele hele to priser i 2025. Den ene Timbuktu Pris går til undersøgende journalister Thomas Foght og Sebastian Stryhn Kjeldtoft for afdækning af moderne slaveri, mens den anden går til ungdomsmediet Reelly for unikke øjenvidneberetninger fra genopbygningen af Syrien.
Folkekirkens Nødhjælp opruster med nye landechefer i verdens brændpunkter12.8.2025 09:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp styrker sin indsats i nogle af verdens mest udfordrede områder med udnævnelsen af nye landechefer på en række strategisk vigtige poster. De nye landechefer vil stå i spidsen for nødhjælps- og udviklingsarbejde, der hver dag gør en forskel for mennesker i verdens brændpunkter. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær, er begejstret for udnævnelserne: "Vi opererer i områder, hvor situationen kan ændre sig fra dag til dag. Dygtige og erfarne ledere i felten er afgørende for, at vi kan levere både akut nødhjælp og langsigtede løsninger. Og med vores nye ansættelser, er jeg sikker på, at vi står stærkt til at håndtere de udfordringer, der venter.” De nye udnævnelser omfatter: Ukraine: Peter Bo Larsen (DK) Mali: Joanne Olsen (USA). Syrien/Irak: Knud Andersen (DK). Cambodja: Janardhan Rao (IND) Sydsudan: Rama Devi Arla Hansraj (IND) Palæstina: Christian Meldgaard Cramon (DK) De nye ledere bringer omfattende erfaring inden for humanitært arbejde, konfliktom
Danskerne elsker genbrug – især om sommeren2.7.2025 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Genbrugssalget eksploderer i sommermånederne. Det mærker Folkekirkens Nødhjælps genbrugsbutikker tydeligt over hele landet
Gå i rødt for Gazas børn og familier16.6.2025 16:38:34 CEST | Pressemeddelelse
Red Barnet, Amnesty International Danmark, Folkekirkens Nødhjælp, Mellemfolkeligt Samvirke, Greenpeace, International Media Support og Oxfam Danmark inviterer til demonstration foran Christiansborg.
Kendt influencer hænger sko i træerne på Nørrebro8.5.2025 12:24:24 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med Folkekirkens Nødhjælp ønsker Michella Meier-Morsi at skabe opmærksomhed om en ubehagelig - men meget vigtig - sandhed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum