It-eksperter frygter at data om danskerne bliver sammenkørt

Flere videokameraer og længere opbevaring data fra nummerpladeskanninger er blot to af mange små, nye skridt mod en øget overvågning af danskerne, og den totale mængde af data om den enkelte danskers færden vil stige betragteligt med regeringens bebudede sikkerhedspakke.
Det mener IDAs it-sikkerhedsekspert Jørn Guldberg, der ser udspillet om øget overvågning som en glidebane, og det er han ikke alene om. I en ny undersøgelse blandt 772 medlemmer af IDAs fagtekniske netværk IDA IT svarer 48 procent, at de er enige eller helt enige i, at den eksisterende brug af data krænker den enkeltes privatliv. 63 procent er bange for eksisterende data bliver sammenkørt på et tidspunkt.
"Man kan som udgangspunkt stille spørgsmålstegn ved effekten af disse tiltag. Et bandemedlem med tildækket ansigt i en bil med stjålne nummerplader bliver næppe fanget. Men når det er sagt, kan der på ingen måde stilles spørgsmålstegn ved, at der lægges endnu et lag på den hjemlige registrering og overvågning af helt almindelige danskere. Oplysninger, som vi desværre ved, kan slippe ud og misbruges og skade den enkelte borger,” siger han.
Danmark er i forvejen et af de mest digitaliserede lande i verden, og der ligger allerede enorme mængder data om hver enkelt borger mange steder. Derfor skal man som demokratisk nation være varsom med at udvide registreringer af borgerne, mener Jørn Guldberg.
”Mulighederne er jo enorme. Når sikkerhedspakke 2, 3 og 4 er fremlagt og vedtaget, og vi har kameraer nok, kan det jo være fristende at foreslå ansigtsgenkendelse i sikkerhedspakke 5. Det, der umiddelbart kan virke smart her og nu, kan derfor vise sig at være en helt forkert vej at gå,” advarer Jørn Guldberg.
Hvad er din holdning til den samlede brug af data i den danske lovgivning og det danske samfund?
Helt enig |
Enig |
Hverken eller |
Uenig |
Helt uenig |
Ved ikke |
Total |
|
Jeg er bange for, at alle disse data bliver sammenkørt på et tidspunkt |
30 % |
33 % |
17 % |
13 % |
4 % |
3 % |
100 % |
Jeg synes, vi krænker den enkeltes ret til privatliv |
19 % |
29 % |
25 % |
19 % |
5 % |
3 % |
100 % |
Kilde: IDA Analyse oktober 2019 Overvågning og dataetik – en it-politisk analyse blandt 772 af IDAs it-professionelle.
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Massiv interesse for ingeniøruddannelserne5.7.2025 16:56:53 CEST | Pressemeddelelse
Civilingeniøruddannelsen er for andet år i træk den mest søgte
Facebook på kollisionskurs med danske brugere3.7.2025 13:28:59 CEST | Pressemeddelelse
Facebook vil have adgang til brugernes private billeder på telefonen, men otte ud af ti danskere opfatter deres billeder som lige så private som helbredsoplysninger, viser IDA-undersøgelse.
Hver femte arbejder et sted uden stressplan2.7.2025 07:45:02 CEST | Pressemeddelelse
Hvad skal du gøre, hvis du bliver ramt af stress? Det svæver i luften på mange arbejdspladser. Mange erhvervsaktive danskere aner ikke, hvor de skal gå hen, hvis stressen rammer, viser nye tal fra IDA.
Hver anden tager jobbet med på ferie1.7.2025 07:28:11 CEST | Pressemeddelelse
Over halvdelen af danskerne tjekker arbejdsmail og tager opkald i sommerferien – og for mange er det ikke frivilligt. Hver fjerde oplever, at arbejdsgiveren forventer, de står til rådighed. Det viser nye tal fra IDA.
Gratis internet på ferien kan blive dyrt29.6.2025 08:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun under hver femte dansker holder sig fra åbne wifi, når de er på ferie, hvilket ellers er det smarteste, advarer it-sikkerhedsekspert.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum