Inflation påvirker danskernes forbrugsmønster i julen
25.11.2022 12:25:52 CET | Meresalg Marketing | Pressemeddelelse

Danskerne jager de gode tilbud i år - vi ser en markant stigning i interessen for Black Week.
I Black Week oplever vi en stigning på 40% i antal kliks sammenlignet med sidste år. (Kilde: Morefews.dk - link til analyse.)
På baggrund af analysen er det tydeligt at der er en sammenhæng mellem makroøkonomien og danskernes forbrugsmønster i november måned – Black Week / Friday-tilbud jages endnu mere i år.
Til at underbygge stigningen på de 40% illustrerer to kurvediagrammer udviklingen. Kilde: Danmarks Statistik. Find diagrammerne her.
Ifølge Danmarks Statistik (nettotal) er en dansk families økonomiske situation i dag dårligere, end for et år siden. Kurvediagrammet herunder illustrerer i indekstal faldet. Ligeledes er stigningen i inflationen tydelig.
Vores konklusion: En svagere økonomi får danskerne til at sige JATAK til tilbud.
Nøgleord
Kontakter
Lau ChristensenSEO, Partner
Tlf:2254 2740lau@meresalg.dkBilleder
Information om Meresalg Marketing
Følg pressemeddelelser fra Meresalg Marketing
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Meresalg Marketing
Små og mellemstore virksomheders adgang til alternativ finansiering19.8.2026 15:44:16 CEST | Pressemeddelelse
For små og mellemstore virksomheder er adgang til kapital og fleksibel finansiering afgørende for drift og vækst. Flere vælger i dag at undersøge alternativer til traditionelle banker, hvilket skaber et bredere landskab af finansieringsmuligheder. Udviklingen stiller krav til gennemsigtighed og forståelse af vilkår på tværs af nye løsninger, så SMV finansiering kan vurderes mere præcist.
Personfradraget i 2026: Så meget af indkomsten kan holdes skattefri17.8.2026 10:16:00 CEST | Pressemeddelelse
Personfradraget er en af de mest grundlæggende dele af det danske skattesystem, men det er langt fra alle, der ved præcis, hvordan det fungerer.
Danskerne er villige til at gå på kompromis for at få have - i Syddanmark er drømmen endnu stærkere10.8.2026 13:21:22 CEST | Pressemeddelelse
Når danskerne drømmer om deres næste bolig, står egen have øverst på ønskelisten. Men ønsket om et privat uderum er mere end bare et ekstra plus. For mange boligkøbere er haven, terrassen eller altanen så vigtig, at de er villige til at gå på kompromis med både boligstørrelse, beliggenhed og transporttid for at få den. I Region Syddanmark står havedrømmen endda stærkere end på landsplan - og det er en tendens, der også kan genkendes på boligmarkedet i Haderslev og Vojens.
Sådan sammenligner du forsikringsselskaber og får personlige tilbud3.8.2026 16:16:45 CEST | Pressemeddelelse
Danske husstande bruger hvert år en anselig del af budgettet på at sikre bil, bolig og personligt ansvar. Selvom markedspriserne ændrer sig løbende som følge af klimaudvikling, inflation og ny lovgivning, fastholder mange de samme policer i årevis. Passiviteten skyldes sjældent manglende vilje til at optimere budgettet, men snarere en udbredt opfattelse af, at branchen er præget af kringlede betingelser og uigennemskuelige undtagelser.
AGF går fra guldfest til titelprøve28.7.2026 12:39:02 CEST | Pressemeddelelse
Efter 40 års ventetid er AGF igen dansk mester, og nu begynder arbejdet med at gøre triumfen til starten på en ny stærk periode. En aktiv sommer, en bredere trup og europæiske kvalifikationskampe giver Jakob Poulsens hold en spændende mulighed for at vise, at guldet kan forsvares. Men kan det så forsvares? Det prøver denne artikel at dykke ned i.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

