Ildsjæle fra Helsingør hyldes på Kronborg Slot

Selveste Kronborg Slot danner rammen, når GF Forsikring i Nordsjælland den 18. marts hylder nogle af de ildsjæle og foreninger, der hver dag skaber lokal stolthed og sammenhold i Helsingør. Med prisen følger en anerkendelse op til 5000 kroner.
- Der er rigtig mange ildsjæle her i Helsingør, som hver eneste dag tager en ekstra tørn og gør en forskel for det lokalsamfund, de er en del af. Det er ofte frivillige, der bruger de fleste af døgnets timer til at gøre noget for andre, eller som har en hel unik evne til at omfavne børn eller ældre på en helt speciel måde. Det handler om at have overskud til andre, hvilket vi er gode til i Danmark - blandt andet med vores foreningsliv og mange frivillige. Med GF Nordsjælland og Helsingørs Ildsjælepris vil vi give dem et klap på skulderen, en officiel anerkendelse og en lille pengepræmie for den store indsats de gør, siger Susie Uldall Klausen, der er afdelingsdirektør i GF Storkøbenhavn/Nordsjælland.
En af årets prismodtagere er en pensionist, der bruger de fleste af døgnets vågne timer på at være formand for foreningen Veteransupport, som hører til i Helsingør. Han modtager bl.a. prisen for sit arbejde for at give foreningen økonomi til at kunne varetage det vigtige arbejde med at støtte veteraner, og han går personligt ind i de sager, hvor veteranen ikke får hjælp fra de offentlige systemer.
Til stede i Helsingør – selv uden kontor
GF Forsikring i Nordsjælland har kontorer i Hillerød, Herlev og Frederikssund – men ikke i Helsingør. Det betyder dog ikke, at GF Forsikring ikke er til stede i lokalområdet i Helsingør.
- I GF vil vi gerne være synlige i lokalområdet – og det kræver nødvendigvis ikke et kontor. Vi er i nærheden og ønsker at blive oplevet som det lokale forsikringsselskab, og det er Ildsjæleprisen er et godt eksempel på, hvor vi går ind og bakker op om de lokale initiativer, siger Susie Uldall Klausen.
Pressen er velkommen til at deltage
Overrækkelsen af GF Nordsjælland og Helsingørs ildsjælepris foregår fredag den 18. marts 2022 fra 12-14: Arrangementet starter klokken 12, hvor der vil være en reception og efterfølgende prisoverrækkelse. Derefter vil der være rundvisning på Kronborg Slot. Arrangementet forventes af være afsluttet kl. 14.
Ved prisoverrækkelsen vil der være mulighed for at interviewe og tage billeder af de lokale modtagere af GF Nordsjælland og Helsingørs Ildsjælepris.
Modtagerne er nomineret af folk i lokalområdet i Helsingør via GF Forsikrings hjemmeside og Facebook.
Nøgleord
Kontakter
Rasmus DamkjærKommunikationskonsulentGF Forsikring
Tlf:26799673presse@gfforsikring.dkgfforsikring.dk/presseBilleder


Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Antallet af indbrud stiger: Tyvene ser danskernes sommerhusannoncer10.7.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren er højsæson for liv og glade dage i de danske sommerhusområder, men ikke al aktivitet skyldes feriegæster. GF Forsikring oplever en stigning i antallet af sommerhusindbrud og advarer om, at tyvene også kan se din sommerhusannonce på nettet.
Pas på søvnige bilister i ferietrafikken: Særligt slemt på motorvejene26.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Særligt motorvejskørsel kan give danske bilister tunge øjenlåg. Det er en farlig tendens, som i sidste ende kan føre til uheld. Danskerne bør være ekstra opmærksomme i ferietrafikken og huske på opkvikkende råd, lyder opfordringen fra GF Forsikring.
Fynske finansvirksomheder i nyt partnerskab20.6.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
GF Forsikring med base i Odense og Middelfart Sparekasse indleder et tæt samarbejde, der foldes ud over landet fra årsskiftet.
Fremtidens vejr stiller krav til danskernes klimasikring13.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Før århundredet er ovre, vil klimaforandringerne betyde mere regn, flere oversvømmelser og voldsommere vejr for danskerne, som kan risikere op til 33 procent flere døgn med over 20 mm nedbør. Heldigvis kan mange klimaskader på huset undgås, lyder det fra forsikringsselskab.
Hækken sender flest på hospitalet, når havearbejdet sætter ind20.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sæsonen for havearbejde er for alvor sat ind, men farerne lurer for de uopmærksomme - det gælder især, når tiden kommer til at klippe hæk. Særligt mændene skal tage sig i agt, lyder det fra GF Forsikring.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum