GF Forsikring

GF Forsikring og DGU hylder hverdagens golfhelte

1.9.2026 06:30:00 CEST | GF Forsikring | Pressemeddelelse

Del

ILDSJÆLE: GF Forsikring hylder de frivillige ildsjæle i landets golfklubber. Et af de tydelige eksempler er prisen ”Hverdagens Golfhelte”, som forsikringsselskabet netop har uddelt i samarbejde med Dansk Golf Union (DGU).

Det medlemsejede GF Forsikring har netop i samarbejde med sin samarbejdspartner Dansk Golf Union (DGU) uddelt prisen ”Hverdagens Golfhelte”, som går til nogle af de mange frivillige ildsjæle, der hver dag lægger mange frivillige timer i deres lokale golfklub. I alt 12 golfhelte var nomineret til prisen, den 12. var dog forhindret i at deltage i Golfdagen. (Foto: Dansk Golf Union/Thomas Hartwich)
Det medlemsejede GF Forsikring har netop i samarbejde med sin samarbejdspartner Dansk Golf Union (DGU) uddelt prisen ”Hverdagens Golfhelte”, som går til nogle af de mange frivillige ildsjæle, der hver dag lægger mange frivillige timer i deres lokale golfklub. I alt 12 golfhelte var nomineret til prisen, den 12. var dog forhindret i at deltage i Golfdagen. (Foto: Dansk Golf Union/Thomas Hartwich)

12 frivillige ildsjæle har netop fået prisen ”Hverdagens Golfhelte” for det arbejde, de hver især har lagt i lige netop deres lokale golfklub.

Formanden for Dansk Golf Union, Lars Broch Christensen, understreger, at de frivillige er helt afgørende for både banedriften og for golfsportens udvikling.

– Uden de frivillige ville mange golfklubber have svært ved at hænge sammen – uanset om det handler om at passe banen, sidde i bestyrelsen eller holde klubbens hjemmeside kørende. Hver eneste indsats tæller, og det er netop det fine ved frivilligt arbejde: Man bidrager dér, hvor ens kompetencer gør en forskel.

Han peger samtidig på, at frivillighed også handler om fællesskab.

– Jeg har et motto, der lyder: Det skal være sjovt at være frivillig. Og det er en fornøjelse at se, hvordan der opstår relationer og fællesskaber blandt de frivillige. Foreningslivet skaber en særlig form for samvær, som man ikke finder andre steder.

De frivillige spænder bredt i både alder og opgaver. Mange er selv golfspillere, og deres indsats varierer fra et par timer om ugen til noget, der minder om et fuldtidsarbejde. Opgaverne rækker fra dommergerning og juniorarbejde til vedligeholdelse af klubhus og pleje af baner.

Golfdagen – en dag med tak og oplevelser
Som en del af anerkendelsen får de 12 prismodtagere en billet til Golfdagen – en dag med undervisning af en landsholdstræner, golfrunde med landsholdsspillere, konkurrencer og forkælelse i form af god mad. For Lars Broch Christensen er dagen en kærkommen mulighed for at sige tak.

– Golfdagen er først og fremmest en hyggelig dag, hvor man tydeligt kan mærke glæden hos de frivillige, når de deler erfaringer på kryds og tværs. De får en oplevelse ud over det sædvanlige – ikke mindst muligheden for at få tips og tricks direkte fra landsholdsspillerne.

Han understreger, at de 12 prismodtagere kun er toppen af isbjerget.

– Vi ved, at der er mange, mange flere, som hver dag yder en kæmpe indsats for at holde golfklubberne kørende. Med Golfdagen håber vi også at inspirere endnu flere til at engagere sig frivilligt i deres lokale klub.

Golfdagen er sponsoreret af GF Forsikring. En jury bestående af tre medlemmer fra DGU og to fra GF Forsikring har udvalgt de 12 ildsjæle blandt 163 nominerede.

Nøgleord

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye