IDA: Der er ingen grund til at vente til 2025
29.9.2021 14:19:27 CEST | Ingeniørforeningen, IDA | Pressemeddelelse
”2025 er for sent! Hvis vi vil udbygge eksempelvis power-to-X og få over en million el-biler ud på vejene og gøre industriens energiforbrug grønt, er der brug for en seriøs udbygning af vindkraft både til vands og til lands. Det tager ca. 7 år fra man beslutter at bygge en vindmøllepark til den står klar. Derfor har vi brug for nogle præcise aftaler før 2025.”
Sådan siger Thomas Damkjær Petersen, formand for Ingeniørforeningen, IDA, der organiserer mere end 135.000 medlemmer, som er dem, der står i spidsen af udvikling af de teknologier og udbygning af de anlæg, der skal føre os i mål med klimaambitionerne. Kommentaren kommer i kølvandet på dagens pressemøde, hvor klimaminister Dan Jørgensen (S) præsenterede regeringens klimaprogram, som indeholder tiltag til, hvordan vi skal nå 70-procentsmålsætningen i 2030 og klimaneutralitet på den lange bane.
Men hos Thomas Damkjær Petersen vækker det stor undren, at regeringen nu bringer et nyt årstal ind i klimadebatten. Vi har med IDAs Klimasvar vist hvordan Danmark kan reducere sine udledninger og nå de 70% i 2030. Vi behøver ikke at vente til 2025 med at træffe beslutninger om klimahandlinger.
”Det bliver tydeligere og tydeligere, at der er brug for hurtige klimabeslutninger i Danmark og i resten af verden. Det er essentielt, at vi får realiseret så meget som muligt så hurtigt som muligt. Tingene hænger sammen i energisystemet. Hvis vi eksempelvis beslutter at udbygge power-to-X, er der brug for en seriøs udbygning af vindkraft allerede nu,” siger Thomas Damkjær Petersen.
Regeringen vil i 2022 genbesøge klimaaftalerne på industri- og energiområdet og komme med nye udspil. Ligesom også flytransport, den tunge trafik og klimavenlige valg i hverdagen vil blive adresseret i 2022.
”Hvis man allerede næste år kommer med seriøse bud på løsninger, der skal få os i mål, hvorfor så vente med at beslutte helt til 2025? Det er som sagt nogle processer, der tager lang tid. Fra man har fundet ud af, hvor et solcelle-, pyrolyse- eller vindmølleanlæg skal stå, til der faktisk står et færdigt anlæg klar, skal det igennem en demokratisk høringsproces, der er en planlægningsproces, der er en byggeproces – det tager al sammen tid. 2025 er derfor klimanøl i mine ører,” siger Thomas Damkjær Petersen, der før sommerferien præsenterede IDAs Klimasvar, som viser, hvordan vi kan opnå klimaneutralitet i 2045 på energi- og transportområdet.
Nøgleord
Kontakter
Tina Splidsboel, presserådgiverIngeniørforeningen, IDA
Tlf:60666700tsp@ida.dkInformation om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Ingeniøroptaget falder for andet år i træk27.7.2026 18:13:10 CEST | Pressemeddelelse
De unge står i kø for at blive ingeniører, og civilingeniører er for tredje år i træk den mest søgte uddannelse. Alligevel får færre en plads. IDA peger på, at den udvikling er ude af trit med samfundets behov.
Historisk mange kvinder har søgt ind på civilingeniøruddannelsen10.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aldrig har flere kvinder søgt ind på civilingeniøruddannelsen end i år. Nye tal viser, at 32,4 procent af årets ansøgere til civilingeniøruddannelsen er kvinder. Det højeste niveau, siden man begyndte at måle i 1996.
Ingeniører topper igen-igen listen over de mest søgte uddannelser5.7.2026 19:51:57 CEST | Pressemeddelelse
Ansøgningerne til civilingeniøruddannelserne stiger igen i 2026 og topper listen over de mest søgte uddannelser.
IDA roser regeringen: Danmark har fået sin første teknologi-regering!2.6.2026 16:15:20 CEST | Pressemeddelelse
"Et trygt og sikkert Danmark kræver fokus på teknologi. Der er krig i Europa og i Mellemøsten. Vores energiforsyning og elnet er under pres, kunstig intelligens buldrer frem, og den grønne omstilling kræver stadig nye løsninger. I alle de store spørgsmål, vi står over for, spiller teknologi en hovedrolle. Derfor er det simpelthen så vigtigt, at teknologi går igennem regeringsgrundlaget som en rød tråd. Som en mulighed, vi skal gribe, og som et felt, hvor vi skal have kontrol over udviklingen. Jeg tror aldrig, det er set før. Det er modigt og ansvarligt og det fortjener stor ros”, siger Laura Klitgaard, formand i IDA.
Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende29.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny befolkningsundersøgelse fra IDA viser bred opbakning blandt danskerne til sundheds- og velfærdsteknologier, så længe datasikkerheden er på plads. Det er et klart mandat fra danskerne, siger IDAs formand og opfordrer politikerne til at udarbejde en strategi, der kan styrke kvaliteten og udbrede løsningerne i hele landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
