Hjerneforsker skriver fantasy om kræftsyg dreng

Den kræftsyge dreng Tristan kæmper stadig en hård kamp mod både sygdom og onde kræfter, der vil ødelægge Livets Træ i den verden, som Ørn og Høg har hentet ham til. I den nye verden er han Ildens søn, og det lykkes ham at få fat i ildens sværd. Derudover har han mødt Isens datter, Ada.
I bind to er der fortsat mange kampe, der skal kæmpes. Ildens søn og Isens datter må arbejde sammen for at stoppe dragen Nidhøg. Tiden er knap, de har endnu ikke fået fat i Isens Stav og svære kampe venter forude. Sammen må Tristan og Ada redde mennesker, kæmper, elvere og Livets Træ. Men kan de det?
Anders Christian Meidahl er læge og ph.d.-studerende i hjernevidenskab på Oxford University. I serien ”Livets Træ” får han kombineret sin faglige viden om hjernen med sin nysgerrighed efter at forstå og undersøge mere af, hvad der foregår i hjernen. At kombinere alvorlig sygdom hos børn med en fantasyfortælling, giver god mening for forfatteren og lægen: ”Hverken alvorlig sygdom eller eksistentielle spørgsmål er forbeholdt voksne mennesker. Børn tænker, børn gør sig forestillinger, og børn mærker. Men det glemmer vi voksne indimellem.
Sygdom kan ramme os i alle faser gennem livet. Og nogle rammer den bare alt, alt for tidligt. Det er vigtigt at kunne tale om sygdom. Også med børn og i børns eget sprog.”
I et fantasyunivers er alt muligt. Og derfor kan det også bruges til at sætte ord på det, der kan været svært at forklare. ”I bogens realplan kæmper Tristan mod kræft i hjernen. Men hjernetumorer er uforståelige for Tristan, og i den parallelle fantasy-verden slås han i stedet mod en mere håndgribelig ondskab. Og som ethvert barn ramt af kræft, må han udvise ubegribeligt mod og styrke,” forklarer Anders Christian Meidahl, der med sine bøger også rejser spørgsmålet om, hvad der er virkeligt:
”For som professor Clark siger til sin patient Tristan: ’Alt, hvad vi oplever og sanser, er et resultat af aktiviteten i vores hjerne. Så hvordan kan nogen oprigtigt afgøre, om det, andre sanser, er rigtigt eller forkert?’”
Illustrator Rasmus Jensen har tegnet de flotte illustrationer, der giver ekstra liv til historien om drengen Tristan og Livets Træ.
Fakta om bogen:
Titel: Isens stav
Forfatter: Anders Christian Meidahl
Illustrator: Rasmus Jensen
Forlag: TURBINE
ISBN: 9788740661279
Sidetal: 98
Vejl. pris: 259,95 kr.
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder
Links
Information om Turbine Forlaget A/S
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Hvil i fred – mens du stadig lever9.6.2025 09:17:00 CEST | Pressemeddelelse
I Hvilekuren er den norske læge og forfatter til bestselleren Pulskuren, Torkil Færø, på jagt efter de ting, der kan få hvilepulsen ned, så vi på den lange bane lever bedre, sundere og længere liv.
Strik Astrid Lindgrens eventyrlige verden frem3.6.2025 11:12:12 CEST | Pressemeddelelse
Astrid Lindgren har begejstret generationer med sine vidunderlige historier om børn, leg og masser af eventyr. KlompeLOMPE-designerne har ladet sig inspirere af de mange fantastiske historier og karakterer til de strikkeopskrifter, der nu udkommer i Strik fra Astrid Lindgrens verden.
Martin Glaz Serup skriver om vold, avantgarde og forældrefremmedgørelse i sin romandebut13.5.2025 09:17:00 CEST | Pressemeddelelse
Del af livet er titlen på Martin Glaz Serups første roman. Den roman, han har skrevet på de seneste otte år, er han nu klar til at sende ud i verden.
Camilla Kjems: Jeg har lært at omfavne livets kaos og erfaret posttraumatisk vækst12.5.2025 09:27:00 CEST | Pressemeddelelse
Lotuseffekten – Kunsten at finde ro og styrke i livets kaos er titlen på Camilla Kjems’ nye bog, hvor hun med afsæt i sine egne livserfaringer søger svar på, hvordan vi kan vokse gennem modgang. Den smukke lotusblomst har en særlig evne til at være selvrensende, og den egenskab er essensen af det svar, Camilla finder frem til.
Ny satirisk roman af Halle Butler8.5.2025 09:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Halle Butlers satiriske samtidsroman Banalt mareridt om den kultur og verdensopfattelse, der præger det moderne samfund og nutidens mennesker, udkommer nu på dansk i oversættelse af Sigrid Adamsson.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum