Headhuntere sværmer om ingeniørerne
11.2.2020 09:03:37 CET | Ingeniørforeningen, IDA | Pressemeddelelse

Vidensarbejdere indenfor it, teknologi og naturvidenskab er en mangelvare i store dele af dansk erhvervsliv. I en ny undersøgelse blandt flere end 17.000 privatansatte medlemmer, svarer 61 pct., at de er blevet kontaktet af en headhunter eller en anden virksomhed med opfordring til at skifte stol inden for det seneste år.
Tallet overrasker ikke Morten Thiessen, formand for Ansattes Råd i Ingeniørforeningen, IDA.
”Manglen på vidensarbejdere indenfor it, naturvidenskab og teknologi er desværre ikke et nyt fænomen. Vi har advaret om den i årevis, og disse flaskehalse på fx ingeniørernes arbejdsmarked gør, at virksomhederne må gå på jagt hos hinanden. Det er naturligvis fede tider for vores medlemmer, men vi ved også fra andre undersøgelser, at virksomhedernes rekrutteringsproblemer har alvorlige konsekvenser. Manglen på viden og kompetencer betyder, at nogle virksomheder må afvise nye ordrer, droppe udvidelsesplaner eller outsource til de lande, hvor kompetencerne findes,” siger Morten Thiessen.
Undersøgelsen viser også, at headhunterne er flittige i særligt it- og telebranchen og bygge- og anlægsbranchen. Blandt de privatansatte IDA-medlemmer, som arbejder i it-branchen, er 73 pct. blevet headhuntet eller forsøgt headhuntet i løbet af de seneste 12 måneder, og i bygge- og anlægsbranchen har flere end 68 pct. af IDAs medlemmer oplevet, at en headhunter eller anden virksomhed forsøgt at få dem til at skifte job.
Morten Thiessen forstår virksomhedernes behov for at hyre erfarne medarbejdere, men han opfordrer dem også til at tage ansvar for at klæde de kommende generationer af ingeniører, scient.er og it-specialister på.
”Det er paradoksalt, at samtidig med, at virksomhederne plukker medarbejdere fra hinanden, er der en gruppe dimittender, der må gå ledige i en længere periode, inden de lander deres første job. Det er dem, der fylder i ledighedsstatistikken. Dem kunne flere virksomheder godt fokusere mere på, når de rekrutterer. Det er korrekt, at erfaringen ikke er der endnu. Til gengæld får virksomhederne nogle unge, kreative kræfter ind med den nyeste viden, som de selv kan være med til at forme,” siger han.
”Vi kommer heller ikke udenom, at Danmark skal blive bedre til at tiltrække og fastholde specialister fra udlandet. Selvom vi heldigvis uddanner flere indenfor STEM-fagene, så kan vi ikke mætte virksomhedernes behov selv. Derfor skal vi blive bedre til at fastholde de vidensarbejdere, vi får lokket hertil og blive meget bedre til at fastholde de udenlandske dimittender, der har taget deres uddannelse i Danmark, som er faldet til og ønsker at blive her. Alt for mange af dem forlader os, selvom vi har så hårdt brug for dem,” siger Morten Thiessen.
IDAs lønstatistik viser, at 18 pct. af IDAs medlemmer på det private område skiftede job i 2019 – enten inden for den samme virksomhed eller til en anden virksomhed.
Er du blevet kontaktet af en headhunter eller en anden virksomhed med opfordring til at skifte job inden for de seneste 12 måneder?
|
|
Antal |
Procent |
|
Ja |
10.349 |
61 |
|
Nej |
6.503 |
38 |
|
Ved ikke |
170 |
1 |
|
Total |
17.022 |
100,0 |
Kilde: IDA Note: 17.022 privatansatte medlemmer har svaret
Kontakter
Søren Lorentzen, presserådgiver i IDA, tlf: 51 85 17 64
Morten Thiessen, formand for Ansattes Råd i IDA, tlf: 51 37 59 30
Billeder

Links
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Ingeniøroptaget falder for andet år i træk27.7.2026 18:13:10 CEST | Pressemeddelelse
De unge står i kø for at blive ingeniører, og civilingeniører er for tredje år i træk den mest søgte uddannelse. Alligevel får færre en plads. IDA peger på, at den udvikling er ude af trit med samfundets behov.
Historisk mange kvinder har søgt ind på civilingeniøruddannelsen10.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aldrig har flere kvinder søgt ind på civilingeniøruddannelsen end i år. Nye tal viser, at 32,4 procent af årets ansøgere til civilingeniøruddannelsen er kvinder. Det højeste niveau, siden man begyndte at måle i 1996.
Ingeniører topper igen-igen listen over de mest søgte uddannelser5.7.2026 19:51:57 CEST | Pressemeddelelse
Ansøgningerne til civilingeniøruddannelserne stiger igen i 2026 og topper listen over de mest søgte uddannelser.
IDA roser regeringen: Danmark har fået sin første teknologi-regering!2.6.2026 16:15:20 CEST | Pressemeddelelse
"Et trygt og sikkert Danmark kræver fokus på teknologi. Der er krig i Europa og i Mellemøsten. Vores energiforsyning og elnet er under pres, kunstig intelligens buldrer frem, og den grønne omstilling kræver stadig nye løsninger. I alle de store spørgsmål, vi står over for, spiller teknologi en hovedrolle. Derfor er det simpelthen så vigtigt, at teknologi går igennem regeringsgrundlaget som en rød tråd. Som en mulighed, vi skal gribe, og som et felt, hvor vi skal have kontrol over udviklingen. Jeg tror aldrig, det er set før. Det er modigt og ansvarligt og det fortjener stor ros”, siger Laura Klitgaard, formand i IDA.
Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende29.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny befolkningsundersøgelse fra IDA viser bred opbakning blandt danskerne til sundheds- og velfærdsteknologier, så længe datasikkerheden er på plads. Det er et klart mandat fra danskerne, siger IDAs formand og opfordrer politikerne til at udarbejde en strategi, der kan styrke kvaliteten og udbrede løsningerne i hele landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
