Har du styr på reglerne for undervandsfiskeri?
8.7.2022 11:53:25 CEST | Landbrugs- og Fiskeristyrelsen | Pressemeddelelse
Det bliver stadig mere populært at tage på undervandsfiskeri bevæbnet med en harpun eller en kniv i håbet om at få fat på en rødspætte eller en pighvar. Men der er flere ting, du skal være opmærksom på, før du hopper i våddragten. Eksempelvis gælder der forskellige regler, afhængigt af om du fisker om dagen eller om natten.
For et par år siden blev der vedtaget nye fælles europæiske regler for undervandsfiskeri. Fiskeristyrelsen får stadig mange spørgsmål om, hvad man må eller ikke må, når man går på jagt under vandet.
Vi har derfor samlet de vigtigste regler i en lille folder. Her kan du læse om, hvilke redskaber og hvilket udstyr du må bruge, hvad enten du fisker om dagen eller om natten, og om hvornår du skal indløse fisketegn.
Links
Information om Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Landbrugs- og Fiskeristyrelsen er en styrelse under Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri og omfatter en central del med afdelinger i både København og Sønderjylland samt en regional fiskerikontrol med lokalafdelinger flere steder i landet og to fiskerikontrolskibe.
Følg pressemeddelelser fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Undgå ’kartoffel-ål’ og ’kartoffel-brok’: Kend din kartoffel, før du ’lægger' den30.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 30. maj er det kartoflens dag, og det markeres internationalt i hele verden. For kartoffelknolden er en international supersag, der hver dag sikrer millioner af mennesker mad på bordet.
Europa og Danmark passer på planterne12.5.2026 14:55:27 CEST | Pressemeddelelse
Kampagnen Plant Health 4 Life vender nu tilbage for fjerde år i træk. Kampagnen er et fælles tiltag fra Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet (EFSA), Europa-Kommissionen og 33 lande med det formål at sætte plantesundhed i centrum for vores daglige valg.
Fiskerikontrollen fjerner kæmpe spøgelsesgarn ved Reersø23.4.2026 09:36:32 CEST | Pressemeddelelse
Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeris kontrolskib Havternen har fjernet et 600 meter stort spøgelsesgarn ud for kysten ved Reersø i forbindelse med fiskerikontrollens arbejde i området.
Strandkrabber, skærising og ’havets vinbjergsnegl’? Her er forslag til fem alternative retter til det traditionelle påskebord31.3.2026 09:26:33 CEST | Pressemeddelelse
Påsken står for døren, og det er ved at være tid til at planlægge den årlige påskefrokost. Marinerede sild, fiskefileter, gravad laks og rejer venter på, at vi sætter tænderne i dem. Men hvad med at tænke lidt nyt i år? Der er mange gode alternativer til de velkendte gæster på påskebordet – og de smager mindst lige så godt, som dem vi kender.
Undgå at få en uønsket julegave med hjem fra julerejsen23.12.2025 06:35:00 CET | Pressemeddelelse
Skal du ud og rejse uden for EU i løbet af vinteren? I så fald skal du være opmærksom på, at du ikke får en hadegave med retur, hvis du tager planter, frugt eller blomster med retur fra de varmere himmelstrøg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
