Grøn transportaftale hiver klimanølet ud af slæbesporet
4.12.2020 18:17:43 CET | Ingeniørforeningen, IDA | Pressemeddelelse
”Jeg er glad for at se, at det faktisk er en grøn transportaftale, der ikke kun snakker elbiler, men også har midler til cyklismen og trækker roadpricing ud af slæbesporet ved at afsætte penge til udviklingsforsøg for personbiler,” siger Thomas Damkjær Petersen, der er formand for Ingeniørforeningen, IDA.
IDA er glade for, at roadpricing er en del af aftalen, hvor der bliver afsat 20 millioner kroner til et offentligt-privat udviklingssamarbejde, der kan se på de teknologiske muligheder for at udvikle og indfase roadpricing for personbiler.
”Jeg mener, at roadpricing er den helt rette måde at beskatte på, så man på den måde flytter afgifterne fra køb til kørsel. Vi ser frem til resultaterne af forsøget og bidrager gerne med anbefalinger og viden,” siger Thomas Damkjær Petersen.
I IDAs Klimasvar, der kom før sommer, lagde vi op til, at der skulle 1,3 mio. elbiler ud på de danske veje i 2030, hvis vi skal opfylde 70-procents-målsætningen. Desværre er de 775.000 elbiler, der bliver lagt op til her i aftalen, ikke nok. Vi ser gerne, at politikerne holder hinanden op på ambitionsniveauet og giver aftalen et tiltrængt eftersyn i 2025.
”En aftale, der når 775.000 og med hensigt om at nå 1 mio. elbiler, er hverken til at grine eller græde over. Der er brug for mere, men det er meget bedre end regeringens oprindelige oplæg på 500.000. Aftalen viser, at de fossile personbilers dage er talte,” siger Thomas Damkjær Petersen.
Kontakter
Thomas Damkjær Petersen, formand for IDA - tlf. 21708784
Tina Splidsboel, presserådgiver - mail: tsp@ida.dk - tlf. 60 666 700
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Ingeniøroptaget falder for andet år i træk27.7.2026 18:13:10 CEST | Pressemeddelelse
De unge står i kø for at blive ingeniører, og civilingeniører er for tredje år i træk den mest søgte uddannelse. Alligevel får færre en plads. IDA peger på, at den udvikling er ude af trit med samfundets behov.
Historisk mange kvinder har søgt ind på civilingeniøruddannelsen10.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aldrig har flere kvinder søgt ind på civilingeniøruddannelsen end i år. Nye tal viser, at 32,4 procent af årets ansøgere til civilingeniøruddannelsen er kvinder. Det højeste niveau, siden man begyndte at måle i 1996.
Ingeniører topper igen-igen listen over de mest søgte uddannelser5.7.2026 19:51:57 CEST | Pressemeddelelse
Ansøgningerne til civilingeniøruddannelserne stiger igen i 2026 og topper listen over de mest søgte uddannelser.
IDA roser regeringen: Danmark har fået sin første teknologi-regering!2.6.2026 16:15:20 CEST | Pressemeddelelse
"Et trygt og sikkert Danmark kræver fokus på teknologi. Der er krig i Europa og i Mellemøsten. Vores energiforsyning og elnet er under pres, kunstig intelligens buldrer frem, og den grønne omstilling kræver stadig nye løsninger. I alle de store spørgsmål, vi står over for, spiller teknologi en hovedrolle. Derfor er det simpelthen så vigtigt, at teknologi går igennem regeringsgrundlaget som en rød tråd. Som en mulighed, vi skal gribe, og som et felt, hvor vi skal have kontrol over udviklingen. Jeg tror aldrig, det er set før. Det er modigt og ansvarligt og det fortjener stor ros”, siger Laura Klitgaard, formand i IDA.
Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende29.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny befolkningsundersøgelse fra IDA viser bred opbakning blandt danskerne til sundheds- og velfærdsteknologier, så længe datasikkerheden er på plads. Det er et klart mandat fra danskerne, siger IDAs formand og opfordrer politikerne til at udarbejde en strategi, der kan styrke kvaliteten og udbrede løsningerne i hele landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
