Gode takter fra Seniortænketanken

Regeringens Seniortænketank har i dag fremlagt 20 anbefalinger, som skal få flere seniorer til at udskyde tidspunktet for tilbagetrækning. IDA er særligt begejstret for anbefalingerne, som opfordrer arbejdsgiverne til at indføre seniorordninger i langt større grad, end det sker i dag.
”Når vi spørger IDA's medlemmer om, hvad der kan få dem til at udskyde tidspunktet for tilbagetrækning, så svarer et overvældende flertal seniorordninger og aftaler, der sikrer den enkelte større fleksibilitet, medindflydelse på arbejdsopgaver, der skal løses og kompetenceudvikling. Seniortænketanken anbefaler, at arbejdsgiverne bruger de håndtag i langt højere grad end i dag, og det vi meget enige i,” siger Morten Thiessen, formand for Ansattes Råd i Ingeniørforeningen, IDA.
Morten Thiessen bifalder også anbefalingen om, at man skal have en slags fortrydelsesret, hvis man er gået på pension, men gerne vil vende tilbage på arbejdsmarkedet.
”Tankerne om mere fleksibilitet i pensionssystemet, så man får mulighed for at sætte prop i sine pensionsudbetalinger, hvis muligheden for at træde ind på arbejdsmarkedet igen opstår, er fornuftig. Reglerne er alt for rigide og indviklede i dag og varierer fra pensionsselskab til pensionsselskab. Det kan gøres smartere, og derfor bakker vi også op om tankerne om at nedsætte en pensionskommission, som kan komme med forslag til forenklinger og øget gennemsigtighed i pensionssystemet,” siger Morten Thiessen.
Kontakter
Søren Lorentzen, presserådgiver i IDA, tlf: 51 85 17 64 / mail: slr@ida.dk
Billeder

Links
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
IDA: Klog prioritering at styrke grøn omstilling og kritiske teknologier22.10.2025 15:12:35 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens forskningsudspil rammer rigtigt i en tid med stigende geopolitisk usikkerhed, mener IDA, der roser fokus på kritiske teknologier og grøn omstilling som vejen til europæisk teknologisk uafhængighed.
Det står sløjt til med lønåbenheden20.10.2025 12:47:02 CEST | Pressemeddelelse
Flere end hver anden erhvervsaktive dansker arbejder et sted, hvor der ikke er åbenhed om løn. Det viser nye tal fra IDA.
AI-anbefalinger kan skabe orden i kaos15.9.2025 14:36:40 CEST | Pressemeddelelse
IDA bakker op om ekspertgruppe, der vil skabe større transparens om AI-modeller og sikre økonomisk kompensation for at anvende ophavsretligt beskyttet materiale.
Milliarder til luftforsvar styrker Europas suverænitet12.9.2025 09:02:14 CEST | Pressemeddelelse
En aftale om et rekordstort indkøb af europæiske luftforsvarssystemer mindsker Europas afhængighed, mener Ingeniørforeningen, IDA.
Kulturminister sylter regler for ophavsret og AI12.9.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ophavsretten for kunstnere og forfattere bliver dagligt overtrådt af AI-virksomheder, men regeringens ekspertgruppe om AI og ophavsret er foreløbig otte måneder forsinket.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
