Furesøs dagtilbud har fuld åbningstid fra den 25. maj
15.5.2020 12:47:13 CEST | Furesø Kommune | Pressemeddelelse
”Fra mandag den 25. maj vender børnene i Furesøs dagtilbud tilbage til kammeraterne fra stuen med kendte voksne og får en hverdag, der ligner tiden før nedlukningen. De vil fortsat skulle vaske hænder ofte, og der vil også stadig blive gjort ekstra rent. Børnene vil også stadig være meget udenfor – det er jo forår og snart sommer”, siger Bettina Ugelvig Møller, formand for Udvalg for dagtilbud og familier.
De almindelige forhold i dagtilbuddene kommer efter, at Sundhedsstyrelsen har ændret deres anbefalinger. De anbefaler, at daginstitutioner i det meste af tiden skal organiseres i faste stuer. Stuen er udgangspunktet for børnenes hverdag, og der er faste kendte voksne omkring børnene.
Der er fortsat et skærpet krav til hygiejne og rengøring af kontaktflader.
Efter at afstandskravet er ændret fra 2 til 1 meter, har Børne- og Undervisningsministeriet meldt ud, at de usædvanlige krav til ekstra kvadratmetre er ophævet. Det betyder, at alle Furesøs børn kan forlade spejderhytter, klubhuse og andre lokaler og vende tilbage til deres normale hverdag i deres børnehus.
”Jeg ved, at coronatiden og den begrænsede åbningstid har været hård for nogen forældre. Men jeg håber også, at de alligevel har nydt eftermiddagene sammen med deres børn i en noget anderledes hverdag. Nu får de fleksibiliteten tilbage og skal ikke tilmelde deres børn eller fortælle om hente- og bringetider. Det er rigtig godt”, siger Bettina Ugelvig Møller og fortsætter:
”Jeg vil også gerne takke medarbejdere og ledere i Furesøs dagtilbud. De har ydet en kæmpe indsats for, at børnene har haft en god og glad hverdag med de særlige corona-retningslinjer. Det er en lettelse for alle, at der nu bliver mere normale forhold. Men der er stadig meget, medarbejderne skal tage sig særligt af. Derfor er det dejligt at mærke den opbakning og støtte, forældre har vist deres dagtilbuds pædagogiske medarbejdere i denne tid – det håber jeg fortsætter for fuld styrke ”.
Da åbningstiderne bliver normale ophører nødpasning fra den 25. maj.
Kun symptomfri børn og vokse må komme i dagtilbuddene, og alle skal vaske hænder eller spritte af ved ankomst. Ved aflevering skal forældre og børn også vente med at gå ind på legepladsen eller i garderoben, til der er god plads til, at alle kan overholde 1 meters afstand.
Kontakter
Bettina Ugelvig Møller, formand for Udvalg for dagtilbud og familier, tlf. 7216 5909
Kommunikation
Find kontaktoplysninger til Furesøs politikere på https://www.furesoe.dk/politik/byraadet/byraadsmedlemmer/
Billeder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Lun på Kultur åbner dørene for et væld af oplevelser17.9.2026 13:12:57 CEST | Pressemeddelelse
Der er lagt op til fælles oplevelser, spændende arrangementer og møder på tværs, når kulturugen Lun på Kultur starter på mandag 21. september. Temaet er ensomhed, og alle kan være med.
Varm op til Lun på Kultur med en sang15.9.2026 10:21:54 CEST | Pressemeddelelse
Mandag den 21. september skydes kulturugen Lun på Kultur i gang med et oplæg om sundhedssang i Farum Kulturhus kl. 16.30. Programchef Lasse Skovgaard fra Sangens Hus fortæller, hvorfor det er sundt at synge, og undervejs er der sangøvelser, så man kan mærke det. Foredraget indledes med en åbningstale ved Mehmet Anik, formand for Kultur, Fritid og Idræt.
Boligselskaber kan vise vejen til stærkere lokale fællesskaber14.9.2026 16:45:11 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan kan ejendomsfunktionærer og administrative medarbejdere være med til at styrke beboernes trivsel og livskvalitet? Det var omdrejningspunktet, da 50 medarbejdere fra boligområder i Farum og Hillerød fik besøg af Fællesskabsguide Ditte Nørregaard til en workshop.
Skoler og dagtilbud er vilde med kulturpakkerne fra Furesø Kulturskole11.9.2026 12:57:12 CEST | Pressemeddelelse
Børn og unge i skoler og dagtilbud kan nu for andet år deltage i kreative workshops med professionelle kunstnere. Furesø Kulturskole står bag de populære Kulturpakker, der er booket 156 gange i 2026.
Politikere skal beslutte, om Hillerødmotorvejen skal overdækkes nu2.9.2026 17:04:45 CEST | Pressemeddelelse
Det vil koste op imod 1 mia. kr. af overdække 450 meter af Hillerødmotorvejen, og det dæmper ikke trafikstøjen mærkbart i forhold til at Vejdirektoratets højere støjskærme, viser omfattende analyse. Nu skal politikerne beslutte de næste skridt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
