Først halvår slår ny pant-rekord
2.8.2021 11:44:08 CEST | Dansk Retursystem | Pressemeddelelse

Selv om 2020 var et rekordår, når det kommer til pant, så er rekorden allerede slået efter årets første seks måneder. Der er nemlig kommet 922 millioner flasker og dåser retur gennem flaskeautomater og pantstationer i perioden, og det er 140 millioner mere end samme periode sidste år. Det svarer til en stigning på 18 procent.
”Vi kan se, at der har været virkelig tryk på både flaskeautomater og pantstationer i det første halvår. Danskerne er gode til at aflevere deres flasker og dåser, så de kan blive genanvendt til nye, og det er med til at give den nye rekord”, siger markedsdirektør Marlene Holmgaard Fris fra Dansk Retursystem.
Særligt pantstationerne har der været tryk på. Der er afleveret 56 procent mere i pantstationerne i 2021 end i første halvår året før, som også var et rekordår. Dermed er kapacititetsgrænsen for, hvad pantstationerne kan håndtere, mere end overskredet, hvilket har givet kø ved mange pantstationer.
Stigningen skyldes blandt andet, at danskernes forbrug har ændret sig under corona, hvor øl, vand og juice i større stil bliver drukket hjemme end på restauranter og cafeer, der har været lukket. Desuden har mange holdt deres ferier og fester hjemme, hvilket også har genereret flere flasker og dåser med pant.
Tallene viser også, at det primært var i årets første fire måneder, at der blev pantet igennem, hvorefter der var en lille nedgang, da restauranter og cafeer åbnede igen efter corona, og forbruget blev flyttet ud af hjemmet. Samlet set ligger alle måneder i år dog over sidste år.
Dansk Retursystem indsamler alle flasker og dåser med pant og sørger for, at materialet bliver genanvendt til nye flasker og dåser. Sidste kom der 1,7 mia. flasker og dåser retur, og det sparede for udledning af 178.000 tons CO2.
Nøgleord
Kontakter
Flere informationer og aftaler om interview på tlf: 30 67 13 90.
Billeder
Links
Information om Dansk Retursystem
Følg pressemeddelelser fra Dansk Retursystem
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Retursystem
EU’s krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet17.3.2026 14:18:05 CET | Pressemeddelelse
I 2030 skal genbrugsflasker udgøre 10 % af markedet for drikkevarer, lyder krav fra EU. Men flere genbrugsflasker i Danmark sikrer ikke klimagevinster. Genbrugskravet vil medføre store omkostninger for bryggerierne, som vil ramme forbrugere i form af højere priser og ringere udvalg i supermarkedet, vurderer Dansk Retursystem, som mener, Folketinget og en ny regering bør lægge pres på EU-Kommissionen, så flasker og dåser, der indgår i det danske pant- og retursystem, fritages fra kravet. En ny livscyklusanalyse fra Teknologisk Institut viser, at der ikke er belæg for at konkludere, at genbrugsflasker generelt har en lavere klimapåvirkning end genanvendelige emballager.
Flere idrætsforeninger kaster sig ind i miljøkampen for at tjene penge til klubkassen3.3.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Flasker og dåser ender for ofte i skraldespanden rundt omkring på idrætsanlæg og i sportshaller. For at komme problemet til livs, har Danmarks Idrætsforbund og Dansk Retursystem indgået et partnerskab, der har fået 250 idrætsforeninger til at samle dåser og flasker ind – og bruge pantpengene til klubkassen eller et godt formål. Succesen har fået parterne til at forlænge samarbejdet i håbet om at få endnu flere foreninger med i kampen for et bedre miljø.
Ny rekord: Forbrugerne har aldrig haft flere drikkevarer med pant at vælge imellem2.3.2026 13:11:39 CET | Pressemeddelelse
I dag kan forbrugerne vælge imellem knap 60.000 forskellige drikkevareprodukter med pant. Det er tre gange så mange som for ti år siden, viser nye tal fra Dansk Retursystem. Udviklingen er hjulpet på vej af det frie emballagevalg. Pant- og retursystemet sikrer, at det er nemt at komme på det danske marked med nye produkter, og at de tomme flasker og dåser bliver til nye igen.
Undgå ”flaskehalse” ved pantautomaten efter jul22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når danskerne skal fylde køleskabet igen efter jul, er der travlhed i detailhandlen og pres på pantautomaterne. Da halvdelen af danskernes pantninger foregår i middagstimerne, er der god mulighed for en hurtig tur gennem supermarkedet og hjem til familien og vennerne, hvis man venter til efter kl. 14. Det viser nye tal fra Dansk Retursystem, der har analyseret danskernes pantadfærd mellem jul og nytår.
Pantlastbiler på el: Nyt stort skridt mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark27.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra næste år skal endnu flere flasker og dåser indsamles i eldrevne lastbiler, efter forbrugerne har pantet dem i pantautomaten. Det stiller krav til en effektiv ladeinfrastruktur til opladning af lastbilerne, da pantindsamlingen sker over store afstande på tværs af landet. Derfor har Dansk Retursystem indgået en ny aftale med energiselskabet OK, som betyder, at miljøvirksomhedens lastbiler kan sætte fart på vejen mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



