Digitaliseringsministeriet

Forlig baner vej for nye almene ungdomsboliger ved Strandvejen

Del
Gentofte Kommune og staten har indgået forlig om, at der etableres almene ungdomsboliger i Bilharziosebygningen i Charlottenlund.

En verserende tvist mellem Gentofte Kommune, staten og den nuværende lejer om anvendelse af en række bygninger i Charlottenlund Slotshave ved det tidligere Danmarks Akvarium er nu afsluttet ved et forlig, hvor den største bygning – Bilharziosebygningen – omdannes til almene ungdomsboliger, mens de resterende bygninger fortsat kan anvendes til kontor og administration.

"Regeringen har en klar ambition om at skabe mere blandede byer overalt i Danmark. Derfor har det længe stået på min ønskeliste, at der også etableres almene ungdomsboliger ved Strandvejen, og jeg er rigtig glad for, at vi sammen med Gentofte Kommune nu kan sikre, at vi kommer i gang," siger indenrigs- og boligminister Kaare Dybvad Bek.

Det er umiddelbart forventningen, at der kan indrettes 20-30 ungdomsboliger i bygningen, og det glæder Gentofte Kommunes borgmester, Michael Fenger:

"Det er et meget fint resultat for de unge, at vejen nu er banet for flere almene ungdomsboliger i Gentofte Kommune, som ellers er fuldt udbygget og stort set uden ledige byggegrunde. Behovet er stort, og jeg glæder mig derfor over, at det via forhandlingens vej er lykkedes at komme i en positiv dialog med staten om anvendelsen af deres bygninger. Bilharziosebygningen er meget velegnet, og vi er godt tilfredse med at kunne se frem til 20-30 ekstra ungdomsboliger oven i ca. 150 øvrige almene ungdomsboliger, som vi planlægger at opføre andre steder i kommunen," siger Michael Fenger.

Baggrund

Der har pågået en tvist mellem staten (ved Slots- og Kulturstyrelsen, Kulturministeriet) og Gentofte Kommune samt mellem den nuværende lejer (NPV) og Gentofte Kommune om anvendelse af fem bygninger i Charlottenlunds Slotshave.

Slots- og Kulturstyrelsen, Gentofte Kommune og den nuværende lejer har indgået et forlig d. 13. december 2021 med henblik på at afslutte tvisten. Med udgangspunkt i forliget iværksættes arbejdet med omdannelse af Bilharziosebygningen til almene ungdomsboliger.

Det følger af forliget, at lejer skal være fraflyttet Bilharziosebygningen senest den 30. april 2022. Herefter påbegyndes arbejdet med at forberede et salg af bygningen til en almen boligorganisation. Det er i forliget forudsat, at bygningen skal være udbudt til salg senest ved udgangen af september 2022. Forud for et salg af bygningen vil der blive forelagt et aktstykke for Folketingets Finansudvalg.

Nøgleord

Kontakter

Information om Digitaliseringsministeriet

Digitaliseringsministeriet
Digitaliseringsministeriet
Stormgade 2-6
1470 København K

+45 72 28 24 00https://digmin.dk/

Følg pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet

Ny aftale skal klæde forældre bedre på, når børn skal have deres første telefon19.9.2025 10:06:56 CEST | Pressemeddelelse

For at understøtte bedre beskyttelse af børn og unge på digitale enheder går en lang række aktører nu sammen om en ny aftale, der skal ruste forældre og børn, når en telefon til et barn eller ung skal købes. Fremover vil en gruppe teleselskaber og butikker nemlig hjælpe med at stille information og vejledning til alderssvarende digitale enheder og indstillinger til rådighed.

Fem nye tommelfingerregler skal hjælpe forældre, børn og unge i den digitale hverdag1.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Der er et kæmpe eksperiment i gang, når det handler om børn og unges liv på digitale medier. Det gælder både skærmforbrug, men også det indhold, de bliver eksponeret for på digitale medier. Det er udfordringer, der skal løses i fællesskab. Derfor lancerer Alliancen for et trygt og godt digitalt børne- og ungeliv nu fem tommelfingerregler, som skal være med til at hjælpe forældre og skabe tryggere rammer for børn og unges færden på nettet.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye