Forfatter-talk med Christina Ramskov: Ordblind og forfatter
17.9.2021 11:15:36 CEST | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse
Elsker du fantasy-genren? Og vil du gerne høre mere om, hvordan man bygger en fantasy-verden op? Eller vil du gerne høre om det at være en ordblind forfatter? Så kom til Korskilde Bibliotek og hør en forfatter-talk med Christina Ramskov, hvor hun fortæller om sine udfordringer og erfaringer som ordblind forfatter! Hun vil også læse op fra ”Fønixens hjerte” og snakke om den.
Magiske væsner og masser af humor
Lige siden Christina var 5 år, har hun haft forfatter-drømme, men fordi hun var ordblind, så turde hun ikke kaste sig ud i at skrive sine egne historier. En ulykke gjorde, at Christina fik nyt mod - hun begyndte at skrive. Og i 2013 fik hun udgivet sin allerførste bog. Siden har hun udgivet hele syv bøger. Hun skriver om magiske væsener på en humoristisk og selvfølgelig måde, og man kan ikke undgå at blive draget af hendes univers.
Programmet for denne aften er:
Kl. 19.00-19.30: Oplæsning og forfatter-talk
Kl. 19.00-19.45: Pause med forfriskninger og kage
Kl. 19.45-20.30: Christina fortæller om sine udfordringer som ordblind og tager imod spørgsmål
Billetter, som koster 20 kr. skal købes via https://www.naesbib.dk
Fakta: Uge 40 er international ordblinde uge. Næstved Bibliotek og Borgerservice sætter ekstra fokus på ordblindhed i denne uge.
Kontakter
Ida Maria Kjærulff OttesenKulturformidler
Tlf:5588 4137imkjot@naestved.dkVibeke SøllingBibliotekar
Tlf:5588 4123visje@naestved.dkBilleder

Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Fransk filmdrama til Bog, Bøf & Bif i Glumsø22.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag d. 27. oktober kl. 17:45-ca. kl. 22:00 kan du være med til efterårets anden og sidste omgang Bog, Bøf & Bif. Som altid er der først spisning i Café Rejseladen hvorefter deltagerne ser filmatiseringen af franske Fatima Daas' roman ‘Den yngste’ i Glumsø Biograf og Kulturhus.
Kom med til hyggelig pubquiz i efteråret21.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Er du også vild med quizzer? Så har du nu rig mulighed for at teste din paratviden ved at deltage i Næstved Biblioteks hyggelige pubquiz på Underhuset tre aftener i efteråret.
AI-Brevkassen kommer til Næstved Bibliotek - få svar på dine spørgsmål om kunstig intelligens15.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kunstig intelligens - også kendt som AI - medfører masser af overvejelser og dilemmaer. Bliv derfor klogere på teknologien, når museet Enigma inviterer til live-brevkasse med tre eksperter på Næstved Bibliotek tirsdag d. 6. oktober kl. 19:00 - 21:00.
Tid til noveller11.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er blevet tid til en ny sæson med højtlæsning af noveller for voksne. Næstved Bibliotek byder indenfor til tre hyggelige eftermiddage med start fredag den 2. oktober kl. 14.00-14.45.
Næstved Demokratidag bliver i år større end nogensinde10.9.2026 14:57:07 CEST | Pressemeddelelse
19. september vender Næstved Demokratidag tilbage til Grønnegades Kaserne Kulturcenter, og denne gang bliver det større end nogensinde. Denne dag kan interesserede nemlig møde og debattere med et overflødighedshorn af danske personligheder som Uffe Elbæk, Anne Tortzen og Emma Holten, der alle har en holdning til demokrati
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
