Følg et SPOR i efterårsferien
5.10.2020 11:07:19 CEST | Landbrug & Fødevarer | Pressemeddelelse
I naturen er der både frisk luft og god plads med mulighed for at holde den fornødne corona-afstand. Dermed er en vandretur en både hyggelig og sikker aktivitet. Det kan for eksempel ske på en af de 200 vandrestier over hele landet, som er del af SPOR-netværket.
Rasmus Stampe Emborg, projektleder på SPOR, opfordrer til, at man går på opdagelse i den lokale natur. Hvad enten man er hjemme eller i sommerhus:
”SPOR er jo muligheden for at komme ud i landskabet de steder, som normalt ikke er så nemme at tilgå – nemlig på den private jord. Man skal gå ind på hjemmesiden spor.dk og finde ud af, om der måske er en lokal vandresti i nærheden, som man ikke kender.”
Der er mere end 200 spor fordelt på knap 1300 km i Danmark, og det er primært lodsejere, heriblandt mange landmænd, der lægger jord til vandrestierne.
”Stierne går igennem forskellige kultur- og naturlandskaber for eksempel skove og græsenge, men fælles for de fleste ture er, at man går langs nogen marker og på den måde oplever landbrugsnaturen. Det handler jo om at komme ud og finde de små perler, der gemmer sig på de forskellige ruter”, siger Rasmus Stampe Emborg.
Alle kan være med
På hjemmesiden kan man finde ruter og læse mere om, hvad man kan opleve på de forskellige spor, og ifølge Rasmus Stampe Emborg er der ingen undskyldning for ikke at tage af sted:
”Vi har ”åbent” hele året, og efteråret er jo på mange måder en af de flotteste årstider, så lige nu er det oplagt at komme afsted. De fleste af vores stier tager cirka en times tid, selvom der både er længere og kortere ruter, og så kan man jo tage af sted, når man har lyst – både hverdage og weekender. Det er for alle, der gerne vil ud og have en mundfuld frisk luft og opleve noget natur”, siger Rasmus Stampe Emborg, og fortsætter:
”Til alle vores stier findes en folder, hvori man kan læse om noget af det, man går forbi på turen. Man kan derfor lære noget på sin gåtur. Nogen steder vil det handle om, hvad der står på marken, mens det andre steder vil handle om træerne eller fuglelivet i skoven.”
Ved ruternes startpunkter kan man snuppe en fysisk folder med kort over ruten, og er man mere til det digitale, kan man bruge SPOR’s hjemmeside og ved hjælp af GPS følge med i, hvor langt man er nået.
SPOR i Landskabet har eksisteret siden 1997 og alle stierne er etableret gennem frivillige aftaler med lokale lodsejere. Stierne bliver passet af lokale ildsjæle der er SPORs ”øre og øjne” og hjælper med de praktiske elementer omkring driften af en sti. Projektet SPOR er et samarbejde med Danmarks Naturfredningsforening, Dansk Skovforening, Friluftsrådet, Kommunernes Landsforening, Landdistrikternes Fællesråd og Danmarks Jægerforbund. SPOR er støttet af Nordea-fonden og Miljøministeriet, og Landbrug
& Fødevarer.
Yderligere hos:
Thyge Hansen (presserådgiver ved Landbrug & Fødevarer) – tlf. 87405123 eller mail: thh@lf.dk
Information om Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
L&F: Gode elementer i EU-Kommissionens proteinplan8.7.2026 07:04:00 CEST | Pressemeddelelse
Forskning, innovation og internationale markeder bliver afgørende, hvis Europa skal imødekomme en global efterspørgsel efter protein, der ventes at stige markant frem mod 2050.
L&F: EU ser husdyr som en styrke, mens Danmark strammer grebet7.7.2026 16:08:08 CEST | Pressemeddelelse
I sin nye husdyrstrategi taler EU-Kommissionen om kvæg, grise, fjerkræ og andre husdyr som en del af Europas arbejde med en sikker forsyning af fødevarer, beredskab og konkurrenceevne.
Ny rapport sår tvivl om ministeriets beregning af landmændenes tab ved sprøjteforbud7.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
17 handler med landbrugsejendomme er ikke tilstrækkeligt til at give et retvisende billede af tabene ved et sprøjteforbud på flere hundredetusinde hektar.
Højere overlevelse blandt pattegrise i 20252.7.2026 14:13:51 CEST | Pressemeddelelse
I 2025 steg overlevelsesprocenten for både danske pattegrise og søer. Er et vigtigt skridt i den rigtige retning og et udtryk for, at avlsarbejdet for at forbedre overlevelsen hos danske grise bærer frugt, mener sektordirektør.
Landmændenes tab ved et sprøjteforbud kan ikke opgøres retvisende på baggrund af få faktiske handler2.7.2026 10:04:54 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra Copenhagen Economics konkluderer, at værditabet ved et nationalt sprøjteforbud ikke kan opgøres ved at analysere få handler med landbrugsejendomme, sådan som Miljøministeriet gør i sin reguleringsanalyse fra januar 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
