Fødevarestyrelsens stækker frygtet fuglesygdom i Næstved
Fuglesygdommen Newcastle disease ramte for godt en måned siden duer og høns i en kolonihaveforening på Ålestokkevej i Næstved og hos en hobbyavler ved Stenstrup. Mere end 1.000 fugle blev aflivet af Fødevarestyrelsen af hensyn til dyrevelfærden og for at undgå smittespredning. Samtidig lagde Fødevarestyrelsen en række restriktioner på både hobbyhønsehold og professionelle besætninger i området. Blandt andet blev det forbudt at sælge æg og flytte fugle i to ti-kilometers zoner rundt om de ramte områder.
Siden er de mange bure blevet rengjort og desinficeret, og fra 6. juli må der igen handles æg og fjerkræ som før myndighederne oprettede beskyttelses- og overvågningszoner i området.
- Det har bestemt ikke været nogen rar oplevelse for de mange involverede at se deres dyr blive aflivet. Men vi har mødt stor samarbejdsvilje og hjælpsomhed. Derfor er det også en stor glæde, at vi nu kan ophæve restriktionerne, så folk kan komme videre med deres enten hobby eller erhverv’, siger veterinærdirektør i Fødevarestyrelsen, Charlotte Vilstrup.
Newcastle disease findes i vilde fugle, også i Danmark. For mange typer af fjerkræbesætninger er der derfor krav om vaccination mod sygdommen, men andre fjerkræejere kan overveje vaccination for at beskytte deres dyr.
Du kan stadig mindske risikoen for, at dit fjerkræ bliver smittet med Newcastle disease ved at undgå kontakt til andre besætninger. Skift også gerne fodtøj inden du går ind til dine høns eller duer.
Husk, at det er lovpligtigt at vaccinere dine duer mod Newcastle disease, hvis de deltager i kapflyvning. Det samme gælder, hvis dine duer eller høns skal på udstilling.
Newcastle disease er ikke farlig for mennesker.
Læs mere om Newcastle disease og reglerne for vaccination her: Newcastle disease (foedevarestyrelsen.dk)
Yderligere oplysninger: Fødevarestyrelsens pressetelefon 2284 4834.
Nøgleord
Information om Fødevarestyrelsen
Følg pressemeddelelser fra Fødevarestyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fødevarestyrelsen
Modermælkserstatning mistænkes for alvorlig sundhedsrisiko18.12.2025 15:09:11 CET | Pressemeddelelse
Som følge af mulige sundhedsrisici opfordrer Fødevarestyrelsen og Statens Serum Institut alle forældre, der har købt modermælkserstatningen Nestlé Nan Expertpro Sensilac 1, 800 g i dåse, til straks at kassere produktet eller returnere det til butikken.
Fugleinfluenza på ny konstateret - denne gang i et lille hobbyhold ved Mariager17.12.2025 15:53:34 CET | Pressemeddelelse
Der er i år konstateret flere udbrud af fugleinfluenza end i de seneste år. Senest er et hobbyhold ved Mariager blevet smittet. Fødevarestyrelsen har derfor oprettet en beskyttelses- og restriktionszone i en radius af 3 og 10 km fra et lille hønse- og duehold syd for Mariager, for at begrænse risiko for smittespredning i området.
Fødevarestyrelsen har beslaglagt omkring 50.000 tons korn hos Danish Agro efter fund af skadedyr, mug og skimmel10.10.2025 16:44:30 CEST | Pressemeddelelse
Forekomst af mus og rotter, mug og skimmel hos Danish Agro i Dalmose har fået Fødevarestyrelsen til at beslaglægge alt korn på virksomheden. Kornet er uegnet som fødevarer. Fødevarestyrelsen undersøger nu forholdene på andre af Danish Agros lokaliteter.
Hønsebesætning ved Fredericia er ramt af fugleinfluenza8.10.2025 08:06:04 CEST | Pressemeddelelse
Fødevarestyrelsen har konstateret den smitsomme sygdom fugleinfluenza i en besætning med ca. 150.000 høns ved Fredericia. Besætningen aflives onsdag. Udbruddet er det første i en dansk fjerkræbesætning siden april 2025. Fjerkræavlere og hobbybesætninger i en radius af 10 km fra den smittede besætning bliver omfattet af restriktioner.
Hundesnoren skal bruges med omtanke – og kun midlertidigt1.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
1. juli træder nye regler i kraft for, hvornår og hvordan hundeejere må binde deres hunde. Målet er at sikre bedre dyrevelfærd og undgå, at hunde står bundet i lang tid uden opsyn.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum