FOA: Indsats for værnemidler og nye tests er stærkt påkrævet

Den delvise nedlukning af Danmark forlænges nu til 13. april, og statsministeren ønsker en ny mulig trepartsaftale med de offentlige fagforbund.
”Det giver bestemt mening i den nuværende situation. Det er altafgørende, at der er tillid til sundhedsmyndighederne, og vi alle følger anbefalingerne,” siger forbundsformand Mona Striib.
”Vi har modtaget utrolig mange medlems-henvendelser de seneste dage. Vores svar er stadig: Hav tillid til sundhedsmyndighederne. Og følg sundhedsmyndighederne. Er der udfordringer lokalt, hvad der bestemt er, så find meget gerne lokale løsninger i samarbejde med FOAs afdelinger og FOAs tillidsfolk,” siger Mona Striib.
Hun peger på, at der siden sidste uge har eksisteret aftaler om hurtighed og fleksibilitet med både KL og Danske Regioner. Og det er et grundlag i disse aftaler, at medarbejdernes sikkerhed og sundhed er i orden.
“Vi har vist ansvarlighed med denne aftale, og det vil vi også gøre i en ny mulig trepartsaftale med regeringen,” pointerer Mona Striib.
Formanden for FOAs Social- og Sundhedssektor Torben Hollmann har de seneste dage også lagt øre til ”utroligt mange spørgsmål og også en del frustration fra medlemmerne”.
”Vi må aldrig gå i panik. Men vi bør også presse synligt på for de nødvendige værnemidler og de nødvendige tests. Generelt er der masser af handlekraft og fleksibilitet blandt FOAs medlemmer i både sundhedssektoren og ældreplejen. Det er vi meget stolte af. Sådan skal det være,” siger Torben Klitmøller Hollmann.
Nøgleord
Kontakter
Torben Klitmøller HollmannSektorformand
Tlf:23 26 75 79/46 97 24 43tokh@foa.dkMona StriibForbundsformand
Tlf:23 41 41 98/46 97 23 12ms027@foa.dkBilleder
Information om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 31 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
Højrisikofag kræver bedre vilkår for PTSD-ramte11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Pressemeddelelse fra FOA, Fængselsforbundet, Politiforbundet og Reddernes Udviklingssekretariat i 3F
Samfundets sårbare mangler pædagogisk uddannede10.12.2025 08:56:11 CET | Pressemeddelelse
Ikke kun børn i dagtilbud har brug for flere voksne med en pædagogisk uddannelse. Det samme gælder på det specialiserede socialområde, hvor 4 ud af 10 ansatte mangler relevant uddannelse.
FOA: Behersket bifald til regeringens sosu-skoler i udlandet9.12.2025 12:28:53 CET | Pressemeddelelse
Selv om ideen om danske sosu-skoler i udlandet ikke er groet i FOAs baghave, ser regeringens konkrete planer fornuftige ud. Men der mangler stadig svar på, hvad man egentlig stiller de kommende udenlandske kollegaer i udsigt, når de kommer til Danmark, påpeger fagforbundet.
Forlig styrker politiets jagt på velfærdskriminelle4.12.2025 14:28:30 CET | Pressemeddelelse
FOA roser det nye politiforlig. I det afsættes midler til at gå hårdere efter skruppelløse kriminelle, som udnytter botilbud og andre sociale tilbud til skattesnyd, hvidvask og anden kriminalitet.
FOA kalder ny rapport om hvidvask på bosteder for rystende24.11.2025 12:33:59 CET | Pressemeddelelse
Private sociale tilbud til samfundets sårbare mistænkes i udbredt grad for hvidvask og skattesnyd, viser ny rapport fra Hvidvasksekretariatet. Afsløringen kalder med høj klar stemme på politisk handling, mener FOA.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

