Fiskerikontrollen finder 22 åleruser i Nybøl Nor

Da Fiskerikontrollen fredag formiddag modtog en anmeldelse fra en borger om ulovlige åleruser udenfor Bosbæk Hage, drog to fiskerikontrollører mod Nybøl Nor for at følge op på anmeldelsen.
Her fandt fiskerikontrollørerne frem til 2 stræk dobbelte åleruser, der hverken var mærket med flag eller tydelig identifikation, som de skal være ifølge reglerne.
Fiskerikontrollør Martin Rindom fortæller:
”Vi er rigtig glade for at modtage anmeldelser fra opmærksomme borgere, da redskaber som står uden flag og afmærkninger, kan være svære at få øje på. Åleruserne i Nybøl Nor er formentlig blevet tømt regelmæssigt, da alle fiskene var i live. Ifølge reglerne skal åleruser som disse være tydeligt mærket med både vager og ID. Herudover gælder det, at fritidsfiskere maksimalt må anvende 6 redskaber ad gangen, hvoraf kun de 3 må være garn.”
Fiskerikontrollørerne bjærgede derfor de 22 ulovlige åleruser, som indeholdt 18 torsk, 3 rødspætter, 2 skrubber og et meget stort antal ålekvabber. Alle fisk blev genudsat i fjorden, og åleruserne blev taget i bevaring. Finder Fiskeristyrelsen frem til ejeren, kan denne forvente en bøde på op til 7.500 kr.
Læs mere om reglerne for mærkning og udsætning af redskaber på Fiskeristyrelsen.dk.
Kontakter
Pressevagten kontaktes på tlf. (sms besvares desværre ikke) eller e-mail
Tlf:72 18 58 05presse@fiskeristyrelsen.dkBilleder
Information om Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Landbrugs- og Fiskeristyrelsen er en styrelse under Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri og omfatter en central del med afdelinger i både København og Sønderjylland samt en regional fiskerikontrol med lokalafdelinger flere steder i landet og to fiskerikontrolskibe.
Følg pressemeddelelser fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Fiskerikontrollen fik sat en stopper for ulovligt fiskeri i Haderslev Fjord29.10.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fiskerikontrollen fik sat en stopper for ulovligt fiskeri i Haderslev Fjord, hvor en eller flere fiskere, havde udsat åleruser ulovligt i vandet. Fangsten i ruserne blev straks genudsat.
Kribler det i dine planter – så er der måske en karantæneskadegører på spil14.10.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tager du planter med hjem fra ferien? Køber du planter på webshops uden for EU? Så er der god grund til at læse med her. For udenlandske planter og frø, kan nemlig potentielt indeholde voldsomt skadelige biller og sygdomme, som er en trussel mod dansk natur. Det stiller Landbrugs- og Fiskeristyrelsen skarpt på i plantesundhedskampagnen #PlantHealth4Life, hvor du som borger kan få information om, hvordan du hjælper med at passe på naturen.
Fiskerikontrollen fjerner ulovlige garn i Grund Fjord8.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Landbrugs- og Fiskeristyrelsens fiskerikontrollører har været på kontrol i Grund Fjord tæt på Randers, hvor fiskerikontrollen konfiskerede to ulovligt udsatte nedgarn med både ørreder og aborrer. Kontrollen skete på baggrund af en anmeldelse om ulovligt fiskeri fra en årvågen borger.
Plantefonden deler 213,5 millioner kroner ud til 45 grønne projekter8.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De danske forbrugere skal have godt grønt på tallerkenen, og derfor støtter Plantefonden årligt dusinvis af nye grønne projekter, der skal gøre hverdagen mere planterig. Nu er Plantefonden så klar til at præsentere de 45 nye projekter, som har modtaget tilsagn om tilskud i årets ansøgningsrunde.
Fiskerikontrollen stopper ulovligt ålefiskeri i Veserne og Ferring Sø7.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kontrol af det rekreative fiskeri i Veserne og Ferring Sø nær Lemvig og Harboøre afslørede ulovligt fiskeri efter ål og førte til konfiskering af 12 ruser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



