Danske juletræer har kurs mod udlandet – med papirerne på plads
Der har været fuld gang i den danske eksport af juletræer til hele verden. I denne søde juletid har Landbrugs- og Fiskeristyrelsen derfor været i fuld sving med at sikre, at julen i udlandet ikke spoleres af uønskede gæster i de juletræer, som sendes afsted.

Danmark eksporterer hvert år millioner af juletræer, der spreder dansk julehygge nær og fjernt. Ifølge tal fra Danske Juletræer, blev det i 2024 til hele 9,3 millioner af de ”nålede gevækster”, der røg afsted til udenlandske julestuer. Danske juletræer fandt derfor vej til alt lige fra vores nærmeste naboer, som Tyskland og Storbritannien, til fjerne egne som Vietnam og Hong Kong.
I år er ingen undtagelse. Landbrugs- og Fiskeristyrelsens plantesundhedskontrollører har siden slutningen af oktober været i fuld sving med at kontrollere de juletræer, som skal eksporteres til lande uden for EU.
”Juletræseksporten er hvert år en stor kontrolopgave. Vi skal nemlig sikre, at træer, der eksporteres, ikke indeholder plantesygdomme, jord eller insekter, som modtagerlandene ikke ønsker at modtage. Vi har i Danmark en række arter, som vi skal undgå breder sig til andre lande – ligesom andre lande har insekter og plantesygdomme, som vi for alt i verden skal undgå kommer ind i Danmark”, fortæller kontorchef for Planter & Biosikkerhed, Kristine Riskær.
Danske barkbiller fejrer jul hjemme
Et af de insekter, som plantesundhedskontrollørerne kigger efter, er visse arter af barkbiller. Flere af de lande, som modtager juletræer fra Danmark, stiller krav om frihed for billen ved import af træer, da de betragter den som værende en karantæneskadegører. Barkbiller kan angribe og ødelægge træer, herunder juletræer.
Der findes på verdensplan mere end 6.000 forskellige arter af barkbiller, hvoraf vi i Danmark har konstateret omkring 60 forskellige arter. Den barkbille, som vi i Danmark er særligt opmærksomme på i forhold til juletræseksporten, er den såkaldte typograf-bille, Ips typographus. Den angriber almindeligvis rødgran, men kan i visse tilfælde også angribe ædelgran, som vi eksporterer mest af.
”De fleste lande har lister over arter, som anses for at være karantæneskadegørere. Karantæneskadegørere er insekter, plantesygdomme, virus og bakterier, som har potentialet til at forvolde enorme skader på natur- og kulturlandskabet, samt planteproduktionen, hvis de etablerer sig. Derfor samarbejder vi i hele verden for at sikre, at der ikke sker spredning af alvorlige plantesygdomme og skadegørere, når vi eksporterer planter og planteprodukter, herunder juletræer til hinanden. I Danmark har vi også en række almindelige arter, som kan udgøre en alvorlig trussel for andre landes træ- og planteproduktion. Derfor er det vigtigt, at vi sikrer, at de nøjes med at holde jul herhjemme og ikke kommer på besøg med juletræseksporten”, fortæller Kristine Riskær.
Udover at kontrollere de danske juletræer foretager plantesundhedskontrollørerne også kontrol af den emballage, som benyttes, samt sikrer, at der ikke er jord med træerne. Karantæneskadegørerne kan nemlig også gemme sig i træemballage, der derfor skal være mærket korrekt med det internationale ISPM 15-mærke, der betyder, at træet er behandlet korrekt og derfor anses som fri for uønskede plantesygdomme og insekter.
Landbrugs- og Fiskeristyrelsen forventer i år at kontrollere omkring en million juletræer til eksport uden for EU i forbindelse med juletræssæsonen.
Hvad er vi opmærksomme på under en eksportkontrol af juletræer?
Under eksportkontrollen kigger Landbrugs- og Fiskeristyrelsens plantesundhedskontrollører efter tegn på insektangreb og borehuller, samt jord og plantevækst på juletræerne. På juletræer, hvor der konstateres tegn på karantæneskadegørere, plantevækst eller jord, kan der ikke udstedes et plantesundhedscertifikat og de kan derfor ikke eksporteres uden for EU. Ligeledes kommer juletræerne heller ikke afsted, hvis ikke træemballagen er behandlet og mærket med en ISPM-15-mærkning.
En af de skadegørere, som vi heldigvis ikke har i Danmark, men som vi er meget opmærksomme på, er fyrrevednematoden (Bursaphelenchus xylophilus). Fyrrevednematoden er en lille rundorm, som er en frygtet karantæneskadegører i hele EU. Den forårsager omfattende visnedød i fyrreskove. Fyrrevednematoden spredes med arter af billen Monochamus, som er en slægt af træbukke, der bl.a. kan spredes med inficeret træemballage.
Barkbillen Ips typographus: Typograf-billen er en brunsort valseformet bille, der når en længde på omkring 5 millimeter. Typograf-billen lever i danske nåleskove og yngler især i rødgran, men også i andre nåletræer. Billen angriber normalt syge eller døde træer, hvor de lever under barken. Hvis bestanden af typograf-biller er tilstrækkelig stor, kan billen også angribe og slå helt friske træer ihjel. Træer der eksporteres til bl.a. Storbritannien skal være fri for Typograf-billen.
Billeder
Om Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Landbrugs- og Fiskeristyrelsen er en styrelse under Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri og omfatter en central del med afdelinger i både København og Sønderjylland samt en regional fiskerikontrol med lokalafdelinger flere steder i landet og to fiskerikontrolskibe.
Følg pressemeddelelser fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter16.12.2025 15:05:56 CET | Pressemeddelelse
Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram åbner i dag en ny ansøgningsrunde til en pulje med 100 millioner kroner. De 100 millioner kroner skal gå til projekter, der kan styrke den grønne omstilling af den danske fødevaresektor. Puljen kan søges frem til 19. februar 2026.
Dansk tangeventyr under opsejling i Odsherred27.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Uudnyttet og med et kæmpe potentiale – tangprojekt vil knække koden til at dyrke nye tangarter, så forbrugere i fremtiden kan få friskdyrket tang direkte fra den danske kyst.
Fredning af laks og ørred i ferskvand frem til 28. februar 202626.11.2025 09:16:46 CET | Pressemeddelelse
Frem til den 28. februar 2026 er det forbudt at fange laks og ørred i ferskvand. Fredningen af fiskene skyldes, at laks og ørred gyder i denne periode og derfor skal have fred.
Fiskerikontrollen afslører ulovligt fangst af mere end 60 ål og torsk i Hornbæk Havn17.11.2025 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Årvågen borger hjalp fiskerikontrollen med at få sat en stopper for ulovligt fiskeri i Hornbæk Havn. Fiskerikontrollen fandt ulovlig fangst af 22 store levende ål og 43 torsk, der var gemt i en jolle i havnen.
Ålekontrol langs Langeland og ved Reersø Havn afslørede ulovligt fiskeri10.11.2025 08:15:00 CET | Pressemeddelelse
Nattekontrol af ålefiskeriet resulterede i konfiskation af 14 ulovlige fiskeredskaber, da fiskerikontrollen var på kontrol langs Langeland og i bæltet ud for Reersø Havn i Nordvestsjælland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum




