Fire tigerunger spottet i Malaysia, hvor færre end 150 vilde tigre er tilbage i naturen

Fire tigerunger med deres tigermor er blevet fotograferet af ét af WWF’s kameraer i Malaysias regnskov. Med færre end 150 vilde tigre tilbage i naturen på den malaysiske halvø vækker billedet derfor begejstring.
”Det tyder på, at den målrettede indsats mod krybskytteri og primitive fælder begynder at virke. Tigeren skal være tryg og befinde sig i et sundt habitat for at formere sig. Så der er rigtig gode tegn på, at Malaysia gør fremskridt i forhold til at beskytte den kritisk truede tiger og sikre dens overlevelse. Det er tiltrængt, for Malaysia har ellers ikke formået at vende udviklingen ligesom lande som Indien og Nepal,” siger Bo Øksnebjerg, der er generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden.
Antallet af malaysiske tigere er ligesom resten af verdens tigere faldet drastisk på få årtier. I 1950’ene var der flere end 3000 vilde tigre i Malaysia. I 2020 viste en optælling, at der er færre end 150 tilbage. De malaysiske myndigheder vurderede tidligere i år, at tigeren kan være uddød om fem til ti år, hvis ikke udviklingen vendes meget snart.
De største trusler mod tigeren er primitive fælder, krybskytteri og ødelæggelse af regnskoven, hvor tigeren lever.
Tigerens år skal stoppe grotesk tilbagegang
Den opløftende nyhed fra Malaysia finder sted i tigerens år, der kulminerer med et globalt tiger-topmøde i september. Her vil de 13 lande, der traditionelt er hjemsted for tigeren, mødes og diskutere tiltag, der skal få tigerpopulationen tilbage på rette spor.
Seneste tigertopmøde fandt sted i 2010, hvor den globale population af tigere befandt sig på et historisk lavpunkt. Kun estimeret 3.200 vilde tigere var dengang tilbage i naturen mod mere end 100.000 for blot hundrede år siden. Derfor satte man et mål om at fordoble tigerpopulationen inden 2022. Målet er ikke nået, men man vurderer i dag, at antallet af vilde tigere er omkring 4.000, så den triste udvikling er vendt.
”Vi er glade for, at tilbagegangen af tigere er vendt. Den målrettede indsats fra WWF og mange af tigerens hjemlande virker, men der er stadig områder, hvor det går alt for langsomt – særligt i det sydøstlige Asien. Tigertopmødet senere i år kan forhåbentlig skabe momentum for en fornyet, ambitiøs indsats for at stoppe den groteske tilbagegang for tigeren, for vi er desværre ikke i mål endnu,” siger Bo Øksnebjerg.
WWF har i årtier arbejdet hårdt for at styrke bevarelsen af tigeren i dens hjemlande. Globalt har organisationen brugt mere end 200 millioner dollars på tigerbevarelse og arbejder fortsat for at sikre et mål om en fordobling af antallet tigere ved topmødet i september.
Nøgleord
Kontakter
Mai-Britt NoeHead of Press & MediaWWF Verdensnaturfonden
Tlf:+45 28 93 63 28mai-britt.noe@wwf.dkBilleder

Information om WWF Verdensnaturfonden
WWF er en af verdens største og mest indflydelsesrige organisationer med mere end fem millioner støtter globalt. WWF har kontorer i flere end 80 lande og mere end 1.200 projekter over hele verden. WWF’s mission er at stoppe forringelsen af jordens naturlige miljø og skabe en fremtid, hvor mennesker lever i harmoni med naturen. WWF Verdensnaturfonden er den danske afdeling af World Wide Fund for Nature.
Følg pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Stop for USAID koster naturen milliarder9.5.2025 09:23:11 CEST | Pressemeddelelse
USA's bistandsstop får store konsekvenser for naturbevarelse i nogle af verdens mest sårbare naturområder. WWF Verdensnaturfonden advarer om, at bistandsstoppet går ud over alt fra bekæmpelse af krybskytteri, skovrdyning i Amazonas samt beskyttelse af gorillaer og tigere.
Ny isbjørne-tracker skal hjælpe forskere med at forstå klimaforandringer i Arktis7.5.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Den største trussel mod isbjørne er klimaforandringer. Med satellitdata gør WWF både befolkningen og forskerne klogere på, hvordan isbjørne påvirkes af smeltende havis, så de arktiske rovdyr kan beskyttes og bevares for fremtiden.
WWF henter ny miljøfaglig direktør hjem fra Uganda6.5.2025 12:45:12 CEST | Pressemeddelelse
Agnete Schønau Winther er ansat som ny miljøfaglig direktør i WWF Verdensnaturfonden. Agnete har arbejdet for WWF siden 2014 og er netop hjemvendt fra et job som Chief Operation Officer i WWF Uganda.
DN og WWF: Fremtidens fiskeri skal være fuldt dokumenteret30.4.2025 08:25:45 CEST | Pressemeddelelse
Rammerne for dansk fiskeri forhandles netop nu, og politikerne har en enestående mulighed for at styrke både havnaturen og fiskerierhvervet. I et fælles udspil opfordrer Danmarks Naturfredningsforening og WWF Verdensnaturfonden derfor til at indføre fuld dokumentation i hele den danske fiskerflåde senest i 2028. Frivillige aftaler om fuld dokumentation er ikke nok, men bør indføres ved lovkrav.
Rigsfællesskabet skal give naturen et skub under formandskab i Arktisk Råd11.4.2025 17:22:46 CEST | Pressemeddelelse
Kongeriget Danmarks formandskab for Arktisk Råd er en vigtig mulighed for at genoptage og styrke beskyttelsen af den sårbare arktiske natur og biodiversitet. Derfor er det positivt, at formandskabet vil have fokus på særligt marine økosystemer, klima og natur samt oprindelige folk, lyder det WWF, der er formel observatør i Arktisk Råd.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum