FC Nordsjællands pokalvindere fejres på Furesø Rådhus

Mandag den 3. august inviterer Furesø Byråd på Rådhuspandekager. Gæsterne er FC Nordsjællands kvindelige fodboldspillere og deres trænere.
Kvindeholdet vandt pokalfinalen efter en svær lodtrækning. Kvinderne mødte Brøndby i kvartfinalen og Fortuna Hjørring i semifinalen og slog begge hold ud. I finalen slog FCN Thy/Thisted 1-0. FC Nordsjællands Kathrine Kühl Møller blev kåret til årets pokalfighter.
”Kvindefodbolden i FC Nordsjælland har haft en imponerende udvikling de senere år. Nu har holdet vundet landspokalfinalen, og det skal selvfølgelig fejres med rådhuspandekager, som vi gjorde det, da mændene vandt pokalen for år tilbage. Det er rigtig godt, at piger i Furesø har rollemodeller i form af dygtige fodboldsspiller på vores lokale hold. Det er en stærk opmuntring til at spille fodbold og blive en del af et stærkt fællesskab”, siger Furesøs borgmester Ole Bondo Christensen, der selv så pokalfinalen i TV.
Efter fejring og rådhuspandekager, inviteres spillerne op på terrassen, der vender ud mod Værløsehallerne. Her hæves pokalen på traditionel vis i vejret, og fans kan vise holdet deres opbakning.
Grunden til, at fejringen ligger efter sommerferien er, at mange spillere tog på en velfortjent sommerferie lige efter pokalfinalen.
Udover sejren i pokalfinalen, vandt klubben bronze i Gjensidige Kvindeligaen, som de rykkede op i i efteråret. FCN er nu rykket en division op fire år i træk.
Tid og sted
Mandag den 3. august kl. 16 på Furesø Rådhus, Stiager 2 i Værløse.
Spillerreaktioner efter pokalsejren
Kontakter
Ole Bondo Christensen, Furesøs borgmester, tlf. 7216 5200
Søren Kristensen, adm. direktør, FC Nordsjælland A/S | Right to Dream Group, tlf. 5135 7552
Billeder

Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skattejagt i Hareskoven med Nordsjællands politi blev en stor succes29.10.2025 13:33:07 CET | Pressemeddelelse
I efterårsferien havde Furesø Kommune i samarbejde med Nordsjællands Politi tilrettelagt en skattejagt i Hareskoven for børn og deres familier. Cirka 200 deltog.
Valgbussen kører til Vesterbo og Farum Midtpunkt29.10.2025 12:35:47 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 31. oktober kan beboere i Vesterbo og omegn brevstemme til kommunalvalget. Mandag den 3. november stopper valgbussen i Farum Midtpunkt.
Valgbussen kører til Vesterbo og Farum Midtpunkt29.10.2025 12:31:13 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 29. oktober kan beboere i Vesterbo og omegn brevstemme til kommunalvalget. Mandag den 3. november stopper valgbussen i Farum Midtpunkt.
Furesø er den højest rangerede idrætskommune i Nordsjælland24.10.2025 11:20:34 CEST | Pressemeddelelse
Ny landsdækkende undersøgelse fra Danmarks Idrætsforbund om rammer og vilkår for idrætsforeningerne placerer Furesø som den højst rangerede kommune i Nordsjælland.
Vil du være med til at styrke integrationen i Furesø?23.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune søger engagerede borgere til Furesø Integrationsråd. Stil op inden den 24. november 2025, og præg integrationsområdet de næste fire år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
