Energiselskabernes energispareindsats nåede sit mål

I hver aftale var der fastsat energisparemål for hhv. el-, fjernvarme-, gas- og oliebranchen svarende til en vis procentdel af det endelige energiforbrug. Brancherne var ikke forpligtede til at opnå deres energisparemål årligt, men akkumuleret over hele energispareordningens levetid.
Energistyrelsen har i 2022 færdiggjort sit tilsyn med energispareordningen, og har i den forbindelse opgjort branchernes samlede målopfyldelse. Ud af det totale sparemål på 113.765 TJ er der indberettet besparelser for 113.110 TJ. Det svarer til en målopfyldelse på 99 pct.
”Energispareordningen har frem mod udgangen af 2020 været omdrejningspunktet for Danmarks opfyldelse energispareforpligtelsen i EU’s Energieffektiviseringsdirektiv, og det er derfor tilfredsstillende, at de aftalte besparelser er leveret. Ikke mindst til gavn for Danmarks energiforbrug i erhvervslivet og i husholdningerne.” siger Vincent Rudnicki, kontorchef i Energistyrelsen.
Hvor er besparelserne opnået?
Der er opnået besparelser inden for mange sektorer med en hovedvægt på produktionserhverv med omkring 50 pct., men husholdninger og handel og service bidrager også med betydelige besparelser på godt 30 pct. af de opnåede energibesparelser.
Erfaringer med administration og tilsyn med ordningen
Energistyrelsen har sammen med Forsyningstilsynet administreret energispareordningen og ført tilsyn med de indberettede besparelser. Som et bidrag til erfaringsopsamlingen er rammerne for ordningens administration og tilsynsaktiviteterne beskrevet i en rapport, der også indeholder en række anbefalinger.
Læs afrapportering af energispareordningen.
Kontakt: Lars Grindsted, Chefkonsulent, telefon: 51674327, email: lagr@ens.dk
Kontakter
Ture Falbe-HansenPressechef
Tlf:+45 25 13 78 46tfh@ens.dkBilleder

Information om Energistyrelsen
I Energistyrelsen gør vi en forskel hver dag. I Danmark og i lande verden over. Vores vision om at opnå et klimaneutralt samfund i vækst og balance er den største opgave, vi skal være med til at løse. Vi ved, at vi skal tænke ambitiøst, og vi ved, at vi skal tænke nyt. Vores mål er en klog, grøn omstilling, hvor Danmark går foran, og danske erfaringer anvendes globalt. Hvor grønne løsninger, sikker og effektiv forsyning og økonomi tænkes sammen.
Følg pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Havvindmølleparkerne Nysted og Middelgrunden kan fortsætte med at producere grøn strøm27.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen har meddelt de to ejerkredse af Nysted Havmøllepark syd for Lolland og Middelgrunden Havvindmøllepark i Øresund, at de får forlænget deres tilladelse til elproduktion. Dermed er der mulighed for, at de to havvindmølleparker kan producere strøm i henholdsvis ti år og 25 år frem i tiden.
EUDP støtter ny grøn energiteknologi med 327 millioner kroner24.6.2025 09:01:34 CEST | Pressemeddelelse
Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram har udmøntet tilskud til en række nye innovative energiprojekter. Der er i alt uddelt 327 millioner kroner til 40 projekter, der vil udvikle og demonstrere ny energiteknologi. Samtidig bliver der åbnet op for nye ansøgninger.
Forlænget levetid for havvind på Samsø: Energistyrelsen giver tilladelse til at producere strøm i yderligere 10 år3.6.2025 09:01:10 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen har godkendt, at elproduktionstilladelsen for Samsø Havvindmøllepark bliver forlænget med ti år. Det er første gang i Danmark, at en ældre havvindmøllepark får forlænget sin levetid. Energistyrelsen har samtidig truffet afgørelse om brug af EU’s nødforordning, så tilladelsesprocessen bliver forkortet.
Projekter med havvindmølleparker kan fortsætte: Energiklagenævnet stadfæster afgørelser om etablering af Lillebælt Syd og Jammerland Bugt23.5.2025 13:00:04 CEST | Pressemeddelelse
Etableringen af Lillebælt Syd Vindmøllepark og Jammerland Bugt Kystnær Havmøllepark kan fortsætte inden for de oprindeligt tilladte rammer. Det står klart efter, at Energiklagenævnet har stadfæstet Energistyrelsens afgørelser om at give bygherre tilladelse til etablering af projekterne.
Disse 10 selskaber skal konkurrere om milliardpulje til at fange og lagre CO216.5.2025 10:00:53 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen har blandt 16 ansøgere udvalgt de 10 selskaber, der nu kan søge penge fra puljen på 28,7 milliarder kroner til fangst og lagring af CO2. Det er forventningen, at puljen kan bidrage til at reducere Danmarks årlige CO2-udledninger med 2,3 millioner ton fra 2030.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum