Hvidevarer skal have længere levetid – knap 20.000 danskere har allerede indberettet fradrag for reparation
4.11.2026 09:59:04 CET | Energistyrelsen | Pressemeddelelse
Når vaskemaskinen eller opvaskemaskinen går i stykker, kan det være bedre for miljøet at reparere frem for at købe nyt. Knap 20.000 danskere har indberettet servicefradrag for reparation af hårde hvidevarer. Nu vil Energistyrelsen med kampagnen "Giv dine hvidevarer en chance" sætte fokus på, hvordan reparation kan forlænge hvidevarernes levetid og spare på ressourcerne.

Når vaskemaskinen begynder at larme, eller opvaskemaskinen står af, kan det være fristende at købe en ny. Men det kan være værd at undersøge, om den gamle kan repareres.
Siden 2025 har danskerne kunnet få servicefradrag for arbejdslønnen til reparation af hårde hvidevarer i hjemmet. Ordningen er en udvidelse af det eksisterende servicefradrag, som også omfatter blandt andet rengøring, vinduespudsning, børnepasning og havearbejde.
Fradragets skatteværdi er cirka 26 procent. Hvis arbejdslønnen til en reparation eksempelvis koster 2.000 kroner, kan man spare omkring 520 kroner i skat.
"Når vaskemaskinen eller køleskabet går i stykker, behøver løsningen ikke være at købe nyt. Produktionen af nye hvidevarer kræver både råstoffer og energi. Derfor kan vi spare ressourcer ved at give de gamle hvidevarer længere levetid. Og med servicefradraget bliver det samtidig billigere at få dem repareret," siger Susanne Ulrich, kontorchef i Energistyrelsen.
Reparation kan gavne miljøet
Selvom nye hvidevarer ofte er mere energieffektive end ældre modeller, er det ikke nødvendigvis den bedste løsning for miljøet at udskifte de gamle. Det afhænger blandt andet af apparatets alder, energiforbrug og mulighederne for reparation.
Med kampagnen "Giv dine hvidevarer en chance" vil Energistyrelsen opfordre danskerne til at undersøge mulighederne for reparation, før de beslutter sig for at købe nyt.
Kampagnen gennemføres i uge 45-47 og kan blandt andet ses på sociale medier og digitale platforme.
Læs mere om servicefradraget og mulighederne for at reparere dine hvidevarer på: skat.dk/servicefradrag
Fakta: Sådan fungerer servicefradraget
- Du kan få fradrag for arbejdslønnen, når du får repareret hårde hvidevarer i dit hjem.
- Fradraget gælder blandt andet reparation af vaskemaskiner, tørretumblere, opvaskemaskiner, køleskabe, frysere, ovne og komfurer.
- Fradragets skatteværdi er cirka 26 procent. En arbejdsløn på 2.000 kroner giver dermed en skattebesparelse på cirka 520 kroner.
- Fradraget omfatter ikke reservedele og materialer.
- Det samlede servicefradrag er i 2026 op til 18.300 kroner pr. person og omfatter også andre godkendte serviceydelser.
- Du skal betale digitalt og oplyse udgiften i TastSelv på skat.dk.
- Udvidelsen til reparation af hårde hvidevarer gælder i perioden 2025-2027.
Om tallet: Ifølge de senest opdaterede tal fra Skattestyrelsen har knap 20.000 personer indberettet fradrag for reparation af hårde hvidevarer i 2025.
Kontakter
Energistyrelsens pressetelefon (modtager ikke SMS'er)
Tlf:+45 33 95 08 00presse@ens.dkEnergistyrelsen
I Energistyrelsen gør vi en forskel hver dag. I Danmark og i lande verden over. Vores vision om at opnå et klimaneutralt samfund i vækst og balance er den største opgave, vi skal være med til at løse. Vi ved, at vi skal tænke ambitiøst, og vi ved, at vi skal tænke nyt. Vores mål er en klog, grøn omstilling, hvor Danmark går foran, og danske erfaringer anvendes globalt. Hvor grønne løsninger, sikker og effektiv forsyning og økonomi tænkes sammen.
Følg pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Danske hjem brugte mindre energi i 20257.10.2026 07:04:50 CEST | Pressemeddelelse
Energiforbruget i de danske hjem faldt med 2,1 procent sidste år. Især forbruget af olie, gas, brænde og træpiller gik tilbage, mens varmepumper bidrog med mere varme. Det viser Energistyrelsens årlige energistatistik for 2025.
Behov for yderligere skærpet fokus på sikkerhed: Energistyrelsen opfordrer energivirksomhederne i Danmark til at skærpe fokus på sikkerheden endnu mere24.9.2026 13:11:37 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen opfordrer alle energivirksomheder i Danmark til at skærpe deres opmærksomhed på sikkerheden endnu mere efter ny trusselsvurdering fra Forsvarets Efterretningstjeneste. Det betyder bl.a. øget fokus på beredskabsplaner, gennemførelse af øvelser samt generel opmærksomhed på forhold, der afviger fra normalbilledet.
Erhvervspuljen tilføres 65 mio. kr.18.9.2026 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen tilfører yderligere 65 mio. kr. ekstra til Erhvervspuljen, der støtter virksomheders omstilling væk fra fossile brændsler.
Danmark får to nye havvindmølleparker4.8.2026 09:16:42 CEST | Pressemeddelelse
Vattenfall Vindkraft A/S har med to datterselskaber vundet kontrakterne om opførelse af to havvindmølleparker i Nordsøen og Kattegat. Senest i 2032 skal havvindmølleparkerne være færdigopført og vil kunne levere strøm svarende til elforbruget i mindst 1,8 millioner danske og europæiske husstande.
Varmepumpepuljen åbner igen: 200 mio. kr. skal hjælpe flere væk fra olie og gas2.7.2026 09:59:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu åbner Energistyrelsens Varmepumpepulje igen med 200 mio. kr. i ekstra midler. Puljen skal hjælpe endnu flere boligejere med at skifte olie- og gasfyr ud med en varmepumpe.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum