Efter et år med corona: Så meget er boligpriserne steget
To-cifrede prisstigninger på årlig basis hører til sjældenhederne på boligmarkedet. Ikke desto mindre er det virkeligheden for to ud af tre boligtyper det seneste år, hvor coronavirus har præget samfundet. Det viser nye tal fra Boligsidens Markedsindeks.

I februar 2020 var alt stadig normalt. Men blot få uger senere lukkede Danmark delvist ned i et forsøg på at inddæmme spredningen af coronavirus. Alt ændrede sig, og i takt med nedlukningen blev der varslet dystre tider på boligmarkedet.
Men nu – præcis et år senere – viser nye tal fra Boligsidens Markedsindeks en helt anden historie.
Under corona har boligsalget sat den ene rekord efter den anden, og den høje aktivitet smitter af på priserne.
”Imens coronavirus nu i et år har lagt store dele af samfundet ned, er boligpriserne skudt i vejret. Vi ser to-cifrede prisstigninger for to ud af tre boligtyper. Det var der ingen af os, der havde forventet for et år siden. Men tusindvis af boligkøbere har haft ekstra tid til at overveje deres boligsituation under nedlukningen, og rigtig mange af dem har handlet på deres ønsker,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.
Boligrekordernes år
De gennemsnitlige salgspriser for ejerlejligheder er steget 11,7 procent. Sommerhusene er i gennemsnit 12,7 procent dyrere end for et år siden, og villaer og rækkehuse sælges til 9,2 procent mere end i februar sidste år.
For alle tre boligtyper gælder det, at salgspriserne ikke har været højere på noget andet tidspunkt siden 2010, hvor Boligsiden begyndte at føre statistik over boligpriserne.
”Uanset hvilket hjørne af boligmarkedet, vi kigger i, finder vi ekstraordinære tal. Udbuddet er rekordlavt. Der bliver solgt usædvanligt mange boliger på meget kort tid, og de gennemsnitlige nedslag i pris er ekstraordinært lave. Det skaber de store stigninger i salgspriserne, som vi ser på hele boligmarkedet. Det er vildt, når vi ser tilbage på det år, vi har lagt bag os,” siger Birgit Daetz.
Fremgang i størstedelen af landet
Geografisk spreder de stigende salgspriser sig over stort set hele landet. Både for ejerlejligheder og sommerhuse gælder det, at det stigende salg og de stigende priser nu også gælder uden for de typisk mest attraktive lejligheds- og sommerhuskommuner.
”Og ser vi på prisudviklingen for villaer og rækkehuse, er det kun 11 af landets 98 kommuner, der har oplevet prisfald under corona. Der er med andre ord rigtig godt gang i hussalget i langt størstedelen af landet, og de stigende boligpriser gælder nu også i de yderste dele af Danmark,” siger Birgit Daetz.
Se her, hvordan huspriserne har udviklet sig under corona i hver enkelt kommune.
Udvikling i boligpriser februar 2021:
Boligtype |
Pris per kvm. (kroner) |
Ændring seneste måned |
Ændring seneste år |
Villaer og rækkehuse |
15.766 |
1,3% |
9,2% |
Ejerlejligheder |
31.897 |
2,0% |
11,7% |
Sommerhuse |
18.944 |
2,1% |
12,7% |
(Kilde: Boligsidens Markedsindeks)
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Billeder
Links
Information om Boligsiden.dk
Hvem er Boligsiden.dk?
På Boligsiden.dk gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden.dk udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden.dk
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden.dk
Boligpriserne steg igen i marts og nåede nyt rekordhøjt niveau7.4.2021 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Priserne på huse steg igen i marts, og de bliver nu handlet 12 procent højere end på samme tidspunkt sidste år, viser nye tal fra Boligsidens Markedsindeks. Også priserne på ejerlejligheder og sommerhuse fortsætter med at stige.
For første gang i et år stiger udbuddet af sommerhuse2.4.2021 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den seneste måned er der sket en stigning i det samlede antal sommerhuse til salg. Det er første gang i et år, at udbuddet vokser. Det viser Boligsidens nye udbudstal, der også afslører en mindre stigning i udbuddet af ejerlejligheder.
Boligfesten fortsætter i februar med rekordsalg af huse og lejligheder18.3.2021 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er solgt tæt på 6.000 huse og cirka 2.500 ejerlejligheder i februar måned. Det er de højeste salgstal i en enkelt måned siden 2011, hvor Boligsiden begyndte at føre statistik på antal handler.
Boligmangel i alle regioner: Kun en meget lille del af husene er til salg2.3.2021 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er historisk få boliger til salg i alle landets fem regioner, og nye tal fra Boligsiden viser, at udbuddet faldt igen i februar. Dermed er godt 24.000 af landets cirka 1,2 millioner huse til salg.
Danske familier kan købe 8 ud af 10 huse på boligmarkedet25.2.2021 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye beregninger viser, at en almindelig dansk familie har råd til at købe en større andel af husene på boligmarkedet nu sammenlignet med sidste år.
Boligsalget buldrer fortsat frem og sikrer den bedste januar siden 201117.2.2021 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for januar måned viser et samlet boligsalg, der ligger hele 44 procent over niveauet i årets første måned sidste år. Med mere end 9.000 bolighandler er det dermed den bedste start på et boligår siden 2011, hvor Boligsiden begyndte at føre statistik med antallet af bolighandler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum