Djøf: Skuffende lidt fokus på ligestilling
- Jeg vil gerne sige tillykke til den nye regering og de nye ministre. Der venter et stort arbejde – også på ligestillingsområdet. Det er skuffende, at den nye regering ikke formår at sætte flere kvinder i ministerstolene. Det siger Sara Vergo, formand for Djøf Offentlig og næstformand i Djøf og fortsætter:
- Vi har noteret os, at den politiske forståelse mellem Socialdemokratiet, Radikale Venstre, SF og Enhedslisten indeholder en passus om, at en ny regering ønsker et samfund, hvor mænd og kvinder reelt har lige muligheder. Derfor ville det have været stærkt med en mere lige repræsentation af de to køn i regeringen.
Hun undrer sig over placering af ligestillingsarbejdet i den nye regering:
- Hvis man virkeligt ville noget med ligestilling, havde det været naturligt at kombinere eksempelvis beskæftigelsesområdet med ligestilling, i stedet for at fastholde en unaturlig kombination af fiskeri, fødevarer og ligestilling.
Dertil kommer, at ministerlisten opretholder den traditionelle kønsarbejdsdeling, idet mænd fortsat har områder som finanser, skat og udenrigs, mens kvinder fortsat tager sig af børn, kultur og socialområdet – selv om der med en kvinde på forsvarsministerposten trods alt er tænkt lidt nyt.
- Men vi skal åbenbart vente længe på, at kvinder kan få ansvar for finanserne og ikke mindst skat, siger Sara Vergo.
Kønsfordelingen i de magtfulde regeringsudvalg – økonomiudvalget, koordinationsudvalget og ansættelsesudvalget, som under den tidligere regering kun bestod af mænd, har med Mette Frederiksen som statsminister betydet et lille fremskridt, idet ingen af udvalgene nu er rene mandeklubber. I regeringens Sikkerhedsudvalg er der blevet plads til to kvinder.
Sara Vergo træffes for yderligere kommentarer på tlf. 31 37 39 20.
Nøgleord
Information om Djøf
Djøf er faglig organisation for jurister og jurastuderende samt erhvervsøkonomiske og samfundsvidenskabelige kandidater og studerende. Vi repræsenterer 107.000 medlemmer, der arbejder på alle niveauer i det private og det offentlige i Danmark og udlandet. Mange arbejder med analyse, strategi, økonomi, jura, udvikling og kommunikation. En stor del er ledere, og endnu flere ønsker at blive det.
Som fagforening arbejder vi for at optimere medlemmernes arbejdsliv ved at sikre ordentlige løn- og arbejdsvilkår og give inspiration til karrierevalg, faglig udvikling, netværk og nye muligheder. Som medlemmer bruger vi hinanden til at blive bedre og skaber et solidt grundlag for at træffe vigtige beslutninger i vores arbejdsliv og studieliv. Sammen arbejder vi for at udvikle samfundet til gavn for alles bedste.
Følg pressemeddelelser fra Djøf
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Djøf
Djøfs specialepris 2025: Vinderne tager livtag med højaktuelle samfundsproblemer7.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Er USA ved at melde sig ud af Nato? Hvordan afslører vi deepfakes? Hvordan sikrer vi bæredygtighed i energiproduktionen? Det er nogle af de højaktuelle problemer, som vindere af årets Djøfs specialepris kommer med spændende løsninger på.
God ledelse, medarbejdertrivsel og modet til at tænke nyt er oversete veje til vækst i dansk erhvervsliv30.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Bøvlede regler og mangel på kvalificeret arbejdskraft er de største udfordringer for at sikre konkurrenceevnen i danske virksomheder, viser ny analyse lavet for Djøf. Men det viser sig også, at ledelse, trivsel og iværksætterlyst spiller en langt større rolle for væksten, end de ofte bliver tillagt.
Nyt lederpanel fra Djøf: Danske topledere trodser amerikanske krav og står fast på diversitet og inklusion19.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske virksomheder og organisationer skal holde fast i deres værdier og ikke lade sig styre af krav fra USA om at nedtone diversitets- og inklusionspolitik, lyder det fra Djøfs nye panel af ledelseseksperter.
Djøf: Problematisk fald i optaget på de videregående uddannelser27.7.2025 18:05:06 CEST | Pressemeddelelse
Helt som bestemt af Folketinget, er færre studerende blevet optaget på de lange videregående uddannelser. Men det har ikke ført til stigende optag på professionsuddannelserne. Det afslører et kæmpe problem i uddannelsespolitikken siger Sara Vergo, formand for Djøf. Hun siger samtidig tillykke til de studerende, der er sluppet gennem nåleøjet.
Djøf: Fjern opgaver, når de statslige budgetter falder18.6.2025 12:20:48 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen vil spare 5,5 milliarder kroner på udgifterne til statens administration frem mod 2030. Det får konsekvenser – og kalder på klare svar, siger Sara Vergo, formand for Djøf
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum