Dit aflagte affald dræber dyr

Det er efterhånden ikke usædvanligt at finde dyr, der er fanget i f.eks. dåser eller plastikbeholdere og -ringe fra sodavands- og øldåser. Det oplever Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 alt for ofte, og det er tit en regulær dødsdom for de mange vilde danske dyr, som det går ud over.
”Når dyrene bliver viklet ind i affald, kan de både blive forhindret i at indtage føde eller komme til at hænge fast i andre ting på grund af det affald, de er viklet ind i. Fasthængende dyr får ofte en langsom og smertefuld død,” fortæller biolog hos Dyrenes Beskyttelse, Michael Carlsen.
Rester af mad og drikke i emballage lokker dyr til, og selv om et dyr kan få hovedet ind i en dåse eller plastbeholder, kan den ikke nødvendigvis få det ud igen. Pindsvin kan sidde fast i plastholdere til sixpacks, og fugle bliver viklet ind i fiskeliner, snor og net af alle slags. Bare små stykker plastik kan ødelægge dyrs mave- og tarmsystem.
Der er ingen undskyldning
’Der er tydeligvis også mange andre, der gør det’ eller ’der er jo nogen ansat i kommunen til at samle affald op, så det forbliver jo ikke i naturen’. Bortforklaringerne er mange, men sagen er den, at der ikke er nogen undskyldning for at belaste naturen med affald.
”Det har intet med genbrug at gøre at efterlade plastik og andet affald i naturen. Selv hvis man ikke kan se en skraldespand i nærheden, er det aldrig et argument for at smide det på jorden. Du er ansvarlig for skabelsen af dette affald, så derfor skal du også sørge for, at det ender sikkert i en skraldespand. Der er absolut ingen undskyldning for at smide det i naturen,” fastslår Michael Carlsen.
Selv om rigtig mange danskere synes, at det er forkert at smide affald i naturen, beviser mængden af affald i naturen, at en stor del af os ikke efterlever vores egen holdning, og derfor er der brug for, at vi opdrager hinanden til at have respekt for natur og dyreliv.
Kontakter
Michael CarlsenProjektleder biologi/fauna
Tlf:22799436mc@dyrenesbeskyttelse.dkMedievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Billeder




Information om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skrald fra sommerens fester bliver dødsfælder for dyrene27.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerens mange festivaler og udendørsarrangementer betyder hvert år mere skrald i den danske natur. Skraldet skæmmer ikke blot landskabet, men kan også være livsfarligt for vilde dyr. Dyrenes Beskyttelse opfordrer danskerne til at rydde op efter sig, når festen er forbi.
Landbrugets løftebrud: Fortsat 25.000 døde pattegrise om dagen26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal afslører status quo i dansk svineproduktion. Hver dag dør over 25.000 pattegrise i Danmark – det samme niveau som sidste år, trods løfter om forbedringer. Dyrenes Beskyttelse kritiserer den manglende handling og efterlyser konkret regulering frem for frivillige hensigtserklæringer.
Opråb til hundeejere: Disse halsbånd må du ikke længere bruge25.6.2025 14:33:44 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. juli bliver pighalsbånd forbudt for hundeejere i Danmark. Dyrenes Beskyttelse glæder sig over de nye regler og minder om, at stødhalsbånd allerede har været ulovlige i mange år – selvom de stadig formodes brugt i det skjulte.
Pak hækkesaksen væk lidt endnu – og red liv i din have23.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For fugleunger, insekter og pindsvin er haven et sted, hvor de kan finde ro, skjul og føde - men hvert år går de en farlig sommer i møde med skarpe sakse og hækkeklippere. Dyrenes Beskyttelse advarer derfor haveejere imod at klippe hækken for tidligt.
Dyrenes Beskyttelse jubler over EU-forbud mod mink20.6.2025 14:34:21 CEST | Pressemeddelelse
Dyrevelfærden bliver styrket i Europa. Fredag satte EU nemlig mink på sin invasivliste, hvilket også betyder forbud mod minkavl fra 2027. Det vækker stor glæde hos Dyrenes Beskyttelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum