Dit aflagte affald dræber dyr

Det er efterhånden ikke usædvanligt at finde dyr, der er fanget i f.eks. dåser eller plastikbeholdere og -ringe fra sodavands- og øldåser. Det oplever Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 alt for ofte, og det er tit en regulær dødsdom for de mange vilde danske dyr, som det går ud over.
”Når dyrene bliver viklet ind i affald, kan de både blive forhindret i at indtage føde eller komme til at hænge fast i andre ting på grund af det affald, de er viklet ind i. Fasthængende dyr får ofte en langsom og smertefuld død,” fortæller biolog hos Dyrenes Beskyttelse, Michael Carlsen.
Rester af mad og drikke i emballage lokker dyr til, og selv om et dyr kan få hovedet ind i en dåse eller plastbeholder, kan den ikke nødvendigvis få det ud igen. Pindsvin kan sidde fast i plastholdere til sixpacks, og fugle bliver viklet ind i fiskeliner, snor og net af alle slags. Bare små stykker plastik kan ødelægge dyrs mave- og tarmsystem.
Der er ingen undskyldning
’Der er tydeligvis også mange andre, der gør det’ eller ’der er jo nogen ansat i kommunen til at samle affald op, så det forbliver jo ikke i naturen’. Bortforklaringerne er mange, men sagen er den, at der ikke er nogen undskyldning for at belaste naturen med affald.
”Det har intet med genbrug at gøre at efterlade plastik og andet affald i naturen. Selv hvis man ikke kan se en skraldespand i nærheden, er det aldrig et argument for at smide det på jorden. Du er ansvarlig for skabelsen af dette affald, så derfor skal du også sørge for, at det ender sikkert i en skraldespand. Der er absolut ingen undskyldning for at smide det i naturen,” fastslår Michael Carlsen.
Selv om rigtig mange danskere synes, at det er forkert at smide affald i naturen, beviser mængden af affald i naturen, at en stor del af os ikke efterlever vores egen holdning, og derfor er der brug for, at vi opdrager hinanden til at have respekt for natur og dyreliv.
Kontakter
Michael CarlsenProjektleder biologi/fauna
Tlf:22799436mc@dyrenesbeskyttelse.dkMedievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Billeder




Information om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelse på COP30: Danmarks klimaansvar starter med færre dyr i staldene10.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når verdens ledere samles i Brasilien de kommende uger til klimatopmøde, sker det med en afgørende erkendelse: Kampen mod stigende temperaturer på kloden kan ikke vindes, hvis vi fortsat ignorerer fødevareproduktionens aftryk.
Etisk Råd melder sig i koret: Syg og livsfarlig svineproduktion skal lægges om7.11.2025 09:26:40 CET | Pressemeddelelse
En omlægning af industrilandbruget er nødvendig for at reducere forbruget af antibiotika og undgå resistente bakterier og infektioner, der ikke kan behandles, lyder det fra Etisk Råd. Dyrenes Beskyttelse peger på to krav til svineproduktionen, der kan kickstarte udviklingen.
Mindre kontrol må betyde færre dyr i industrien29.10.2025 15:40:13 CET | Pressemeddelelse
Dyrenes Beskyttelse advarer kraftigt mod Fødevarestyrelsens planlagte spareøvelse, som rammer dele af styrelsens kontrolarbejde. Skal stillingerne findes i dyrevelfærdskontrollen, vil det betyde færre tilsyn med landbrugets dyr – og dermed ringere dyrevelfærd. Det får Dyrenes Beskyttelse til at kræve en forholdsmæssig reduktion af antallet af dyr i landbrugsindustrien.
Industri fik ikke held med at ændre truet-status for forsøgsabe29.10.2025 10:04:59 CET | Pressemeddelelse
Medicinal-industrien har kæmpet for at fjerne den langhalede makak-abes status som truet på IUCNs rødliste. Men en opdatering af listen cementerer nu den eftertragtede forsøgsabes status som truet
Markant flertal af kommunale vælgere vægter dyrevelfærd over pris28.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tre ud af fire vælgere mener, at deres kommune og region skal sikre god dyrevelfærd i de offentlige indkøb af fødevarer. Dyrevelfærd vægter for mange højere end pris, viser en ny vælgerundersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
