DI: Stort behov for nye reformer der giver flere hænder
27.5.2021 15:17:55 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

- Vi er gudskelov på vej ud af coronakrisen og ser ind i en fremtid, hvor vi mangler hænder. Allerede nu mangler virksomhederne kvalificerede medarbejdere til at sikre væksten, og derfor skal vi i gang med reformerne siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i DI.
Kommissionen peger bl.a. på udfordringen med, at for mange unge ikke er i uddannelse eller job, eller står uden for arbejdsmarkedet efter endt uddannelse.
- Der er et enormt potentiale i at hjælpe de unge, der står udenfor. For den enkelte er det vigtigt både socialt og økonomisk, men det er også godt for virksomhederne der kan besætte ledige stillinger, siger Lars Sandahl Sørensen.
- Så der er vundet meget ved at få de unge med. Vi vil få mere arbejdskraft, og det har store perspektiver for de unge, der har et helt liv på arbejdsmarkedet foran sig.
Vi skal uddanne rigtigt
Han er enig med kommissionen i, at unge ikke kun skal slås i hovedet med den økonomiske hammer.
- Vi skal sikre, at unge bliver hjulpet i gang. Er de ledige, skal de væk fra kontanthjælpen og ind på arbejdsmarkedet frem for lange uddannelsesforløb, forklarer Lars Sandahl Sørensen.
Og de, der tager uddannelser, skal uddannes rigtigt.
- Flere unge og voksne skal ind på erhvervsuddannelserne, hvor virksomhederne efter endt uddannelse mangler deres arbejdskraft. Og på videregående uddannelser skal vi også i langt højere grad uddanne dem, der er brug for, så vi ikke uddanner til ledighed, siger DI-direktøren.
- Det kræver større kontakt mellem virksomheder og studerende. Det kan være igennem studiejob og fælles projekter. Og så er det vigtigt, at kandidaterne søger job tidligt – allerede inden de har taget den sidste eksamen.
Mere jobrettet indsats
Kommissionen peger også på, at mange voksne har for dårligt fodfæste på arbejdsmarkedet.
- De skal have bedre hjælp til at komme i gang på arbejdsmarkedet. Det kræver en mere jobrettet indsats og flere tilbud om virksomhedspraktik, der kan bane vejen for nye job, siger Lars Sandahl Sørensen.
- Også alt for mange indvandrere og deres efterkommere står uden for arbejdsmarkedet, og vi skal gøre mere for, at de bliver en del af arbejdsfællesskabet.
Lars Sandahl Sørensen lover, at DI vil bidrage konstruktivt og med nytænkning til arbejdet med de nye reformer.
- Og i det hele taget skal erhvervslivet bidrage, og det skal vi bl.a. ved, at virksomhederne tager flere lærlinge ind, siger Lars Sandahl Sørensen.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Nis Peder Kolby på nipk@di.dk eller tlf. 4032 3400
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Stort DI-udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur26.6.2026 11:47:29 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), lancerer nu et politisk udspil med konkrete forslag til, hvordan Danmark styrker beskyttelsen af samfundets kritiske infrastruktur mod sabotage, cyberangreb, klimahændelser og alvorlige driftsforstyrrelser. I udspillet peger DI på, at det er nødvendigt at bruge et milliardbeløb på at forbedre beskyttelsen af vores kritiske infrastruktur – og på, at det vil være dyrere at lade være.
DI roser forslag om ny ordning for international arbejdskraft25.6.2026 10:48:54 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har fremsat et lovforslag om ny certificeringsordning for internationale medarbejdere. Dansk Industri kalder det en milepæl, at arbejdsmarkedets parter står sammen om international rekruttering på ordnede forhold i Danmark.
DI: Trods politisk uro - åbn døren for briterne23.6.2026 07:22:58 CEST | Pressemeddelelse
På ti-års-dagen for brexit-afstemningen opfordrer Dansk Industri EU til at søge et tættere samarbejde med Storbritannien. En ny DI-analyse viser, at brexit har kostet Danmark 27 mia. kr. i eksportindtægter. Og trods politisk uro efter Keir Starmers tilbagetræden fra premierminister-posten har Europa akut brug for Storbritannien som en stærk allieret - gammelt nag må træde til side.
DI: Fjern forældede regler, så datacentre kan bygge deres egen grønne strøm – så slipper vi for at vælge mellem elbiler og AI18.6.2026 20:00:39 CEST | Pressemeddelelse
Fredag starter de længe ventede og vanskelige politiske forhandlinger om en prioritering af den knappe kapacitet i det danske elnet. Nu kommer landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI) med et konkret forslag, der kan sikre den nødvendige opførelse af nye datacentre.
Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne18.6.2026 09:05:09 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er ikke så konkurrencedygtigt som tidligere, og samtidig går Kina og USA frem og sætter Europa til vægs. Derfor er det så vigtigt og godt, at regeringsgrundlaget adresserer konkurrencekraften, siger Dansk Industris adm. direktør Lars Sandahl Sørensen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

