Det er ikke et quick-fix: Fremtidens revision kræver ny samlet forretningsmodel
6.2.2023 06:00:00 CET | PwC | Pressemeddelelse

PwC mener, at der er behov for en grundlæggende forandring af forretningsmodellen inden for revision, og at der ikke findes noget quick-fix. Aktuelt er der megen debat om antal timer og travlhed i revisionsbranchen. Øgede krav til bl.a. compliance og behov for at investere i digitalisering har betydet, at revisionen er blevet dyrere, mere kompleks og dermed også mere tidskrævende.
“Der er behov for, at hele forretningsmodellen innoveres, så det også i fremtiden er bæredygtigt at drive en revisionsforretning, hvor medarbejdere naturligvis skal trives og fortsat skal belønnes for den værdi, de skaber. Vi lever af at løse kundernes udfordringer og levere høj kvalitet, og det er vi stolte over,” udtaler Anders Stig Lauritsen, der er partner og direktør for revisionsforretningen i PwC.
Behov for mix af flere tiltag
Med PwC’s strategi Tillid 25, som blev lanceret for 1 ½ år siden, er der sat ekstra tryk på området, herunder ambitionen om at arbejde smartere inden for revision og dermed forbedre vikårene endnu mere for PwC’s medarbejdere og give bedre løsninger til kunderne.
“Vores tiltag indebærer konkret et mix af flere tiltag: Øget brug af kompetencer i vores globale netværk, nyt kompetencecenter i Danmark, fokus på projektstyring og planlægning samt et stærkt fokus på digitalisering,” fortæller Anders Stig Lauritsen.
Tiltagene har medført, at der ifølge seneste tilfredshedsmåling er historisk høj arbejdsglæde blandt medarbejderne samt 100 flere ansatte i PwC’s revisionsforretning svarende til over 150.000 timer mere sml. med året før. Derudover blev der i 2022 købt 50.000 timer af PwC’s internationale netværk, og antallet forventes øget i årene fremover.
“Vi er lykkes med at øge vores kapacitet markant, men vi er stadig ikke i mål. Det har været afgørende at forbedre leverancemodellen, hvilket bl.a. betyder, at vi i dag benytter en kombination af udenlandske kolleger til nogle typer af opgaver, ligesom visse standardopgaver ikke nødvendigvis skal løses af en uddannet revisor. Det giver samtidig revisor mulighed for at fokusere yderligere på værdiskabelse for kunder,” forklarer Anders Stig Lauritsen.
Han henviser til, at PwC har etableret et nyt kompetencecenter i Danmark, hvor der ansættes medarbejdere med anden økonomisk baggrund end revisor. Dertil kommer, at PwC har nedsat en new solution committee, der ser på, hvordan man bedst bruger ny teknologi til at arbejde smartere, ligesom der er blevet investeret i markedsledende digitale værktøjer/services til andre typer opgaver.
“Vi skal fortsat være endnu bedre til at projektstyre og sikre rettidig planlægning, så der sikres en endnu bedre udnyttelse af medarbejdernes tid, og værktøjer bliver brugt så effektivt som muligt, så PwC kan udføre en værdiskabende revision af høj kvalitet til gavn for kunderne og for samfundet ” slutter Anders Stig Lauritsen.
Nøgleord
Billeder

Information om PwC
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
Sidste chance: Har du husket alle fradrag i årsopgørelsen?18.5.2026 07:57:35 CEST | Pressemeddelelse
Fristen for at rette årsopgørelsen for 2025 nærmer sig med hastige skridt. Få PwC’s skatteeksperts råd til, hvordan du får styr på dine fradrag og skatteforhold, så du ikke betaler for meget i skat.
PwC: Få virksomheder realiserer størstedelen af AI‑afkastet22.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Blot 20 % af virksomhederne høster næsten 75 % af de økonomiske gevinster fra AI. Og de førende virksomheder satser på vækst, ikke kun produktivitet. Dermed trækker en mindre gruppe af virksomheder markant fra i kapløbet om at skabe reelle finansielle afkast fra kunstig intelligens. Det viser PwC's nye AI Performance Study.
PwC-medarbejdere engagerer sig i praktisk arbejde på Julemærkehjem i Ølsted14.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 9. april tog medarbejdere fra PwC en dag ud af kalenderen for at tage del i praktiske opgaver på Julemærkehjemmet Kildemose i Ølsted. Det sker som en del af et større tiltag i PwC, hvor virksomhedens medarbejdere får mulighed for at engagere sig i initiativer, der gør en forskel.
PwC-medarbejdere engagerer sig i praktisk arbejde på Julemærkehjem i Roskilde14.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 9. april tog medarbejdere fra PwC en dag ud af kalenderen for at tage del i praktiske opgaver på Liljeborg Julemærkehjem i Roskilde. Det sker som en del af et større tiltag i PwC, hvor virksomhedens medarbejdere får mulighed for at engagere sig i initiativer, der gør en forskel.
Hver anden topleder i finanssektoren tror på vækst de næste tre år13.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Topledere i finanssektoren har højere forventninger til vækst i deres egen virksomhed det kommende år sammenlignet med topledere generelt. Men de kommende tre år er forventningerne på samme niveau. Det viser PwC’s CEO Survey 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum