Danske Mediers Designpriser relanceres med innovative medieproduktioner og skarpe indspark fra branchen
Information om Danske Medier
Danske Medier er en brancheorganisation for private medievirksomheder. Vores medlemmer tæller 250 lokale og regionale medier, niche- og fagmedier samt landsdækkende dagblade, aviser og netmedier. Vi arbejder for det frie ord, den uafhængige presse og sunde rammevilkår for en pluralistisk mediebranche.
Følg pressemeddelelser fra Danske Medier
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Medier
Danske Medier bifalder kulturministerens udmelding og tager ham på ordet: Der er brug for akut handling22.3.2023 09:57:04 CET | Pressemeddelelse
Det er gode nyheder for lokaljournalistikken, at den lovede pulje til ugeaviserne ifølge kulturministeren er lige på trapperne. Det mener brancheorganisationens adm. direktør, der samtidig har en opfordring til regeringen.
IRM overtager undersøgelsen af det danske reklamemarked21.3.2023 09:00:08 CET | Pressemeddelelse
Danske Medier Research og Kreativitet & Kommunikation har besluttet at lade IRM, Institutet för Reklam- och Mediestatistik, overtage den årlige danske udarbejdelse af Reklameforbrugsundersøgelsen og prognoser for reklameinvesteringer
Fagfestivalen Audiodays slår i år dørene op til hyldest af lydmediet den 27. oktober9.3.2023 14:24:18 CET | Pressemeddelelse
Det er en branche i vækst, der mødes når fagfestivalen for lydfolk, Audiodays, løber af stablen 27. oktober.
Danmarks mest populære podcasts indenfor News, True Crime eller Sport: Dansk Podcastindex relanceres med nye features1.2.2023 00:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter Dansk Podcastindex i september gik i luften i ny indpakning og med flere funktioner, er det fra 1. februar muligt at sammenligne podcasts på tværs af udgivelsesfrekvens og genrer som “News” og “Daily”.
Danske Medier hilser ny regering velkommen med appel om fortsat at styrke frie medier14.12.2022 15:21:25 CET | Pressemeddelelse
Danske Medier er glade for, at den nye regering i sit regeringsgrundlag med syvtommersøm fastslår, at frie medier er forudsætningen for et sundt demokrati. Derfor bør det kommende mediepolitiske arbejde centrere sig om at styrke rammevilkårene for at drive private publicistiske medier i Danmark. Det betyder også, at regeringens ønske om ændringer i medieaftalen ikke må stå i vejen for at gennemføre den lovede omlægning af mediestøtten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum