Danske forskere skal lede et af verdens førende videnskabelige tidsskrifter

Forskningstidsskriftet ’Journal of Public Administration Research and Theory’ (JPART), som er det mest ansete inden for feltet, har netop valgt, hvem der skal stå i spidsen for den videnskabelige bedømmelse de næste fire år.
Valget faldt på professor Ole Helby Petersen fra Institut for Samfundsvidenskab og Erhverv, som får redaktørrollen sammen med medredaktør lektor Kim Sass Mikkelsen.
”Det er en kæmpe anerkendelse af Danmark og RUC, at vi nu får ansvaret for verdens bedste tidsskrift inden for offentlig forvaltning. Vi havde en klar vision for, hvordan vi ville lede det, og vi var i konkurrence med nogle af de bedste universiteter i verden,” siger Ole Helby Petersen.
De danske redaktører skal blandt andet være med til at vurdere, hvilke forskningsartikler der kan finde vej til journalens sider. JPART modtager omkring 600 artikler om året, og under ti procent bliver typisk accepteret.
Ole Helby Petersen forsker blandt andet i offentlig-privat samspil, udlicitering, offentlige indkøb, offentlig-private partnerskaber og privatisering. Han ser frem til at indtage en central rolle hos et af verdens mest anerkendte videnskabelige tidsskrifter.
”Dansk forvaltningsforskning har været verdensførende i flere år med topplaceringer på internationale ranglister. På Roskilde Universitet har vi bevæget os betydeligt op ad listerne, og at vi nu skal stå i spidsen for tidsskriftet – og håndtere den bedste forskning i verden – er kronen på værket,” siger han.
Mere information
Læs mere om Journal of Public Administration Research and Theory: https://academic.oup.com/jpart
Nøgleord
Kontakter
Ole Helby Petersen, professor ved Institut for Samfundsvidenskab og Erhverv på Roskilde universitet, telefon 5122 7573, e-mail olehp@ruc.dk.
Billeder
Information om Roskilde Universitet
Følg pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Flere vil have en uddannelse på Roskilde Universitet5.7.2025 17:10:05 CEST | Pressemeddelelse
Roskilde Universitet har i år modtaget 1.895 1. prioritetsansøgninger fra håbefulde studerende in spe. Det svarer til en stigning på fem procent sammenlignet med sidste år.
Forsker fra RUC udnævnt til Børnerådet3.7.2025 09:33:35 CEST | Pressemeddelelse
Sarah Alminde er udpeget som medlem af det nye Børneråd, som skal rådgive regeringen om børns rettigheder og trivsel.
Ny forskning: Når hunden bliver ældres bedste ven3.7.2025 05:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Nyt forskningsprojekt undersøger, hvordan hunde styrker livskvalitet og skaber sociale bånd for ældre, der lever alene.
Ny forskning: Danske medier holdes i ørerne i et avanceret netværk – men etikken er både til forhandling og under pres26.6.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danske medieverden rummer en række redskaber til at sikre ansvarlige medier, men medieansvaret og presseetiske grænser er hele tiden til forhandling. Og under pres, konkluderer studielektor Maria Bendix Wittchen i sin ph.d.-afhandling.
Roskilde Universitet bliver base for nyt videnskabeligt tidsskrift om bæredygtighed26.6.2025 05:45:00 CEST | Pressemeddelelse
RUC skal stå for at udgive The Journal of Sustainability og styrker dermed universitetets profil inden for forskning i bæredygtighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum