Danske forskere skal lede et af verdens førende videnskabelige tidsskrifter

Forskningstidsskriftet ’Journal of Public Administration Research and Theory’ (JPART), som er det mest ansete inden for feltet, har netop valgt, hvem der skal stå i spidsen for den videnskabelige bedømmelse de næste fire år.
Valget faldt på professor Ole Helby Petersen fra Institut for Samfundsvidenskab og Erhverv, som får redaktørrollen sammen med medredaktør lektor Kim Sass Mikkelsen.
”Det er en kæmpe anerkendelse af Danmark og RUC, at vi nu får ansvaret for verdens bedste tidsskrift inden for offentlig forvaltning. Vi havde en klar vision for, hvordan vi ville lede det, og vi var i konkurrence med nogle af de bedste universiteter i verden,” siger Ole Helby Petersen.
De danske redaktører skal blandt andet være med til at vurdere, hvilke forskningsartikler der kan finde vej til journalens sider. JPART modtager omkring 600 artikler om året, og under ti procent bliver typisk accepteret.
Ole Helby Petersen forsker blandt andet i offentlig-privat samspil, udlicitering, offentlige indkøb, offentlig-private partnerskaber og privatisering. Han ser frem til at indtage en central rolle hos et af verdens mest anerkendte videnskabelige tidsskrifter.
”Dansk forvaltningsforskning har været verdensførende i flere år med topplaceringer på internationale ranglister. På Roskilde Universitet har vi bevæget os betydeligt op ad listerne, og at vi nu skal stå i spidsen for tidsskriftet – og håndtere den bedste forskning i verden – er kronen på værket,” siger han.
Mere information
Læs mere om Journal of Public Administration Research and Theory: https://academic.oup.com/jpart
Nøgleord
Kontakter
Ole Helby Petersen, professor ved Institut for Samfundsvidenskab og Erhverv på Roskilde universitet, telefon 5122 7573, e-mail olehp@ruc.dk.
Billeder
Information om Roskilde Universitet
Følg pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
RUC’s rektor udpeget til ekspertråd om ChatGPT10.5.2023 13:56:50 CEST | Pressemeddelelse
Ny ekspertgruppe skal undersøge, hvordan digitale hjælpemidler påvirker muligheden for snyd ved prøverne på landets skoler og institutioner.
Ny forskning undersøger sprogbrugen i retssager om voldtægt29.4.2023 08:28:04 CEST | Pressemeddelelse
Dansk sprogforsker har fået unik adgang til lydoptagelser fra retssager om voldtægt. Den særlige sprogbrug i voldtægtssager er undersøgt indgående i bl.a. amerikansk og britisk sammenhæng, men det er første gang, at nogen laver sprogvidenskabelig forskning i danske voldtægtssager.
Ekspertliste ifm. Danmarks nationale klimahandlingsdag d. 27. april25.4.2023 13:20:12 CEST | Pressemeddelelse
I anledning af Danmarks nationale klimahandlingsdag d. 27. april har Roskilde Universitet udarbejdet en ekspertliste med en oversigt over forskere, der beskæftiger sig med områderne klima, miljø og bæredygtighed.
Doktorafhandling: Historievidenskab har lært os at forstå verdens foranderlighed17.4.2023 09:52:23 CEST | Pressemeddelelse
I sin doktorafhandling sætter lektor Kasper Risbjerg Eskildsen fokus på et nyt perspektiv på den moderne historievidenskab, der trækker tråde fra Oplysningstiden og frem til i dag.
RUC er vært for europæisk eliteuddannelse i sikkerheds- og forsvarspolitik12.4.2023 09:44:09 CEST | Pressemeddelelse
Roskilde Universitet er vært for Det Europæiske Sikkerheds- og Forsvarsakademis (ESDC) flagskibsuddannelse. Det er første gang, at en dansk institution er vært for kurset, hvor ledere og diplomater fra 22 EU-lande følger det særlige uddannelsesforløb.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum