Danmark styrker og udvider eksportindsatsen for energi markant
Dansk knowhow og ekspertise på energiområdet er en efterspurgt vare i udlandet. Resten af verden ser med begejstring på vores erfaringer med udbygningen af grøn energi og ikke mindst de tekniske løsninger til omstillingen. Derfor udvider og styrker Danmark nu det internationale myndighedssamarbejde på energiområdet.
”Jeg er meget tilfreds med, at vi nu får sat endnu mere turbo på eksportindsatsen på energiområdet. Danske myndigheders viden om og energivirksomhedernes tekniske løsninger til den grønne omstilling er efterspurgt i udlandet. Det har jeg allerede konstateret på mine rejser rundt om i verden, hvor man lytter opmærksomt til os. Hvis vi for alvor skal have gjort noget ved klimaudfordringerne og klodens CO2-udslip og nå regeringens ambition om at fordoble eksporten af dansk energiteknologi til 140 mia. kr. i 2030, er det altafgørende, at vi får resten af verden med. Derfor ser jeg frem til at se resultaterne af de nye landesamarbejder”, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt (V).
I USA er udbygningen af havvind højaktuelt. Den amerikanske viceenergiminister Dan Brouillette har besøgt Danmark med fokus på energiområdet og udtrykt stor begejstring over den danske måde at tænke havvind på. Blandt andet derfor styrker Danmark sit samarbejde med USA med to nye energirådgiver i landet.
I Storbritannien opruster Danmark det nuværende samarbejde om fjernvarme med en ny energirådgiver. Særligt i Skotland har man stor appetit på at lære fra de danske erfaringer på fjernvarmeområdet.
I Tyskland har Danmark et tæt samarbejde om fjernvarme og energieffektivisering. Forventningen er, at den grønne omstilling af Tysklands energisektor kommer op i gear i de kommende år. Derfor opruster Danmark også hos vores store nabo mod syd med en ny energirådgiver.
”Dansk erhvervsliv har stærke kompetencer indenfor energi, og der er store potentialer for endnu mere dansk eksport. Jeg er glad for, at vi med en udvidelse af eksportordningen på energiområdet får mulighed for at forstærke den danske eksportindsats på nye markeder. Det skal vi bruge til at fastholde den danske førerposition. Heldigvis er efterspørgslen efter danske energiløsninger stor. Både Holland og Sydkorea efterspørger et samarbejde med Danmark. De chancer skal vi gribe nu til gavn for dansk eksport”, siger udenrigsminister Anders Samuelsen (LA).
Nyt samarbejde med Holland og Sydkorea
De hollandske myndigheder har efterspurgt danske erfaringer inden for fjernvarmeområdet. Derfor indleder Danmark nu et nyt samarbejde med landet. Holland arbejder netop nu på overgangen fra gas til andre opvarmningsformer i fjernvarmesystemet, hvor Danmark har bred erfaring.
I Sydkorea har regeringen vedtaget ambitiøse målsætninger inden for vind. Derfor indgår Danmark et nyt samarbejde med sydkoreanerne med fokus på vind, særligt havvind. Danmark har allerede tætte forbindelser med Sydkorea på det grønne område, som kan skabe grobund for et frugtbart myndighedssamarbejde.
Ud over eksportordningens nu fem lande har Danmark har myndighedssamarbejde på energiområdet med Kina, Vietnam, Indien, Indonesien, Sydafrika, Etiopien, Tyrkiet, Ukraine og Mexico.
Fakta
En af hovedindsatserne under Eksportstrategien, som blev lanceret i marts 2017, var Eksportordningen, som havde til formål at fremme eksport af danske energiløsninger gennem myndighedssamarbejde med de tre vigtige eksportmarkeder: Tyskland, Storbritannien og USA.
Erfaringerne med Eksportordningen var så positive, at der i Energiaftalen blev afsat 175 millioner kr. til en opprioritering af eksportindsatsen i 2020-2024. Eksportordningen fortsættes og styrkes i de tre eksisterende lande og udvides med to nye lande, Sydkorea og Holland.
Nøgleord
Kontakter
Pressekontakt:
Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet: Lasse Bendtsen, 4172 3884, lasab@efkm.dk
Udenrigsministeriet: Kasper Thams Olsen, kasols@um.dk
Information om Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
I Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet arbejder vi for målet om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent i Danmark i 2030 og for et visionært, grønt lederskab både i Danmark og ude i verden.
Følg pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Danmark sætter kurs mod grøn indenrigssøfart25.11.2025 13:59:37 CET | Pressemeddelelse
Danmark får en af de største og hurtigste fuldt elektrificerede færgeruter i verden. Det er konklusionen fra Investeringstøtteordningen 2025, hvor CO2-tunge virksomheder får støtte til grøn omstilling.
COP30: Enighed om ny klimaaftale i Brasilien22.11.2025 18:24:20 CET | Pressemeddelelse
Efter intense forhandlinger er verdens lande netop blevet enige om en aftale på klimatopmødet i Brasilien. Fra et svært udgangspunkt har EU med det danske formandskab fået presset på for højere ambitioner på CO2-reduktioner.
Udbud af tre danske havvindmølleparker åbner20.11.2025 12:43:23 CET | Pressemeddelelse
Nu åbner de statslige udbud af to nye havvindmølleparker i Nordsøen og en ved Hesselø i Kattegat. Parkerne skal tilsammen levere strøm svarende til forbruget i næsten tre millioner danske og europæiske hjem.
Regeringen vil have et af verdens mest ambitiøse klimamål for 203517.11.2025 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen vil prioritere klimaet og afsætter derfor den fornødne finansiering til at indfri et nyt klimamål i 2035.
EU’s klimaministre har vedtaget et 2040-klimamål5.11.2025 09:36:41 CET | Pressemeddelelse
Med bred opbakning fra EU’s medlemslande er det lykkes det danske formandskab at lande et klimamål for 2040 på 90 procent.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum