Danmark skal hjælpe med at rense Ganges-floden i Indien
Ganges har stor religiøs, økonomisk og praktisk betydning for inderne. Det er en vandressource for ca. 500 mio. mennesker. Det er samtidig en af de mest forurenede floder i verden, der yderligere trues af klimaforandringer og en voksende befolkning.
Minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, Dan Jørgensen, har netop afsluttet et besøg i Indien. I delstaten Uttar Pradesh underskrev han en aftale om dansk støtte til arbejdet for at rense Ganges og bifloderne. Danmark skal i første omgang hjælpe med et studie, som kan skabe grundlaget for et vandrensningsprojekt på en del af floden. Studiet vil ske i samarbejde med lokale og statslige myndigheder og skal fastslå forureningens kilder, og hvordan floden kan blive genoprettet på en bæredygtig måde.
Dan Jørgensen siger:
”Det er et meget vigtigt projekt, som kan bidrage til at skabe sundere og bedre liv for millioner af indere. Danmark har netop de kompetencer, som det her omfattende vandrensningsprojekt kræver. Derfor giver det mening at vi hjælper her. Jeg glæder mig til samarbejdet med de indiske myndigheder om denne vigtige opgave”.
Det er kun første spadestik, der bliver taget med det danskfinansierede studie. Projektet skal demonstrere, hvordan de indiske floder kan blive rene på en bæredygtig måde. De løsninger kan vise vejen for rensning af floder i resten af Indien. Danske myndigheder og virksomheder med stærke kompetencer på vandområdet vil blive søgt inddraget i projektet.
Baggrund:
Samarbejdet om flodrensning er en del af et allerede tæt samarbejde mellem Danmark og Indien under det Grønne Strategiske Partnerskab. Vandsamarbejde er netop et af de centrale områder i partnerskabet. Indiens premierminister Narendra Modi og statsminister Mette Frederiksen drøftede i oktober 2021 muligheden for at etablere et samarbejde i byen Varanasi i Indiens største delstat, Uttar Pradesh. Her skal Danmark og Indien sammen finde de bedste metoder til at få renset floder. Samarbejdet involverer centrale og lokale myndigheder. Varunafloden, som er en del af Ganges, er blevet valgt som demonstrationsprojekt.
For yderligere information, kontakt pressevagten 67979247 (ikke sms) eller pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Kongeriget Danmark overtager formandskabet for Arktisk Råd12.5.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norge overdrager formandskabet til Kongeriget Danmark i Tromsø i dag. Det markerer startskuddet på Kongerigets formandskab for de næste to år.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn9.5.2025 14:58:42 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde mandag den 12. maj 2025 kl. 09.00.
Dansk eksport i marts 20259.5.2025 13:38:50 CEST | Pressemeddelelse
I 2025 faldt Danmarks samlede eksport 1 pct. i forhold til februar. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til de 12 måneder forud, var 10,3 pct.
For første gang vil FN-topmøde foregå på dansk jord7.5.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 8.-9. maj vil Danmark være vært for et møde i FN-systemets højeste ledelses- og koordinationsorgan, Chief Executives Board.
Europaministeren drøfter konkurrenceevne i Dublin og Wien7.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 7.-8. maj besøger europaminister Marie Bjerre Irland og Østrig.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum