Danmark indgår maritim samarbejdsaftale med Japan
Danmark og Japan har netop indgået en maritim aftale for at styrke samarbejdet mellem Danmark og Japan.
Aftalen tager udgangspunkt i områder som miljø, digitalisering og kvalitetsskibsfart, hvor Danmark og Japan har mange fælles interesser.
Erhvervsminister Brian Mikkelsen:
”Med den maritime samarbejdsaftale ønsker vi at styrke relationerne mellem Danmark og Japan inden for bl.a. grøn teknologi, miljø og digitalisering. Det kan på sigt øge eksporten og skabe øget vækst for virksomheder i begge lande. Jeg er derfor meget glad for, at vi med aftalen nu får sat handling bag de gode intentioner og får fulgt konkret op på vores besøg til Japan tidligere på året”.
Samarbejdsaftalen sker som opfølgning på erhvervsministerens besøg i Japan i april 2017. Aftalen følger op på en strategisk partnerskabsaftale, der blev indgået mellem Danmark og Japan i 2014, og som omfatter en lang række områder, herunder også det maritime område.
Konkret går samarbejdsaftalen ud på, at Danmark og Japan skal dele viden og erfaringer inden for områder som big data og digitalisering af certifikater, som kan skabe mange nye muligheder for skibsfarten.
Aftalen underskrives af den danske ambassadør i Japan på vegne af den danske regering.
Pressekontakt: Presserådgiver Sara Ringgaard Price, srp@em.dk, tlf.: 91 39 94 07
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her og modtag pressemeddelelser på mail. Indtast din mail, klik på abonner og følg instruktionerne i den udsendte mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Politisk aftale om vækstplan for life science19.4.2018 12:08 | pressemeddelelse
Life science er blevet en vækstmotor i dansk økonomi, og har samtidig et stort vækstpotentiale. Men det kræver en aktiv, målrettet indsats at indfri dette potentiale.
Regeringen nedsætter TeknologipagtRåd19.4.2018 07:00 | pressemeddelelse
Regeringen har udpeget 13 medlemmer til TeknologipagtRådet med Net-companys CEO, André Rogaczewski, som formand. Rådet skal stå i spid-sen for Teknologipagtens arbejde med at få flere danskere til at arbejde og uddanne sig inden for digitale og tekniske fag.
Presseinvitation: Lancering af Teknologipagten18.4.2018 11:26 | pressemeddelelse
Pressen indbydes til lancering af Teknologipagten tirsdag d. 24. april kl. 10.30 på Experimentarium.
Historisk aftale for nedbringelse af drivhusgasser fra skibsfarten13.4.2018 16:32 | pressemeddelelse
FN’s søfartsorganisation, IMO, er nået til enighed om en første strategi for reduktion af skibsfartens drivhusgasudledninger. Dermed er der nu meldt et konkret mål ud om, at udledningen skal reduceres med mindst 50 procent i 2050.
Regeringen nedsætter Vækstteam for kreative erhverv12.4.2018 08:34 | pressemeddelelse
Et vækstteam af erhvervsledere skal komme med anbefalinger til at styrke væksten inden for musik, gaming, møbler, mode, arkitektur, design og film. Ambitionen er, at de kreative erhverv har gode rammer for at udvikle sig i takt med, at nye digitale forretningsmodeller breder sig.
Flere landsbyer skal gøres stærke og levedygtige9.4.2018 10:00 | pressemeddelelse
Udvalget for levedygtige landsbyer har i dag afleveret deres anbefalinger til, hvordan regeringen, kommunerne og de enkelte lokalsamfund kan skabe stærke og levedygtige landsbyer og dermed bidrage til regeringens ambition om vækst og udvikling i hele Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter, og finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum