Endnu flere midler til støtte af danske erhvervsprojekter i Ukraine
Regeringen afsætter nu nye midler til Ukraine Fonden, som er med til at muliggøre danske virksomheders investeringer i Ukraine. Den ekstra støtte markeres i dag med et besøg fra den ukrainske førstedame, Olena Zelenska, i Danmark. Her deltager Olena Zelenska bl.a. i regeringens Ukraine Investeringsforum.
Danmark har siden krigens start bakket op om Ukraines kamp for frihed. Det er sket gennem en lang række donationer af både militært udstyr, humanitær nødhjælp og gennem danske virksomheders og fondes store investeringer i genopbygningen af landet.
Nu afsætter regeringen nye midler til Ukraine Fonden, som vil kunne sikre mindst 300 mio. kr. til danske erhvervsprojekter i Ukraine og understøtter, at dansk erhvervsliv fortsat kan spille en nøglerolle i Ukraine gennem investeringer. Det er netop denne indsats, der sættes fokus på til dagens møde Ukraine Investeringsforum.
Den ukrainske førstedame, Olena Zelenskas, besøg i Danmark understreger samtidig den fælles, styrkede indsats for genopbygningen af Ukraine. Olena Zelenska bidrager gennem sit engagement i Olena Zelenska Foundation allerede til en række forskellige projekter, der skal styrke Ukraines fremtid som et frit land.
Erhvervsminister Morten Bødskov:
”Ukraines kamp for frihed er vores kamp for frihed. Med de ekstra midler i Ukraine Fonden understreger vi endnu en gang Danmarks støtte til Ukraines utrættelige kamp for frihed. Jeg er stolt over det store engagement, vi ser fra dansk erhvervsliv i Ukraine. Både fra de virksomheder, der eksporterer til Ukraine, fra de virksomheder, der investerer i landet, og fra de fonde, der på forskellig vis har støttet arbejdet med at genopbygge ukrainernes land. Det her er et vigtigt skridt. Putins modbydeligheder kræver ét svar: At vi står endnu tættere sammen med Ukraine.”
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen:
”Ruslands brutale og ulovlige invasion af Ukraine har haft katastrofale konsekvenser for den ukrainske økonomi. Det er vigtigt, at vi gør det attraktivt at investere i Ukraine for jo stærkere Ukraines økonomi er, desto større er chancerne for at vinde krigen og genoprette freden hurtigere. Derfor afsætter regeringen nu yderligere midler i støtte til erhvervsindsatser, der giver danske virksomheder mulighed for at bidrage til genopbygningen af Ukraine.”
Første vicepremierminister og økonomiminister Yulia Svyrydenko:
“Ukraine sincerely appreciates Denmark's leadership in supporting Ukraine. Thanks to the Danish National Ukrainian Fund, we receive much-needed military and humanitarian assistance, while businesses benefit from a wide range of commercial financing and risk mitigation tools for companies investing and trading with Ukrainian partners. This is a significant contribution to our recovery, as the private sector will be its key driver. Danish businesses are already making this recovery possible. Over 100 companies are engaged in commercial activities with Ukraine, supporting our economy and our people, who heroically defend their homes and work for a victory.”
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Regeringen vil skabe mere konkurrence om priserne på benzin og diesel18.9.2025 13:18:32 CEST | Pressemeddelelse
Der er brug for at tage et opgør med konkurrencen på benzin og diesel. Derfor vil regeringen nu styrke konkurrencen, og det kan spare bilisterne for op til 2.000 kr. om året. Ændringerne træder i kraft allerede 1. december.
Presseinvitation: Præsentation af nye tiltag der skal gøre danskernes hverdag billigere17.9.2025 17:15:42 CEST | Pressemeddelelse
Styrket konkurrence på de danske markeder kan medvirke til, at danskerne får flere penge mellem hænderne. Torsdag den 18. september inviterer erhvervsminister Morten Bødskov og transportminister Thomas Danielsen til præsentation af nye, målrettede initiativer, der skal bidrage til at styrke konkurrencen og give danske familier bedre muligheder for at få økonomien til at hænge sammen. Efter præsentationen vil der være mulighed for bilaterale interviews med erhvervsminister Morten Bødskov og transportminister Thomas Danielsen. Tid: Torsdag d. 18. september kl. 13:15 Sted: Enghavevej 199, 2450 København, på hjørnet af Sydhavns Plads og Enghavevej ved skulpturen ’Anchor’.
Endnu mere hjælp til SMV’ers vækstdrømme17.9.2025 11:09:52 CEST | Pressemeddelelse
Den SMV-rettede vejledningsindsats på Virksomhedsguiden får nu endnu mere fokus på at hjælpe SMV’er, når de skal investere i nye produktionsanlæg. Indsatsen supplerer regeringens tiltag ’Rød løber for produktionsvirksomheder’, som også omfatter en statslig one-stop-shop og udpegning af industriparker i flere af landets kommuner.
Erhvervsministeren rejser til Berlin15.9.2025 09:00:13 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov besøger de næste to dage Berlin. Fokus er på Europas konkurrenceevne, herunder investeringer i morgendagens teknologier, forenkling og kortere godkendelsesprocedurer.
Nye jordbaserede luft- og missilforsvarssystemer sikrer milliardstore investeringer i dansk industri12.9.2025 10:01:11 CEST | Pressemeddelelse
Krav om industrisamarbejde giver et massivt boost til den danske forsvarsindustri – til gavn for både sikkerheden og væksten herhjemme.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum