Cyklistforbundet uddeler Årets Cykeldynamo til Giv en Cykels cykelformidlere

Se oversigt over de 24 prismodtagere, og hvor i landet de kommer fra nederst
Årets cykeldynamoer har ydet en frivillig indsats i initiativet Giv en Cykel, som blev sat i gang af transportminister Trine Bramsen og Cyklistforbundet.
Der er på nuværende tidspunkt formidlet op mod 1500 cykler til ukrainske flygtninge.
Priserne blev uddelt af forbundets Landsformand Jens Peter Hansen på Cyklistforbundets landsmøde, hvor 11 af de 24 formidlere var til stede.
”Prisen gives hvert år for en særligt fremragende indsats i Cyklistforbundet. Prismodtagerne i år får prisen for deres indsats for at hjælpe nyankomne ukrainere til at kunne cykle ind i deres nye danske hverdag og samtidig at gøre det nemt for gavmilde danskere at donere cykler. Deres indsats har gjort en helt konkret positiv forskel i ukrainernes hverdag. Det kan vi blandt andet se på de mange meget glade mails og kommentarer, vi får ind, fra de mange modtagere,” siger Jens Peter Hansen.
En af modtagerne skrev fx:
”Det er utroligt, og jeg kan næsten ikke tro det, men i dag bliver jeg den glade, der kører min nye cykel! Tusind tak til dig for en sådan mulighed, og selvfølgelig til donoren for den uvurderlige gave. Jeg ønsker dig alt det bedste med dit generøse initiativ, som er med til at tro på det gode igen.”
Også transportminister, Trine Bramsen (S), hylder cykeldynamoerne:
”Giv en Cykel er et fantastisk initiativ. Det skyldes ene og alene de stærke kræfter, der har udbredt cykelglæden til ukrainere og lagt adskillige timer i indsamling og distribution af cyklerne. De 24 ildsjæle, som i år modtager Årets Cykeldynamo, er i den grad cykelforbilleder. De har ikke nok i sig selv, de holder sig ikke bare til deres egen cykelrute - og det fortjener anerkendelse. Tak og respekt for indsatsen,” siger Trine Bramsen.
Prismodtagerne har som cykelformidlere mange opgaver: De skaber kontakten mellem donor og modtager, henter og bringer cykler mellem donor og modtager, reparerer defekte cykler og følger op på henvendelser.
”Der er stadig stor efterspørgsel efter cykler fra ukrainere, og vi kan bruge mange flere cykler, end dem vi får, så har folk en fungerende cykel i overskud, må de meget gerne gå ind på vores hjemmeside givencykel.dk og give den videre, ”siger Jens Peter Hansen.
Oversigt over cykelformidlere
| Merete Gotthardt | Helsingør |
| Per Thorlacius | Amager |
| Ieva Latkovska | Greve |
| Per Nielsen | Tinglev |
| John Ø. Jensen | Roskilde |
| Jens Højslev Petersen | Frederikssund |
| Jill Iversen | Frederiksberg |
| Inger Ørbæk | Viborg |
| Grethe Eskildsen | Viborg |
| Peder Sørensen | Tinglev |
| Henrik Nejst Jensen | Hillerød |
| Jørgen Bosack | Haderslev |
| Valdemar Bang Hansen | Ribe |
| Michael Stick Jeppesen | Sindal |
| Kirsten Tholle | Virum |
| Kirsten Bak Hansen | Sig |
| Kirsten Auken | Brønshøj |
| Jan David | Jægerspris |
| Inger Damgaard | Brabrand |
| Christoffer Hansen | Mårslet |
| Bent Vang | Esbjerg |
| Hans Christensen | Frederikshavn |
| Ulla Burgwald | Viborg |
| Hans Werner Petersen | Tinglev |
Kontakter
Jørgen SchlosserRedaktør og presseansvarlig
Tlf:27524325jsc@cyklistforbundet.dkBilleder

Links
Information om Cyklistforbundet
CyklistforbundetRømersgade 5
1362 København K
Sekretariat 33 32 31 21 | Pressetelefon 40 70 83 63https://www.cyklistforbundet.dk
Cyklen giver oplevelser, frihed og motion. Cyklen gør vores verden sundere, grønnere og mere bæredygtig. Vi arbejder for, at alle kan cykle sikkert og trygt. Uanset alder. Uanset om man bor på landet eller i byen. Vi er en demokratisk organisation, hvor alle, der ønsker en cykelvenlig verden, kan engagere sig. Vi er tilstede over hele Danmark og er en del af paraplyorganisationen European Cyclists’ Federation.
Følg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
God julegave til cyklister i Aarhus19.12.2025 10:25:00 CET | Pressemeddelelse
Det er en rigtig god beslutning, som byrådet i Aarhus har taget. Det siger direktør i Cyklistforbundet, Kenneth Øhrberg Krag, som reaktion på, at Aarhus Byråd har afsat penge til at bygge et stort parkeringshus til cykler ved Aarhus Banegård.
Vi skal bygge meget mere cykelvenligt2.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Cyklen bliver for ofte glemt, når der udvikles by- og stationsområder - ikke mindst uden for de store byer. En ny undersøgelse fra Cyklistforbundet viser, hvordan vi skaber by- og stationsområder, der får flere til at cykle mere. Resultaterne kan nu bruges af byplanlæggere og politikere.
Søren er årets cykellærer14.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En kollega nominerede Søren Bertelsen på Herlev Byskole til Alle Børn Cykler Prisen, fordi han er eminent til at få børn i Herlev til at cykle.
Brugte cykler skal skabe fællesskaber og trivsel for asylansøgere5.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mange asylsøgere lever med et behov for meningsfulde fællesskaber og for at kunne bevæge sig til aktiviteter i lokalområdet. Med en donation på 3,5 mio. kr. fra LB Foreningen vil Cyklistforbundet nu i samarbejde med Røde Kors indsamle brugte cykler og give dem videre. På to asylcentre etablerer de frivilligt drevne cykelværksteder, hvor cyklerne sættes i stand, inden de doneres til asylsøgere.
Cyklistforbundets mand i Halsnæs bliver Årets Cykeldynamo28.10.2025 09:07:46 CET | Pressemeddelelse
En nordsjællandsk ildsjæl får Cyklistforbundets årlige hæderspris, Årets Cykeldynamo.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum