Coronakrise: offentligt ansattes arbejdsvilkår skal afklares lokalt
Akademikernes formand, Lars Qvistgaard, udtaler:
”Det er en svær udfordring, vi står midt i. De fleste offentligt ansatte arbejder stenhårdt for at omstille samfundet til det nødvendige kriseberedskab, men det er også korrekt, at der er nogle grupper, der i den aktuelle situation ikke udfører kritiske funktioner og ikke kan arbejde hjemmefra. I den nuværende situation må alle bidrage, og kan man ikke levere arbejdskraft, så kan man altså bidrage ved at afvikle ferie og afspadsering, så vi også har arbejdskraft til hurtigt at få hjulene i gang igen, når vi er ude på den anden side af krisen.”
Offentligt ansatte holder hjulene i gang
Selvom mange offentligt ansatte aktuelt er sendt hjem og isoleret fra hinanden og arbejdspladsen, fortsætter den offentlige sektor på mange områder med at levere velfærd til borgerne. Mens alt fra skoler til borgerservice og myndighedskontorer holder lukket, så får danskerne fortsat undervisning, byggetilladelser, rådgivning, sagsbehandling og alle de andre tusindvis af samfundskritiske serviceydelser, den offentlige sektor sørger for i dagligdagen.
”Fra den ene dag til den anden har landets offentlig ansatte lykkedes med at levere et nødberedskab i verdensklasse. De har omstillet sundhedsvæsenet til at håndtere en pandemi. Kommunernes plejevaretagelse er omstillet til at håndtere, at en halv million danskere kan blive syge samtidig. Stort set hele undervisningsområdet er blevet digitaliseret. Og vi har oveni set, at de har opretholdt driften af stat, region og kommune over overbelastede netforbindelser, mens de har skullet klare børnenes hjemmeundervisning samtidig. Det er en bedrift, der helt tager pusten fra en, og som er virkelig imponerende”, siger Lars Qvistgaard, formand for Akademikerne, og fortsætter: ”Det er meget væsentligt at sige, at alle parter sætter stor pris på den indsats, som mange af vores medlemmer gør for tiden, og der er selvfølgelig ikke tale om, der vil blive taget feriedage eller afspadsering fra de medlemmer, der lige nu knokler derudaf for at holde den offentlige sektor i gang”.
For yderligere kommentarer, kontakt Lars Qvistgaard på 2147 2686.
Yderligere information: Aftalerne for hhv. det statslige, kommunale og regionale område kan findes her.
Akademikerne varetager interesser for 431.000 medlemmer på det offentlige og private arbejdsmarked.
Kontakter
Jens AlkjærChefkonsulent
Presse, kommunikation
Information om Akademikerne
Om Akademikerne
Akademikerne er en partipolitisk uafhængig paraplyorganisation for 28 faglige organisationer, der organiserer akademisk uddannede i Danmark. Akademikerne repræsenterer pr. 1. januar 2022 ca. 465.000 medlemmer med en lang videregående uddannelse.
Akademikerne samarbejder med medlemsorganisationerne for at sikre et attraktivt akademisk arbejdsmarked. Akademikerne skal øge akademikernes indflydelse i samfundet.
Følg pressemeddelelser fra Akademikerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Akademikerne
Akademikerne om ny beskæftigelsesreform: Flere forenklinger - men færre fremskridt9.4.2025 14:26:49 CEST | Pressemeddelelse
Den Akademiske fagbevægelse med 500.000 medlemmer er glade for, at den nye aftale om fremtidens beskæftigelsesindsats lykkes med en række forenklinger. Men ærgrer sig samtidig over, at man ikke tør give A-kasserne en større og permanent rolle.
500.000 akademikere får ny formand26.3.2025 13:00:03 CET | Pressemeddelelse
GL’s formand Tomas Kepler bliver ny formand for Akademikerne. Han bliver dermed den akademiske fagbevægelses nye topfigur, der side om side med FH’s Morten Skov skal varetage lønmodtagernes interesser.
Akademikernes formand Lisbeth Lintz stopper5.3.2025 12:05:05 CET | Pressemeddelelse
Akademikernes formand Lisbeth Lintz har i dag meddelt bestyrelsen, at hun har valgt at stoppe som formand. Det sker af familiære årsager. Næstformand Sara Vergo (Djøf) træder til som konstitueret formand, indtil en ny formand er fundet.
Ny aftale om Kandidatreform: ”Kræver samarbejde og sammenhold”19.12.2024 16:41:53 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har netop lavet en tillægsaftale med forligspartierne bag kandidatreformen. Akademikerne bakker op om justeringerne og vil arbejde for mere konstruktiv inddragelse.
Danske Bioanalytikere har besluttet at melde sig ind i Akademikerne26.11.2024 16:44:28 CET | Pressemeddelelse
Kongressen i Danske Bioanalytikere (dbio) har netop besluttet at træde ud af FH for at melde sig ind i Akademikerne. Derved kommer Akademikerne fremover til at repræsentere tæt på 30 medlemsorganisationer, som hoved og forhandlingsorganisation – og et fællesskab, som allerede er over en halv million medlemmer, der nu vokser yderligere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum