BUPL efter TV2-dokumentar: Minimumsnormeringer kan ikke vente til 2025
Den første af to dokumentarudsendelser på TV2 med titlen ’Eksperimentet med vores børn’ stiller skarpt på børnenes hverdag i to jyske daginstitutioner. Den viser, hvordan flere børn mistrives og mangler voksenkontakt på grund af en presset hverdag med al for lidt pædagogisk personale.
”Det er stærke billeder, og det gør ondt at se på. Men det er desværre ikke spor overraskende. Det er jo præcis den virkelighed vores pædagoger i daginstitutioner over hele landet fortæller om. Og de virkelige tabere er børnene, der ikke får den omsorg og nærværende voksenkontakt, de har brug for,” siger formand for BUPL, Elisa Rimpler, efter at have set den første af de to dokumentarudsendelser.
Hun hæfter sig ved, at der er tale om to daginstitutioner, der regnes for blandt de bedste i deres respektive kommuner, med en god ledelse og dygtige og engagerede pædagoger.
”Dokumentaren viser, hvordan selv dygtige pædagoger kommer til kort, når de står alene med børnegrupper med 18 børn og kun har tid til ren brandslukning. Ressourcerne er simpelthen blevet for små, og det haster med at få gjort noget ved det, så vi ikke taber for mange børn,” fastslår Elisa Rimpler.
TV2-dokumentarerne kommer midt i de igangværende forhandlinger om finansloven for 2020, hvor støttepartierne har stillet krav om, at regeringen indfører lovbundne minimumsnormeringer i vuggestuer og børnehaver. Og tv-optagelserne viser med al tydelighed, hvorfor det er tvingende nødvendigt, mener BUPL-formanden.
Der er i dag 4000 færre pædagoger i landets daginstitutioner i forhold til niveauet før finanskrisen. Og der kommer 60.000 flere småbørn til i løbet af de kommende 10 år. Alligevel planlægger en tredjedel af landets kommuner nye besparelser på børnene på næste års budget.
”Vi skal have den lov hurtigst muligt, så vi kan få sat en prop i besparelserne og lagt en bund, der garanterer et minimum af pædagoger til børnene, uanset hvilket postnummer de vokser op i,” fastslår Elisa Rimpler.
Hun er voldsomt bekymret over, at regeringen lægger op til, at pengene til minimumsnormeringer og flere pædagoger på næste års finanslov skal findes i en reservepulje på 2,1 milliarder kroner, som også skal finansiere grøn omstilling, uddannelse og kulturtiltag.
Ifølge BUPL’s beregninger vil minimumsnormeringer alene kræve mindst to milliarder kroner, i hvert fald hvis det skal garantere mindst én pædagog til tre børn i vuggestuen og én til seks børn i børnehaven, som BUPL mener bør være et absolut minimum.
Regeringen (og støttepartierne) lægger op til, at de lovbundne minimumsnormeringerne først skal være fuldt indfaset i 2025. Det er meget lang tid at vente, når situationen er så akut, som den er i daginstitutionerne, advarer BUPL-formanden.
”Børnene kan ikke vente til 2025. TV2-dokumentaren viser jo, hvilke alvorlige konsekvenser manglen på pædagoger dagligt har for børnenes trivsel. Der er brug for et milliardløft, som kan mærkes i Unoden, Markvænget i Aars og alle andre institutioner allerede fra 2020. Alt andet vil være uansvarligt,” siger Elisa Rimpler, og tilføjer:
”Gode normeringer er en grundforudsætning for høj pædagogisk kvalitet i børnenes hverdag. Derfor har vi brug for, at regeringen nu træder i karakter og viser, at det er alvorligt ment, når den siger, at Danmark skal være verdens bedste land at være barn i.”
FAKTA
- I en undersøgelse af pædagogernes arbejdsvilkår svarer 2 ud af 3 pædagoger, at de ikke har tid til at yde den basale omsorg for børnene.
- 4 ud af 5 pædagoger har inden for den sidste uge oplevet, at der er for få voksne i børnehaver og vuggestuer i forhold til arbejdsopgaverne.
- Over halvdelen af lederne i landets daginstitutioner er nødt til at planlægge med alenetid, når de lægger vagtplan. Det betyder, at en enkelt pædagog står alene med hele børnegruppen i vuggestuen eller børnehaven.
Link til vilkårsundersøgelsens hovedkonklusioner: https://bupl.dk/nyhed/2-ud-af-3-paedagoger-vi-kan-ikke-drage-tilstraekkelig-omsorg-for-boernene/
Nøgleord
Links
Information om BUPL
BUPLSundkrogskaj 20
2100 København Ø
Hovednummer: 3546 5000 / Pressetelefon: 2277 4090http://www.bupl.dk/
BUPL er Danmarks største fagforening for pædagoger og har over 65.000 medlemmer. BUPL arbejder for at fremme de bedst mulige betingelser for pædagogerne og udøvelsen af pædagogprofessionen. Fagforeningen varetager vores medlemmernes interesser over for lovgiver, arbejdsgiver og andre.
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
BUPL: Finansloven viser, hvordan der kan bygges ovenpå minimum23.10.2025 13:52:09 CEST | Pressemeddelelse
Den nye finanslov sikrer en vigtig forbedring af minimumsnormeringerne, som kommer til at kunne mærkes i daginstitutionerne, mener BUPL-formand Elisa Rimpler. Hun ærgrer sig dog samtidig over, at de sociale normeringer i fritidsinstitutioner med mange børn og unge i udsatte positioner ikke er med i aftalen.
15 kommuner bryder loven om minimumsnormeringer30.9.2025 08:40:19 CEST | Pressemeddelelse
Loven om minimumsnormeringer bliver brudt i en stribe kommuner. Og selv de steder, hvor man lever op til loven, er der langt til reelt gode normeringer og høj kvalitet for alle børn, lyder det fra BUPL-formand Elisa Rimpler.
Pædagoger: Børnenes fysiske rammer er slidte, og vi mangler vikarer og nyt legetøj29.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Er der råd til en vikar, når den faste pædagog er syg eller nyt legetøj, når det gamle ikke kan mere? Og er der råd til at gøre noget ved de nedslidte legepladser og lokaler i daginstitutionerne? Rigtig mange stedet er svaret nej.
Hvor ofte er normeringen på dit barns stue god nok? Det afhænger i høj grad af, hvilken kommune du bor i15.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er store kommunale forskelle på, hvor ofte pædagogerne oplever at have en normering på 1 medarbejder til 3 vuggestuebørn eller 1 medarbejder til 6 børnehavebørn. Det viser BUPL’s nye vilkårsundersøgelse.
BUPL: Udsatte børns fritid er glemt på finansloven29.8.2025 11:13:53 CEST | Pressemeddelelse
Der er akut behov for at redde den vigtige pulje til sociale normeringer, som i tre år har sikret bedre fritidstilbud til børn i udsatte positioner. Ellers skyller man en succes ud med badevandet, mener Elisa Rimpler, formand for BUPL.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum