
Brolæggerlaugets oldermand er genvalgt
De 25 stemmeberettigede deltagere på årets generalforsamling i Brolæggerlauget i Dansk Byggeri bakkede fuldt op om formand Claus Johnsen og hans ambitioner for laugets fremtid, og Claus Johnsen fortsætter derfor som formand.
- Jeg vil arbejde for et åbent Brolæggerlaug og for medlemmerne i hele landet. Vi skal gerne have flere medlemmer, ikke nødvendigvis rigtigt mange, for det er vigtigt, at vi kan betjene og pleje de medlemmer, vi har. Jeg vil også arbejde på den erhvervspolitiske front, så vores medlemmer får de bedste betingelser for at drive virksomhed. Og jeg vil ikke mindst arbejde for at få flere unge mennesker til at tage en brolæggeruddannelse, sagde oldermand Claus Johnsen under generalforsamlingen, hvor han også fremhævede, at traditioner skal holdes i hævd og kombineres med nye ideer:
- Jeg vil fremme og informere om vores håndværk, og det vil jeg gøre ved at afholde endnu flere kurser for medlemmer og for tilsynsførende. Og så vil jeg for alt i verden holde brolæggerfagets traditioner i hævd, og samtidig være åben over for nye og gode ideer. Jeg håber på et travlt brolæggerår med masser af aktiviteter for vores medlemmer, sagde han.
Generalforsamlingen skulle også vælge to bestyrelsesmedlemmer. Ud af bestyrelsens fire menige medlemmer er to på valg hvert andet år. I år var det bestyrelsesmedlemmerne Nicolai Palm Hougaard Svendsen og Kasper Thomsen, og de blev begge valgt til tage endnu en tørn i Brolæggerlaugets bestyrelse.
Dermed består Brolæggerlaugets bestyrelse af: Oldermand Claus Erik Johnsen (Johnsen Brolægning) viceoldermand Stef Heijkoop (Dan Jord A/S), Nicolai Palm Hougaard Svendsen (Scheller, Hougaard & Petersen A/S), Carsten Grumsen (Arkil A/S), Theis Sterndorff (Køge Brolæggerfirma ApS) og Kasper Thomsen (P.P. Brolægning A/S).
Siden generalforsamlingen for et år siden er fem nye medlemsvirksomheder optaget i Brolæggerlauget: AZ Ejendomsservice IVS, Landskab & Brolægning ApS, MM Brolægning, NCC Danmark A/S og Thygesen Brolægning. Medlemstallet er dermed øget en smule og tæller i dag 54 laugsmedlemmer og tre interessemedlemmer, dvs. virksomheder med tilknytning til branchen, som ikke er udførende brolæggermestre.
Kontakter
Chefkonsulent for Brolæggerlauget i Dansk Byggeri, Mikael Mortensen, telefon 30 16 37 99
Billeder
Information om DI - Dansk Byggeri
H.C. Andersens Boulevard 18
1553 København V
3377 3377https://www.danskindustri.dk/brancher/di-byggeri/
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Byggeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Byggeri
426 fotos dystede om at vise unikt snedkerhåndværk15.7.2021 04:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En fotokonkurrence i Snedkersektionen i DI Dansk Byggeri viser, at danskerne er vilde med snedkerhåndværk. Mere end 400 fotos dystede i konkurrencen #snedkermade på Instagram, og kvaliteten af både snedkerarbejdet og fotos var utrolig høj.
NAVNERETTELSE: Flere praktikpladser til bygge- og anlægslærlinge i Midt- og Vestjylland13.7.2021 09:59:33 CEST | Pressemeddelelse
Flere lærlinge inden for bygge- og anlægsbranchen har det seneste år fået en praktikplads i en virksomhed. Det viser den seneste opgørelse over praktikpladstal fra Børne- og Undervisningsministeriet.
Rettelse: Flere praktikpladser til bygge- og anlægslærlinge i Midt- og Vestjylland13.7.2021 04:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere lærlinge inden for bygge- og anlægsbranchen har det seneste år fået en praktikplads i en virksomhed. Det viser den seneste opgørelse over praktikpladstal fra Børne- og Undervisningsministeriet.
I Østjylland uddanner flere virksomheder lærlinge inden for bygge- og anlægsbranchen13.7.2021 04:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere lærlinge inden for bygge- og anlægsbranchen har det seneste år fået en praktikplads i en virksomhed. Det viser den seneste opgørelse over praktikpladstal fra Børne- og Undervisningsministeriet.
Flere praktikpladser til bygge- og anlægslærlinge på Sjælland og Lolland-Falster13.7.2021 04:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere lærlinge inden for bygge- og anlægsbranchen har det seneste år fået en praktikplads i en virksomhed. Det viser den seneste opgørelse over praktikpladstal fra Børne- og Undervisningsministeriet.