Bred budgetaftale med torne på plads i Lolland Kommune

2020 er et år, hvor fremtidens Lolland kan blive defineret.
Arbejdet med Femernforbindelsen forventes endelig iværksat. Den grønne omstilling giver nye muligheder. Den positive udvikling for erhvervs-, turisme- og boligområdet fortsætter, og der forventes en ny udligningsreform. Lolland står ved begyndelse af nogle spændende år, som rummer store muligheder. Men det er også året, hvor der må findes en permanent løsning på ubalancerne kommunerne imellem i Danmark.
"Vi bygger i årets forlig videre på det gode fundament fra de foregående år og er klar til at gribe de muligheder, som de næste år vil give os. Men det er også malurt i bægeret", forklarer Holger Schou Rasmussen.
"Vi får kun enderne i budget 2020 til at nå sammen med lån og ved at bruge af kassebeholdningen. Det kan kun holde i en kort overgang, mens vi venter på, at alle særhederne i det nuværende udligningssystem bliver rettet op. Der skal derfor også lyde en stor ros til de mange partier og 24 byrådsmedlemmer, der tager ansvar under de mildest talt svære arbejdsvilkår."
"Næste års budget understreger behovet for fortsat udligning, og for at et nyt udligningssystem kommer til at give en mere rimelig sammenhæng mellem reelle udgifter og tilskud. Hele udgangspunktet for tilskuds- og udligningssystemet er at sikre muligheden for samme service for samme skat på tværs af kommuner. Men sådan fungerer systemet desværre langtfra i dag", siger Holger Schou Rasmussen.
Borgmesteren nævner udligningsstøtten til Frederiksberg og Gentofte kommuner som det seneste i rækken af eksempler på det nuværende udligningssystems skævheder. Det er støtte, som kommuner som Lolland, Bornholm og Frederikshavn med anderledes alvorligere udfordringer tilsvarende mister.
Holger Schou Rasmussen understreger derfor også, at Lolland Kommune frem mod den varslede aftale om en ny udligningsreform i 2020 vil gøre en maksimal indsats for, at en ny udligning sikrer et Danmark i større balance end i dag.
Løftes blikket ud over den kommunale økonomi, så ændrer de vanskelige rammer ikke ved, at det i øvrigt går godt på Lolland. Virksomhederne har travlt, og man står midt i og overfor store anlægsinvesteringer.
"De vanskelige vilkår til trods, så forsøger vi med årets aftale at skubbe på den gode udvikling, som vores erhvervsliv og borgere er inde i. En udfordring for vores virksomheder er f.eks. fortsat at skaffe den nødvendige arbejdskraft, og med anslåede 6.000 ansatte i direkte eller indirekte beskæftigelse på Femernprojektet vil efterspørgslen efter hænder kun stige", siger Holger Schou Rasmussen.
"Derfor fortsætter indsatsen for at tiltrække arbejdskraft, ligesom vi fortsætter arbejdet med at få så mange borgere i kommunen ind på arbejdsmarkedet som muligt. Det gælder bl.a. i forhold til den gruppe af unge, som har vanskeligt ved at komme i gang med en uddannelse, og det gælder i forhold til udsatte på kanten af arbejdsmarkedet. Det handler om at skaffe den fornødne arbejdskraft, og det handler om at støtte borgerne i at blive en del af arbejdspladsernes sociale fællesskaber."
På social- og arbejdsmarkedsområdet bliver der foruden den forstærkede beskæftigelsesindsats blandt flere tiltag også afsat 2 millioner kr. til en forstærket misbrugsindsats.
På børne- og skoleområdet fortsætter arbejdet med at give kommunens børn og unge den bedste bagage med videre i livet gennem kommunens nye sammenhængende børnepolitik. Politikken udmøntes gennem fire strategier, en folkeskolestrategi og strategier for dagtilbud, unge og en tidlig indsats.
På sundheds- og ældreområdet genindføres rengøring hver 14. dag på plejecentrene. Der investeres i velfærdsteknologi og virtuel pleje, og så er området tilført 30 millioner kr. for at sikre, at serviceniveauet holdes, selvom der kommer flere ældre som følge af den demografiske udvikling.
På teknik- og miljøområdet fortsætter bl.a. nedrivningen af dårlige boliger og indsatsen mod boligspekulanter. De besluttede ændringer af færgedriften fastholdes, men skal evalueres efter et år, ligesom et evt. overskud på færgedriften vil blive geninvesteret i området.
På kultur- og fritidsområdet vil de besparelser, der i 2020 opnås ved den igangværende revision af masterplanen blive geninvesteret i de geografier, som har oplevet besparelser.
Årets aftale bygger ovenpå den langsigtede investeringsstrategi, der har kendetegnet de seneste års budgetaftaler, og som betyder, at investeringen i Nakskov Havn er ved at være gennemført. At der er kommet et nyt erhvervsområde ved afkørsel 48, og at Jøncksvej i Rødbyhavn og den Hvide Bygning på Nakskov Havn er blevet indviet. Lolland Kommune er førende inden for grøn energi gennem REEL (REn Energi Lolland), og kommunen er klar til byggestart af Femernforbindelsen.
Budgetforlig 2020 for Lolland Kommune er vedlagt.
Nøgleord
Kontakter
Holger Schou RasmussenBorgmester
Tlf:23 24 91 80Billeder

Vedhæftede filer
Information om Lolland Kommune
Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Elever som valgte Søllested Skole, da Horslunde Skole lukkede, har fortsat kørsel27.6.2025 10:58:11 CEST | Pressemeddelelse
Klima-, Teknik- og Miljøudvalget har besluttet, at de elever som valgte at starte i Landsbyordningen i Søllested, da skolen i Horslunde lukkede, fortsat kan blive befordret, selvom busrute 774 mellem Horslunde Terminal og Søllested Landsbyordning lukker pr. 29. juni 2025. Ordningen gælder for de elever, som kommer direkte fra den lukkede skole i Horslunde, samt for de elever, der dags dato har ladet sig indskrive i Landsbyordningen i forvisning om, at de kunne køre til skole med bus. Forældrene skal, som hidtil, betale hvad der svarer til buskortet på den tidligere rute. Den særlige aftale om befordring gælder i maksimalt 7 år. Således kan elever, der er indskrevet og starter i 0. klasse efter sommerferien, gøre deres skolegang færdig i Søllested Landsbyordning. Da der er tale om frit skolevalg skal alle eleverne, der benytter ordningen betale et beløb svarende til et almindeligt buskort. Tine Vinther Clausen, der er formand for Klima-, Teknik- og Miljøudvalget, fortæller: "I forbindel
Ny unik partnerskabsmodel vil støtte borgere med svær overvægt og skabe øget trivsel og sundhed gennem social effektinvestering27.6.2025 09:42:53 CEST | Pressemeddelelse
Et unikt offentlig-privat samarbejde med base på Lolland vil skabe bedre livskvalitet og sundere fremtidsudsigter for borgere med svær overvægt i Region Sjælland. Projektet "Et Liv i Balance" er netop søsat og skal vise vejen for fremtidens sundhedsvæsen gennem en ny samarbejdsmodel.
Alle borgmestre i øst står sammen: Byg flåde i Rødbyhavn – Østdanmark har det, der skal til17.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tjek potentialet i øst. Sådan lyder en fælles opfordring til Regeringen fra samtlige borgmestre på Sjælland og Lolland-Falster, der ønsker at bringe Rødbyhavn i spil som nyt nationalt kraftcenter for Forsvarets flådebyggeri.
Høj kvalitet i kommunens dagtilbud: Børne- og Skoleudvalget sikrer bedre rammebetingelser5.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny tildelingsmodel, ny støttestruktur, ekstra midler og gæstehuse til de mindste. Det er nogle af de tiltag, der skal være med til at skabe en høj faglig kvalitet i kommunens dagtilbud i de kommende år.
Rikke Jensen stopper som direktør i Lolland Kommune2.6.2025 14:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter otte år som direktør i Lolland Kommune er det blevet tid til at prøve noget nyt. Sådan kan regnebrættet gøres op for Rikke Jensen, der har valgt at sige sit job op med udgangen af juni måned. Det betyder i første omgang en omrokering af direktionens ansvarsområder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum