Lolland Kommune

Høj kvalitet i kommunens dagtilbud: Børne- og Skoleudvalget sikrer bedre rammebetingelser

Del

En ny tildelingsmodel, ny støttestruktur, ekstra midler og gæstehuse til de mindste. Det er nogle af de tiltag, der skal være med til at skabe en høj faglig kvalitet i kommunens dagtilbud i de kommende år.

Et dagtilbud har brug for de bedst mulige rammebetingelser for at udvikle en høj kvalitet i de pædagogiske læringsmiljøer. Det viser en længe ventet national undersøgelse fra EVA og VIVE, der blev offentliggjort den 23. maj. Den belyser kvalitet i de pædagogiske læringsmiljøer og rammer i de kommunale daginstitutioner for 3-5-årige børn. Et område, der i Lolland Kommune i forvejen er et stort fokus på:   

”I Lolland Kommune har vi valgt at sætte baren højt. Vores børn skal have en god start i livet, og vores mange dygtige medarbejdere skal have gode vilkår for at levere en høj faglig kvalitet. Derfor har vi i Børne- og Skoleudvalget længe arbejdet på at sikre gode rammer og vilkår, og alene i de seneste måneder har vi truffet en række beslutninger, der hver på sin vis bidrager til at styrke den samlede kvalitet i de pædagogiske læringsmiljøer”, forklarer Thomas Østergaard, der er formand for Børne- og Skoleudvalget.

Uddannet personale og ekstra støtte

Et af de nye tiltag er en ny tildelingsmodel, som Børne- og Skoleudvalget har vedtaget onsdag den 4. juni. Den skal sikre, at man kan fastholde en meget høj andel af pædagogisk uddannet personale i kommunens dagtilbud – med 75% pædagoger og 25% pædagogiske assistenter. Det skal - sammen med øgede normeringer - bidrage til et kvalitetsløft.

Desuden besluttede Børne- og Skoleudvalget i april en ny støttestruktur, som sigter mod at skabe de bedste forudsætninger for, at flest mulige børn kan forblive i det almene fællesskab.

Thomas Østergaard fortæller:

”Når børn segregeres, er vejen tilbage til almenområdet lang, og det er derfor vigtigt at sikre, at det ikke sker allerede i 0-6-års alderen. Med vores nye indsats ændrer vi støtteressourcerne, så der samlet tildeles, hvad der svarer til 9 ekstra årsværk til vores institutioner”.

Ekstra ressourcer til sundt frokostmåltid og gæstehuse i dagplejen

I mange af kommunes daginstitutioner har forældrene valgt at gøre brug af tilbuddet om et sundt frokostmåltid. For at den praktiske opgave med frokostordningen ikke skal tage ressourcer fra den pædagogiske opgave, har Børne- og Skoleudvalget besluttet, at alle daginstitutioner, der har et sundt frokostmåltid, også får et særskilt budget til ordningen.

Der er fortsat mange børn i alderen fra 0 til 3 år i Lolland Kommune. Derfor har Børne- og Skoleudvalget desuden valgt at prioritere midler til drift af gæstehuse og såkaldt stordagpleje. Stordagpleje er et tilbud, hvor man samler 8 børn i kommunale rammer, der minder om den almindelige dagpleje i eget hjem, men med uddannet pædagogisk personale. Tilbuddet er lidt dyrere i drift end den almindelige dagpleje i eget hjem – en ekstra indsats, Børne- og Skoleudvalget har valgt at prioritere midler til;  

”Vi er i udvalget glade for, at vi med de seneste beslutninger og prioriteringer har valgt at give vores institutioner og dygtige medarbejdere nogle bedre rammebetingelser. Det kan på sigt blive afgørende for, at vi kan tilbyde forældre og børn et dagtilbud i høj kvalitet. Særligt er jeg tilfreds med, at vi har fået sat fokus på en god forebyggende indsats for kommunens mindste børn, der samtidig forhåbentlig kan være med til at styrke overgangen mellem kommunens daginstitutioner og vores folkeskoler”, afslutter Thomas Østergaard.

For mere information:

Der er mere info om de fire tiltag i udvalgets dagsordener og referater:

Nøgleord

Kontakter

Thomas ØstergaardFormand for Børne- og SkoleudvalgetLolland Kommune

Tlf:41 42 21 28

Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune

Elever som valgte Søllested Skole, da Horslunde Skole lukkede, har fortsat kørsel27.6.2025 10:58:11 CEST | Pressemeddelelse

Klima-, Teknik- og Miljøudvalget har besluttet, at de elever som valgte at starte i Landsbyordningen i Søllested, da skolen i Horslunde lukkede, fortsat kan blive befordret, selvom busrute 774 mellem Horslunde Terminal og Søllested Landsbyordning lukker pr. 29. juni 2025. Ordningen gælder for de elever, som kommer direkte fra den lukkede skole i Horslunde, samt for de elever, der dags dato har ladet sig indskrive i Landsbyordningen i forvisning om, at de kunne køre til skole med bus. Forældrene skal, som hidtil, betale hvad der svarer til buskortet på den tidligere rute. Den særlige aftale om befordring gælder i maksimalt 7 år. Således kan elever, der er indskrevet og starter i 0. klasse efter sommerferien, gøre deres skolegang færdig i Søllested Landsbyordning. Da der er tale om frit skolevalg skal alle eleverne, der benytter ordningen betale et beløb svarende til et almindeligt buskort. Tine Vinther Clausen, der er formand for Klima-, Teknik- og Miljøudvalget, fortæller: "I forbindel

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye