Børn fejrer retten til undervisning midt i en coronatid
Nogle holder tale om en selvvalgt børnerettighed for klassen, andre skriver debatindlæg om deres rettigheder eller laver foldebøger med tegninger af børn på vej til skole. Aktiviteterne spænder bredt, når Red Barnets ambassadørskoler og andre skoler over hele landet i dag markerer børnerettighedsdagen i samarbejde med Red Barnet. Flere end 60 skoler fejrer dagen.
Red Barnets generalsekretær, Johanne Schmidt-Nielsen, glæder sig over, at der står børnerettigheder på tusindvis af danske elevers skoleskema denne dag.
- Med børnekonventionen blev det endegyldigt slået fast, at børn er selvstændige individer med selvstændige rettigheder. Det er der grund til at fejre, men børnerettighedsdagens formål er også at tale med børn om, at de har rettigheder. For børn, der kender deres rettigheder, har langt bedre mulighed for at sige fra, hvis de krænkes. Og der er stadig børn, som får krænket deres rettigheder - også her i Danmark, siger hun.
Retten til undervisning er særlig aktuel i år
I år er temaet for børnerettighedsdagen retten til undervisning. Og netop den ret er på grund af coronapandemien både særligt aktuel og lettere for danske børn at relatere til end nogensinde, mener Johanne Schmidt-Nielsen.
- I foråret oplevede danske skolebørn fra den ene dag til den anden pludselig, at deres skoler lukkede ned, og at de i stedet blev nødundervist hjemmefra. Derfor tror jeg, at danske børn i år vil have en ny og helt særlig forståelse af, hvor vigtig retten til undervisning er, siger hun og fortsætter:
- Desværre er den uddannelseskrise, som pandemien har udløst, langt fra ovre. Hvis vi skal sikre, at alle hjemsendte børn ude i verden kommer tilbage i skole, kræver det en kæmpe indsats fra verdenssamfundet. Samtidig bør vi ikke glemme de mange millioner børn, der selv før corona stod uden for skolen. For uddannelse giver ikke kun børn mulighed for at skabe sig selv en lysere fremtid. Det sikrer også bedre børneliv, fordi risikoen for at blive giftet væk, sendt i arbejde eller rekrutteret til væbnede konflikter er lavere for børn, der går i skole.
Ifølge Red Barnets seneste analyse risikerer næsten 10 millioner børn aldrig at vende tilbage til skolen efter coronakrisen. Allerede før krisen stod 258 millioner børn og unge ifølge Unesco uden for skolen.
Fejring i coronaens tegn
Pandemien sætter ikke bare årets tema i et særligt relevant lys, den gør også, at flere af dagens begivenheder foregår digitalt. Eleverne vil blandt andet kunne se videotaler, som Johanne Schmidt-Nielsen, social- og indenrigsminister Astrid Krag og komiker og Red Barnet-ambassadør Michael Schøt har lavet til dem i dagens anledning.
Red Barnet udskriver desuden i år en tegnekonkurrence. Ved at tegne eller male en af børnerettighederne kan eleverne vinde præmier til deres klasse. De tre vindere vil også få deres rettighedsbillede trykt på kort, som Red Barnet vil sælge for at rejse penge til arbejdet for nogle af verdens fattigste og mest udsatte børn.
Om børnerettighedsdagen
- Red Barnet fejrer børnerettighedsdagen hvert år den 20. november, og det sker blandt andet sammen med størstedelen af organisationens 69 ambassadørskoler
- Børnerettighedsdagen markerer årsdagen for vedtagelsen af FN’s børnekonvention
- FN’s børnekonvention er underskrevet af næsten alle verdens lande og sikrer børns grundlæggende ret til udvikling, beskyttelse og medbestemmelse
- Læs mere om Red Barnets gratis undervisningsmateriale ’Retten til god og gratis undervisning’ og se årets videotaler fra social- og indenrigsminister Astrid Krag og komiker Michael Schøt her: https://redbarnet.dk/skole/boerns-rettigheder/
Kontakter
For kommentarer eller mulighed for besøg på skolerne, kontakt presseansvarlig Julie Kauffmann
Julie KauffmannPresseansvarlig
Tlf:2189 9061juka@redbarnet.dkInformation om Red Barnet
Følg pressemeddelelser fra Red Barnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Red Barnet
Voksende desperation og hjerteskærende beretninger fra Gaza: Børn fortæller, at de gerne vil dø3.7.2025 12:23:59 CEST | Pressemeddelelse
Børn i Gaza ønsker noget at spise og noget at drikke. Og nogle ønsker ikke længere at leve, fortæller Red Barnets humanitære direktør i Gaza.
Stigende fødevarepriser og flere børn i fattigdom fører til høj efterspørgsel: Red Barnet sender 1.300 børn og forældre på ferielejre1.7.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Igen i år er behovet stort, når Red Barnet forventer at afholde cirka 50 ferielejre landet over for børn, unge og forældre, der kæmper for at få økonomien til at hænge sammen. Det sker i en tid, hvor mange familier lever med store afsavn og ofte må fravælge ferie på grund af økonomien.
Børn dræbes eller såres gang på gang ved dødbringende uddelinger i Gaza: ’Det er en dødsfælde’26.6.2025 14:50:24 CEST | Pressemeddelelse
Den seneste måned er børn blevet dræbt eller såret ved 10 af de 19 dødbringende hændelser, der er blevet rapporteret i Gaza.
Red Barnet: Eksplosion i antallet af seksuelle overgreb mod børn på flugt fra krisen i DR Congo24.6.2025 15:09:33 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af børn, der indrapporterer seksuelle overgreb efter flugten til Burundi, er mere end tredoblet i år.
Red Barnet: Ny lovgivning styrker markant kampen mod seksuelle krænkelser af børn online27.5.2025 13:23:56 CEST | Pressemeddelelse
Folketinget har den 27. maj 2025 vedtaget at skærpe kriminaliseringen af seksuelt krænkende billed- og videomateriale med børn. Opdateringen af straffeloven er et afgørende fremskridt for børnebeskyttelsen, mener Red Barnet, hvis anbefalinger danner grundlaget for, at Danmark nu styrker kampen mod seksuelt krænkende materiale med børn.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum