Bliv fascineret af det vilde USA

”Det vilde USA” præsenterer syv roadtrip-ruter med afstikkere, der vil gøre turen til USA til en kæmpe oplevelse uanset, om det er den første tur eller den 20. Michael Bo Christensen har rejst rundt i USA mange gange i løbet af de sidste 45 år, og han bliver til stadighed forundret over de storslåede landskaber, han møder derovre. Han er altid på jagt efter nye naturperler, og han har en stor viden om nationalparkerne og disse beskrives med stor indsigt. Han ved, hvad man bør se og har som regel et lille fif til en ganske særlig oplevelse. Michael er altid på jagt efter nye naturperler, og tager læseren med på en geologisk safari til unikke steder, hvor der ofte er overraskende mennesketomt.
Bogen er rigt illustreret med billeder og kort over de amerikanske nationalparker og naturområder i Four Corners staterne Utah, Arizona, New Mexico og Colorado. En tredjedel af de i alt 82 destinationer, som Michael Bo Christensen guider sine læsere til, er ikke alment kendte.
Men med bogen i hånden kan man trygt bevæge sig ud i det amerikanske vildnis til de seværdigheder, som Michael Bo Christensen guider til. Han forklarer omhyggeligt om afstande, tidsforbrug og GPS-koordinator, så man ved, hvor meget brændstof, man skal have med til både bilen og rejsedeltagerne. Hvis man lader sig smitte af Michael Bo Christensens rejsefeber, vil man opleve, at støvede grusveje uden skiltning kan føre til naturfænomener og landskaber, der må begejstre enhver. Sådanne steder finder man i Ah-shi-sle-pah, Bisti Badlands, White Pocket, Leprechaun, eller på Scenic Byways som Million Dollar Highway i Rocky Mountains.
Michael Bo Christensen har et stort kendskab til indianerreservaterne. Flere af bogens ruter går gennem fx. navajo- og hopiterritorier, hvor man finder naturfænomener som arches, pinnacles, hoodoos, slot canyons og vandfald større end Niagara Falls.
Destinationerne beskrives med stor indlevelse, når forfatteren afdækker stedernes historie og persongalleri. Mange steder støder man på levn af danske immigranter, der satte deres præg på det amerikanske landkort. Historien om dem flettes naturligt ind i fortællingen.
Michael Bo Christensen, 64 år, er rejseskribent og har 45 års erfaring med at rejse i USA. Han er foredragsholder, USA-guide og redaktør af rejsesitet www.Drivingusa.dk, der giver inspiration og råd til roadtrip-folket. Medlem af Danske Rejsejournalister og Discover America. Til dagligt er han skolepædagog.
Fakta om bogen:
Titel: Det vilde USA – På roadtrip i nationalparkernes land
Forfatter: Michael Bo Christensen
Forlag: TURBINE
ISBN: 9788740670042
Sidetal: 306
Vejl. pris: 249,95 kr.
Udgivelsesdato: 12. maj 2021
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder
Links
Information om Turbine Forlaget A/S
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Paula Hawkins er tilbage24.3.2025 12:45:41 CET | Pressemeddelelse
Da Paula Hawkins debuterede som skønlitterær forfatter med Kvinden i toget gik det ikke ubemærket hen. Den blev en international bestseller og udkom på over 50 sprog. Nu udkommer hendes anmelderroste spændingsroman fra 2024 – Den blå time – på dansk.
I 175 år har revyerne grillet magthaverne19.3.2025 13:23:48 CET | Pressemeddelelse
I år fylder den danske revy 175 år. Jacob Wendt Jensen og Peter Engholm dykker ned i højdepunkter fra de mange år, hvor både politikere, kongelige og helt almindelige mennesker har siddet side om side og grinet af både hinanden, sig selv og verdens absurditeter og skøre tendenser. Derudover beskriver de også revyen af i dag, for den 175-årige er stadig fuld af liv og aktualitet.
Vigdis Hjorths roman om et fængselsophold18.3.2025 10:21:00 CET | Pressemeddelelse
Romanen Tredive dage i Sandefjord som Vigdis Hjorth udgav i 2011 om en kvindes fængselsdom på tredive dage for spirituskørsel foreligger nu for første gang på dansk.
Strik med ét enkelt fed13.3.2025 09:27:00 CET | Pressemeddelelse
Langt de fleste strikkere ligger inde med et lager af garnfed eller -nøgler, der enten er blevet tilovers fra et andet projekt, er købt med hjem fra en messe eller en lille lokal garnbutik. Mette Hvitveds nye strikkebog, Strik med ét enkelt fed, er fuld af inspiration til, hvordan de enkelte fed kan blive til strømper, tørklæder og andre mindre projekter.
Skab et personligt hjem med hjælp fra Line Dupont4.3.2025 11:59:41 CET | Pressemeddelelse
Over 230.000 mennesker følger med på Instagram, når Line Dupont deler ud af sine DIY-ideer og vejledninger til hjemmebyggede boligforbedringer. Nu udkommer hun med sin første bog, der en komplet guide til alle, der gerne vil bygge selv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum