Beskæftigelsesministeriet

Beskæftigelsesministeren indkalder til drøftelser om asbest

Del
Det er over 30 år siden, at asbest blev forbudt i Danmark. Alligevel er der fortsat udfordringer med, hvordan det forbudte sundhedsskadelige materiale bliver håndteret i fx byggeriet. Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard har indkaldt Folketingets partier til drøftelser i april om nye tiltag på området.

Asbest har været forbudt at benytte siden 1980’erne, men det sundhedsskadelige stof udgør fortsat en udfordring for arbejdsmiljøet, fx i forbindelse med renovering eller nedrivning af bygninger.

I 2018 blev der indgået en politisk aftale om asbest. Den har løbende betydet forbedringer på asbestområdet. Senest er grænseværdien for asbest fra 1. januar 2022 blevet skærpet markant, så den nu er lavere end grænseværdien i EU og hører til blandt de laveste i Europa.

Men der er stadig behov for at overveje yderligere tiltag, mener beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard, og han har nu indkaldt til drøftelser i løbet af april måned.

Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard siger:

- Det er vigtigt, at vi hele tiden har fokus på asbest, og hvordan vi kan beskytte de ansatte. Det er afgørende, at der er kendskab til og viden om, hvordan asbest håndteres korrekt, når man støder på det på danske arbejdspladser, så vi mindsker risikoen for, at nogen bliver syge af det.

- Asbestaftalen fra 2018 indeholdt en række vigtige tiltag, der har styrket indsatsen mod asbest. Jeg håber, at vi kan tage endnu et skridt i kampen mod asbest for at sikre et sundt og sikkert arbejdsmiljø.

Information om Beskæftigelsesministeriet

Beskæftigelsesministeriet
Beskæftigelsesministeriet
Holmens Kanal
1060 København K

7220 5000http://bm.dk/

Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

EU’s beskæftigelsesministre sætter tydelig retning for mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder8.7.2025 15:09:54 CEST | Pressemeddelelse

Konstruktive drøftelser på det netop overståede uformelle ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre peger frem mod mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU. I Aalborg havde EU-ministrene særligt fokus på at sikre fair arbejdsvilkår og undgå social dumping. Det blev også drøftet, hvordan man kan skabe mere konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU, og mødedeltagerne blev introduceret til partssamarbejdet i praksis i den danske model.

Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for april 202520.6.2025 08:08:23 CEST | Pressemeddelelse

I april 2025 var der 3.055.700 lønmodtagere i job. Det er 5.400 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,2 procent. Siden april 2024 er der dermed samlet set kommet 35.200 nye beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 5.200 flere lønmodtagere fra marts til april 2025. I samme periode er der kommet 200 flere offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Der er fortsat stor aktivitet i vores virksomheder, og beskæftigelsen har endnu en gang taget et hop opad. Det er virkelig bemærkelsesværdigt, at dansk erhvervsliv formår at stå så stærkt i en urolig verdensøkonomi med konstante trusler om international handelskrig". "Virksomhederne har stadig brug for nye medarbejdere og rigtig mange - herunder seniorer - er i job og spiller en vigtig rolle på vores arbejdsmarked. Der er også masser af potentiale i de 43.000 unge, der i dag står uden job og uddannelse. Det glæder mig, hver gang virksomheder giver unge mennesker med udfordringer

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye