Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaards kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for juni 2020
I juni 2020 var der 2.730.000 personer i job, hvilket er en stigning i forhold til maj svarende til 0,4 pct. Der var 10.000 flere private ansatte og 1.000 flere offentligt ansatte.
Det er 74.000 færre lønmodtagere sammenlignet med februar, som var sidste måned, før Danmark blev delvist lukket ned som følge af coronaen på linje med mange lande verden over. Tallene skal ifølge Danmarks Statistik på grund af de særlige omstændigheder, der har præget arbejdsmarkedet under COVID-19, tages med forbehold.
Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard siger:
- Det er positivt, at vi kan konstatere en stigning i beskæftigelsen i juni måned på 11.000. Det tyder altså på, at de forskellige former for hjælp til lønmodtagere og virksomheder, som fx lønkompensation, har gjort en forskel. Men det ændrer ikke ved, at coronakrisen har betydet en kæmpe omvæltning for tusindvis af danskere, som har mistet deres arbejde, deres kolleger og nu står med en usikker fremtid på et presset arbejdsmarked.
- Sammenholdt med ministeriets egne daglige tal for ledigheden, der viser, at det de seneste uger går den rigtige vej med ledigheden, giver det anledning til forsigtig optimisme. Vi har dog endnu ikke set den fulde virkning af udfasningen af hjælpepakker og lønkompensationsordningen.
- Vi har netop i denne uge fået vedtaget, at danskerne kan få udbetalt tre ugers feriepenge svarende til knap 60 mia. kroner, og så får danskere på overførselsindkomst 1.000 kroner skattefrit. Derudover har et bredt flertal aftalt at bruge 30 mia. kr. på klimavenlig renovering af landets almene boliger. De forskellige tiltag skal være med til at sætte skub i forbruget og økonomien og skabe arbejdspladser.
Kontakter
Beskæftigelsesministeriet
Pressevagt: 51232830
Information om Beskæftigelsesministeriet
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
EU’s beskæftigelsesministre sætter tydelig retning for mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder8.7.2025 15:09:54 CEST | Pressemeddelelse
Konstruktive drøftelser på det netop overståede uformelle ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre peger frem mod mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU. I Aalborg havde EU-ministrene særligt fokus på at sikre fair arbejdsvilkår og undgå social dumping. Det blev også drøftet, hvordan man kan skabe mere konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU, og mødedeltagerne blev introduceret til partssamarbejdet i praksis i den danske model.
Invitation til uformelt ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre den 7.-8. juli i Aalborg om fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU3.7.2025 07:57:06 CEST | Pressemeddelelse
Den 7.- 8. juli afholdes det første uformelle ministermøde under det danske EU-formandskab i Aalborg. Fri og fair bevægelighed i EU og EU-landenes konkurrenceevne er på dagsordenen for EU’s beskæftigelsesministre.
Ny overenskomstordning for udenlandsk arbejdskraft og nye initiativer mod social dumping30.6.2025 11:23:03 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen præsenterer en ny overenskomstbaseret erhvervsordning, som skal sikre dansk erhvervsliv nemmere adgang til udenlandsk arbejdskraft fra udvalgte lande på danske løn- og arbejdsvilkår. Derudover præsenterer regeringen nye initiativer mod social dumping, herunder krav om ID-kort på større bygge- og anlægsprojekter.
Invitation til doorstep om udenlandsk arbejdskraft og initiativer mod social dumping30.6.2025 09:36:22 CEST | Pressemeddelelse
Der afholdes i dag doorstep om en ny ordning for udenlandsk arbejdskraft og nye initiativer mod social dumping.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for april 202520.6.2025 08:08:23 CEST | Pressemeddelelse
I april 2025 var der 3.055.700 lønmodtagere i job. Det er 5.400 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,2 procent. Siden april 2024 er der dermed samlet set kommet 35.200 nye beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 5.200 flere lønmodtagere fra marts til april 2025. I samme periode er der kommet 200 flere offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Der er fortsat stor aktivitet i vores virksomheder, og beskæftigelsen har endnu en gang taget et hop opad. Det er virkelig bemærkelsesværdigt, at dansk erhvervsliv formår at stå så stærkt i en urolig verdensøkonomi med konstante trusler om international handelskrig". "Virksomhederne har stadig brug for nye medarbejdere og rigtig mange - herunder seniorer - er i job og spiller en vigtig rolle på vores arbejdsmarked. Der er også masser af potentiale i de 43.000 unge, der i dag står uden job og uddannelse. Det glæder mig, hver gang virksomheder giver unge mennesker med udfordringer
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum