AU-forsker bytter rejsepenge til ny ukrainsk medarbejder

”Når en dør lukkes, åbnes en ny”. Det citat kan professor Anja-Verena Mudring tale med om.
Hun fik 40 mio. kr. til sit forskningsprojekt i 2021, men corona-pandemien tvang projektets internationale forskerhold til at holde videomøder i stedet for at mødes fysisk.
Dermed har hun sparet et anseligt beløb på flybilletter. Og da flygtningestrømmen fra Ukraine tog til, bad hun VILLUM Fonden om at få rejsebudgettet konverteret til en stilling til en ukrainsk forsker. Og fik et ja.
”Ideen om at konvertere rejsepengene fik jeg fra en kollega på Aalborg Universitet. Så slog jeg en stilling op på jobsforukraine.net, og fik mange henvendelser. Og nu har vi ansat Alina fra Kyiv. Da vi talte med hende første gang, kom der luftalarm, og hun måtte søge tilflugt i en undergrundsstation. Vi har penge til en seks måneders stilling og håber, det kan købe hende tid,” fortæller Anja-Verena Mudring.
Passer fint ind
27-årige Alina Fedorets er begyndt på sit nye job på Institut for Kemi, og er midlertidigt flyttet ind hos professorens assistent – AU Housing har dog skaffet hende et værelse i IC Dormitory, som hun snart overtager. Hun er kandidat i polymer-kemi, og hun arbejdede i et farmaceutisk firma i Kyiv, til de russiske missiler gjorde tilværelsen i hovedstaden for usikker.
Anja-Verena Mudrings forskningsprojekt undersøger, hvordan ioniske væsker styrer dannelsen af nanomaterialer.
”Den slags metoder, som Alina arbejder med i Ukraine, ligner meget dem, vi bruger med ioniske væsker. Hun passer derfor fint ind i vores laboratorium,” siger Anja-Verena Mudring.
Hun havde jobsamtaler med seks kandidater, inden hun valgte Alina Fedorets.
”De har supergode uddannelser i Ukraine. Men jeg havde desværre kun mulighed for at ansætte én,” siger hun.
Fredeligt arbejde
Arbejdet i Anja-Verena Mudrings forskningsgruppe er ganske vist noget andet end at arbejde med analytisk kemi i industrien, men værktøjerne og metoderne kender hun.
Og så er her fred.
”Jeg begyndte at søge job i udlandet en uge efter, at krigen brød ud. Det firma, som jeg arbejdede for, lukkede ned, for det havde ikke råd til at betale løn. På det tidspunkt oplevede mange af mine kolleger, at de var nødt til at sove på arbejdspladsen og blive der døgnet rundt, fordi det var for farligt at tage hjem. Og så brændte firmaets lager med medikamenter. Det lå i et område, hvor der var kampe,” fortæller Alina Fedorets.
Hendes gamle arbejdsplads åbnede så småt igen i slutningen af marts, og nogle af Alina Fedorets’ gamle kolleger er begyndt at møde ind igen.
Om Alina Fedorets også vender tilbage, når hendes seks måneders ansættelse på AU udløber, ved hun ikke.
”Det er for tidligt at lægge planer for, hvad der sker om et halvt år. Dertil er situationen i Ukraine for usikker,” siger hun.
Kontakter
Professor Anja-Verena Mudring
anja-verena.mudring@chem.au.dk
Mobil 9352 2798
Billeder

Links
Information om Aarhus Universitet Natural Sciences
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Natural Sciences
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Natural Sciences
Professor Lars Birkedal – 25-års jubilæum20.11.2025 13:08:31 CET | Pressemeddelelse
Professor i datalogi ved Aarhus Universitet, Lars Birkedal, kan fejre 25-års jubilæum. Han er internationalt anerkendt for sin forskning i programmeringssprog og programverifikation og leder Center for Basic Research in Program Verification. Han har modtaget flere store forskningspriser, bl.a. EliteForsk-prisen.
Professor Ivan Damgård – 40-års jubilæum20.11.2025 13:04:06 CET | Pressemeddelelse
Professor i datalogi ved Aarhus Universitet, Ivan Damgård, kan fejre 40-års jubilæum. Han er internationalt anerkendt pioner inden for kryptografi og har været med til at grundlægge virksomederne Cryptomathic og Partisia. Han er Ridder af Dannebrog og aktiv folkemusiker.
Vores korte hukommelse begrænser erindringen om ægte natur: Historiske kilder kalder den frem igen.20.11.2025 11:28:37 CET | Pressemeddelelse
Vi accepterer gradvist en fattigere natur, fordi vi har en tendens til at bruge vores egen levetid som målestok for, hvad de er normalt. Et internationalt forskerhold viser, at breve, malerier og mundtlige fortællinger kan give os et historisk længere perspektiv – og derved styrke fremtidens strategier for mere biodiversitet.
Lille flagermus jager som løver – bare bedre3.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En lille flagermus bruger en “hæng-og-vent”-strategi til at spare energi og fange store byttedyr med overraskende stor succes
Mysterium opklaret: Sådan fanger og spiser store fla-germus spurve i luften10.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter næsten 25 års forskning er det endelig afsløret: Europas største flagermus ikke bare spiser småfugle – de jager og fanger dem i over en kilometers højde. Og spiser dem uden at lande.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum