Dansk Retursystem

Årsrapport: 200 mio. flere emballager gennem pantsystemet i 2018

9.5.2019 08:20:00 CEST | Dansk Retursystem | Pressemeddelelse

Del
2018 blev et rekordår for Dansk Retursystem, som drives ud fra en cirkulær økonomisk forretningsmodel. Med 1,4 mia. emballager kunne virksomheden i år sende 200 mio. flere flasker og dåser til genanvendelse. Samtidig førte øget effektivitet til en sænkning af producenternes betaling med gennemsnitligt 20 pct
Danskerne sendte rekordmange tomme flasker og dåser med pant til genanvendelse i 2018.
Danskerne sendte rekordmange tomme flasker og dåser med pant til genanvendelse i 2018.

Danskerne afleverede rekordmange flasker og dåser i 2018. 200 mio. flere engangsemballager end året før blev sendt retur til Dansk Retursystems fabrikker, som sikrede, at de blev genanvendt til nye drikke- eller fødevareemballager. De 1,4 milliarder flasker og dåser sparede klimaet for 143.950 tons CO2.

”Vi kan se, at selvom forbruget af drikkevarer stiger, så kommer der stadig knap ni ud af ti flasker og dåser retur til genanvendelse. Det er en kendsgerning, at der bruges flere ressourcer til produktion, end jorden har, så vi er nødt til at bruge ressourcerne igen. Vi oplever stor opbakning fra danskerne, og det er helt afgørende for pantsystemets succes,” siger finansdirektør i Dansk Retursystem, Lars Klepsch, som nu efter godt et år, leverer sit første regnskab i virksomheden.

Stigning i effektivitet på trods af øgede mængder
2018 har været et økonomisk stærkt år for non-profitvirksomheden Dansk Retursystem. Til trods for, at der skulle håndteres godt 200 mio. flere emballager end året før, landede virksomheden på et regnskabsmæssigt 0-resultat – samtidig med, at virksomheden i midten af året reducerede den gennemsnitlige betaling for håndtering af de tomme emballager med 20 pct.

”Vi står nu med resultatet af en målrettet indsats for at øge effektiviteten, som i 2018 blev forbedret med 10 pct.,” fortæller Lars Klepsch og uddyber:

 ”Det arbejde fortsætter. Vi fokuserer kontinuerligt på en effektiv cirkulær økonomi, som på en og samme tid gavner både klimaet, beholdningen af jordens ressourcer, producenternes forretning og selvfølgelig i sidste ende forbrugerne.”

Ny fabrik sikrer endnu bedre genanvendelse
I 2018 blev der taget første spadestik til virksomhedens nye fabrik i Høje Taastrup. Den skal dels imødekomme de stigende mængder engangsemballager, herunder saft- og juiceprodukter, og dels sikre en endnu mere effektiv genanvendelse. Fabrikken står færdig i 2020.

 

Tal og fakta om pantsystemet

  • Virksomheden omsatte i 2018 for 2,1 mia. incl. pant.
  • Der er tilmeldt 1.087 producenter og importører, som i alt har 26.300 forskellige slags dåser og flasker med i pantsystemet, og alene i 2018 kom der 5.047 nye produkter med pant på markedet.
  • Indtægterne for genanvendeligt materiale steg i 2018 med 2 pct. og udgjorde dermed 27 pct. af de samlede indtægter.
  • Forbrugerne afleverer dagligt 3,8 millioner flasker og dåser med pant tilbage.         
  • 15.672 butikker, restauranter, kiosker og cafeer får jævnligt hentet tomme flasker og dåser.
  • Når man genanvender en plastikflaske, spares 81 pct.CO2.     
    Når man genanvender en glasflaske, spares 58 pct. CO2.
  • Når man genanvender en aluminiumsdåse, spares 95 pct.CO2.

Fakta: Hver dag afleverer danskerne i gennemsnit 3,8 millioner engangsflasker og dåser. Dansk Retursystem henter emballager mere end 15.000 steder over hele landet og sørger for, at de bliver gen­anvendt. Miljøvirksomheden, der er non-profit, har eneretten til at drive det danske pantsystem og er ejet af bryggerierne og reguleret af Miljøministeriet.

Nøgleord

Kontakter

Flere informationer og aftaler om interview fås hos kommunikationsdirektør Hanne Luke på tlf. 20 14 05 18 eller hlu@danskretursystem.dk

Billeder

Danskerne sendte rekordmange tomme flasker og dåser med pant til genanvendelse i 2018.
Danskerne sendte rekordmange tomme flasker og dåser med pant til genanvendelse i 2018.
Download

Links

Information om Dansk Retursystem

Dansk Retursystem
Dansk Retursystem
Erik Husfeldts Vej 1
2630 Taastrup

+45 43 32 32 32http://www.dansk-retursystem.dk

Følg pressemeddelelser fra Dansk Retursystem

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dansk Retursystem

Millioner af dåser og flasker bliver pantet på én enkelt uge under Roskilde Festival2.7.2026 13:32:47 CEST | Pressemeddelelse

For at kunne håndtere de store mængder dåser og flasker på Roskilde Festival knokler frivillige bag campingområdet på den mobile pantstation, som i år forventes håndtere over 1,5 mio. tomme dåser og flasker. Det er mere end halvdelen af festivalens samlede mængde af pant på ca. 2,5 millioner og svarer til pantmængderne i et stort supermarked på ét helt år.

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen8.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Målrettet rådgivning og smarte gebyrstrukturer har fået flere drikkevareproducenter til at designe deres flasker og dåser, så de lettere kan genanvendes. Det viser en ny opgørelse fra Dansk Retursystem. Samtidig er andelen af dåser og flasker, der genanvendes til nye igen, steget yderligere, og i 2025 blev tæt på 100 % af de dåser og flasker med pant, som blev sendt til genanvendelse, til nye dåser og flasker igen.

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 203017.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Flere og flere europæiske forbrugere vil i de kommende år få mulighed for at pante deres dåser og flasker. Frem mod 2030 bliver antallet af systemer mere end fordoblet, viser en ny analyse fra Dansk Retursystem. For at hjælpe de nye “pant-lande” på vej og styrke genanvendelsen af drikkevareemballager i Europa har Dansk Retursystem været blandt initiativtagerne til en fælles brancheorganisation for pant- og retursystemer, EDRSA, som mødes i disse dage i Danmark.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye