Årsrapport: 200 mio. flere emballager gennem pantsystemet i 2018

Danskerne afleverede rekordmange flasker og dåser i 2018. 200 mio. flere engangsemballager end året før blev sendt retur til Dansk Retursystems fabrikker, som sikrede, at de blev genanvendt til nye drikke- eller fødevareemballager. De 1,4 milliarder flasker og dåser sparede klimaet for 143.950 tons CO2.
”Vi kan se, at selvom forbruget af drikkevarer stiger, så kommer der stadig knap ni ud af ti flasker og dåser retur til genanvendelse. Det er en kendsgerning, at der bruges flere ressourcer til produktion, end jorden har, så vi er nødt til at bruge ressourcerne igen. Vi oplever stor opbakning fra danskerne, og det er helt afgørende for pantsystemets succes,” siger finansdirektør i Dansk Retursystem, Lars Klepsch, som nu efter godt et år, leverer sit første regnskab i virksomheden.
Stigning i effektivitet på trods af øgede mængder
2018 har været et økonomisk stærkt år for non-profitvirksomheden Dansk Retursystem. Til trods for, at der skulle håndteres godt 200 mio. flere emballager end året før, landede virksomheden på et regnskabsmæssigt 0-resultat – samtidig med, at virksomheden i midten af året reducerede den gennemsnitlige betaling for håndtering af de tomme emballager med 20 pct.
”Vi står nu med resultatet af en målrettet indsats for at øge effektiviteten, som i 2018 blev forbedret med 10 pct.,” fortæller Lars Klepsch og uddyber:
”Det arbejde fortsætter. Vi fokuserer kontinuerligt på en effektiv cirkulær økonomi, som på en og samme tid gavner både klimaet, beholdningen af jordens ressourcer, producenternes forretning og selvfølgelig i sidste ende forbrugerne.”
Ny fabrik sikrer endnu bedre genanvendelse
I 2018 blev der taget første spadestik til virksomhedens nye fabrik i Høje Taastrup. Den skal dels imødekomme de stigende mængder engangsemballager, herunder saft- og juiceprodukter, og dels sikre en endnu mere effektiv genanvendelse. Fabrikken står færdig i 2020.
Tal og fakta om pantsystemet
- Virksomheden omsatte i 2018 for 2,1 mia. incl. pant.
- Der er tilmeldt 1.087 producenter og importører, som i alt har 26.300 forskellige slags dåser og flasker med i pantsystemet, og alene i 2018 kom der 5.047 nye produkter med pant på markedet.
- Indtægterne for genanvendeligt materiale steg i 2018 med 2 pct. og udgjorde dermed 27 pct. af de samlede indtægter.
- Forbrugerne afleverer dagligt 3,8 millioner flasker og dåser med pant tilbage.
- 15.672 butikker, restauranter, kiosker og cafeer får jævnligt hentet tomme flasker og dåser.
- Når man genanvender en plastikflaske, spares 81 pct.CO2.
Når man genanvender en glasflaske, spares 58 pct. CO2. - Når man genanvender en aluminiumsdåse, spares 95 pct.CO2.
Fakta: Hver dag afleverer danskerne i gennemsnit 3,8 millioner engangsflasker og dåser. Dansk Retursystem henter emballager mere end 15.000 steder over hele landet og sørger for, at de bliver genanvendt. Miljøvirksomheden, der er non-profit, har eneretten til at drive det danske pantsystem og er ejet af bryggerierne og reguleret af Miljøministeriet.
Nøgleord
Kontakter
Flere informationer og aftaler om interview fås hos kommunikationsdirektør Hanne Luke på tlf. 20 14 05 18 eller hlu@danskretursystem.dk
Billeder

Links
Information om Dansk Retursystem
Følg pressemeddelelser fra Dansk Retursystem
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Retursystem
Dansk Retursystem har købt sin sidste fossil-lastbil2.7.2025 13:57:48 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Retursystem har taget det første store skridt mod en helt eldreven vognpark til pantindsamling i 2030. Det sker med indkøbet af 19 nye ellastbiler. Volvo Trucks leverer de 16 og Renault Trucks leverer tre efter EU-udbud.
Danskerne panter for pengene – og forstår de miljøgevinsterne, panter de endnu mere8.5.2025 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
At få penge som belønning er den største motivationsfaktor, når danskerne panter dåser og flasker. Men de, som kender til gevinsterne for miljøet, panter endnu mere, viser en ny analyse af danskerne pantvaner. Dansk Retursystem lancerer på den baggrund i dag en ny kampagne, der skal løfte danskernes forståelse af pantsystemet og få endnu flere dåser og flasker retur og genanvendt.
Pantsystemet er effektivt som aldrig før: 99,7 procent genanvendes i lukket kredsløb12.3.2025 09:48:36 CET | Pressemeddelelse
Når flasker og dåser genanvendes i pantsystemet, bliver hele 99,7 procent til nye flasker og dåser i et lukket kredsløb, hvor materialerne kan genanvendes igen og igen. Det fremgår af Dansk Retursystems årsrapport. Det rekordhøje niveau er en forbedring på knap 4 procentpoint i forhold til året før.
Nu bliver låget siddende på flasken19.2.2025 12:38:25 CET | Pressemeddelelse
Siden EU-direktivet om fastgjorte låg trådte i kraft sidste år, kommer hele 99% af alle pantede flasker retur med låget på. Det viser en opgørelse fra Dansk Retursystem. Det svarer til 126 tons plastik, som nu genanvendes i pantsystemet i stedet for at ende som affald.
NTO skal levere automatiseret optælleanlæg til ny pantfabrik30.5.2024 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver automationsvirksomheden NTO, der skal levere optælleanlægget til Dansk Retursystems nye pantfabrik i Fredericia. Anlægget skal håndtere flasker og dåser med pant, fra de kommer ind på fabrikken, til de bliver optalt, og flasker og dåser derefter sendes til genanvendelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum