AC-formand om regeringens nye partnerskab: ”Hvis vi fejler, risikerer vi en corona-generation af langtidsledige”
19.10.2020 06:00:00 CEST | Akademikerne | Pressemeddelelse
“2020 er det værste år i nyere tid for de nyuddannede,” siger Akademikerne (AC)’s formand Lars Qvistgaard: ”55.000 dimittender rammer et corona-ramt arbejdsmarked. Det er 150 friske, skarpe nyuddannede hver dag. Der kommer desværre bare ikke lige så mange jobs, så de nyuddannede konkurrerer med historisk mange, mere erfarne kandidater i jagten på deres første job og den vigtige erfaring.”
Lars Qvistgaard fremhæver, at corona-krisen skaber en særligt udfordrende situation for de 55.000 nyuddannede, der træder fra en videregående uddannelse ud på arbejdsmarkedet i 2020. Derfor er der også brug for særlige tiltag og politisk handling:
”At være nyuddannet under corona kræver mere end gå-på-mod og gode ansøgninger. Hvis vi ikke hjælper straks, så risikerer vi en corona-generation, som starter arbejdslivet langt væk fra arbejdsmarkedet.”
Nyt partnerskab skal forhindre en Corona-generation af unge ledige
Siden corona ramte i marts er AKU-ledigheden (15-74årige uden arbejde, der søger job) vokset med over 20.000 personer til 6% af arbejdsstyrken. Det betyder, at mange nyuddannede bliver en del af en langt større ansøgergruppe fyldt med nylige ledige, der har flere års erfaring med i bagagen.
Når situationen normaliserer sig, risikerer de stadig at stå uden erfaring, mens næste hold af nyuddannede også træder ud på arbejdsmarkedet. På den måde bliver kortvarig krise til langvarig ledighed.
Det er derfor en bunden opgave for det nye partnerskab at sætte gang i konkrete initiativer, der kan hjælpe de mange dimittender i job her og nu. Det mener Lars Qvistgaard:
”Vi har et fælles ansvar for at undgå corona-generationen. Når der ikke er jobs at finde, skal vi ruste de nyuddannede til at skabe den post-corona genstart, Danmark har brug for. Det kræver målrettet opkvalificering til den nuværende situation og iværksætterkurser i at skabe nyt,” siger Lars Qvistgaard.
Yderligere fakta og interviews
Du kan læse Akademikernes konkrete tiltag mod ungdomsarbejdsløshed efter corona-krisen på her: https://www.akademikerne.dk/dimittend/
For yderligere kommentarer, kontakt Akademikernes formand Lars Qvistgaard på 2147 2686 eller kommunikationskonsulent Yasmin Davali på 2069 9236.
Nøgletal
Data hentet fra Danmarks Statistiks ”Statistikbanken” d. 1. april 2020:
|
Uddannelsesgruppe |
2017 |
2018 |
2019 |
|
I alt LVU, MVU og KVU |
56.063 |
55.000 |
55.393 |
|
H70 Lange videregående uddannelser, LVU (Tabel UDDAKT70) |
25.048 |
23.710 |
23.762 |
|
H50 Mellemlange videregående uddannelser, MVU (Tabel UDDAKT50) |
21.545 |
21.956 |
21.995 |
|
H40 Korte videregående uddannelser, KVU (Tabel UDDAKT40) |
9.470 |
9.334 |
9.636 |
Information om Akademikerne
Om Akademikerne
Akademikerne er en partipolitisk uafhængig paraplyorganisation for 28 faglige organisationer, der organiserer akademisk uddannede i Danmark. Akademikerne repræsenterer pr. 1. januar 2022 ca. 465.000 medlemmer med en lang videregående uddannelse.
Akademikerne samarbejder med medlemsorganisationerne for at sikre et attraktivt akademisk arbejdsmarked. Akademikerne skal øge akademikernes indflydelse i samfundet.
Følg pressemeddelelser fra Akademikerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Akademikerne
Bekymret formand: PISA-problemet rækker langt ud over folkeskolen10.9.2026 15:22:27 CEST | Pressemeddelelse
Akademikerne bakker regeringens nye initiativer op, der skal ændre på den negative udvikling hos skoleelevers faglighed. ”Det er et alarmsignal for hele det danske videnssamfund”, siger formand for den samlede akademiske fagbevægelse, Tomas Kepler.
Modsvar: Derfor skal ledere uddannes i psykisk arbejdsmiljø28.8.2026 10:33:50 CEST | Pressemeddelelse
Et forslag om obligatorisk uddannelse af ledere i psykisk arbejdsmiljø er ikke “curlingledelse”. Det er kompetent ledelse. Sådan lyder meldingen fra Tomas Kepler, formanden for Akademikerne, efter Linda Nordstrøm Nissen, underdirektør i arbejdsgiverorganisationen TEKNIQ, i Børsen har kritiseret forslaget om, at alle ledere skal have obligatorisk uddannelse i psykisk arbejdsmiljø.
Akademikere: Bomstærk økonomi skal også være stærk i fremtiden27.8.2026 15:10:49 CEST | Pressemeddelelse
Dansk økonomi buldrer derudaf takket være en tårnhøj beskæftigelse. Men festen fortsætter kun, hvis vi nedbringer stress og skaber et mere fleksibelt pensionssystem, siger Tomas Kepler, formand for Akademikerne.
500.000 akademikere om regeringsgrundlaget: Endelig tager vi et opgør med stress2.6.2026 17:53:14 CEST | Pressemeddelelse
Akademikerne har store roser til det nye regeringsgrundlag, som blandt andet lægger op til et opgør med den voksende stressepidemi og en styrkelse af konkurrenceevnen gennem ambitiøse investeringer i forskning og uddannelse.
Stort og historisk ja til OK26-resultatet15.4.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
180.000 akademikere har stemt samlet ja til OK26-resultatet i stat, kommuner og regioner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
