AAU udvikler verdens første tungestyrede exoskeletarm

Verdens første tungestyrede exoskeletarm giver nu personer med lammelser som følge af rygmarvsskader, ALS eller hjerneblødninger mulighed for at drikke og spise selv
Armen – kaldet EXOTIC – er et resultat af flere års internationalt samarbejde med Aalborg Universitet i spidsen, og exoskeletarmen kan give mulighed for mere endnu, lyder det.
”Den kan give et menneske, der er helt lammet fra halsen og ned, mulighed for selv at spise, drikke og potentielt uddanne sig eller have et arbejde ved brug af ”egen arm”, der styres med tungen. Det muliggør også sociale aktiviteter som at give hånd eller hjælpe et barn,” siger Lotte Andreasen Struijk, der er projektansvarlig og lektor ved Institut for Medicin og Sundhedsteknologi ved AAU.
Armen kan tungestyres til en hvilken som helst bevægelse, der er muligt for exoskelettet, og er designet til at være ’intelligent’, så den kan hjælpe med at lave præcise bevægelser, når brugeren eksempelvis skal samle noget småt op.
Armen er især et stort skridt for unge mennesker med lammelser, lyder det fra Lotte Andreasen Struijk.
”Brugere, der har lammelser på grund af en rygmarvsskade, er ofte helt unge. Ved hjælp af vores exoskelet vil de kunne være mere selvstændige og aktive mennesker, som eksempelvis kan gå på cafe med vennerne og bedre kan uddanne sig og varetage et job,” siger hun.
Armen er blevet færdigtestet med rygmarvsskadede brugere på Vestdansk Center for Rygmarvsskadede. Brugerne kunne blandt andet drikke vand, samle jordbær, klø sig med en kløpind og tænde en kontakt.
Målet er nu at videreudvikle armen på det nye Center for Rehabiliteringsrobotik, der åbner d. 10. november 2021 på Aalborg Universitet.
”Vores næste fokus er, at exoskeletarmen også skal kunne styres med kombineret muskel-, hjerne- og tungesignaler, så det kan tilpasses én, der gradvist bliver mere lammet såsom ved ALS. Dertil vil vi gøre skeletarmen lettere, mindre og give den større bevægelighed,” siger Lotte Andreasen Struijk.
Projektet er kommet til verden i et samarbejde mellem Aalborg Universitet, Regionshospital Nordjylland og Aalborg Universitetshospital, og der er mere end 80 brugere, forskere, klinikere og virksomheder fra Danmark, Sverige, Tyskland, Japan og Italien, som deltager i åbningen, hvor EXOTIC og mange andre rehabiliteringsrobotter fremvises.
Centeret er støttet af Louis-Hansen Fonden.
Videon med EXOTIC i brug kan findes her.
Nøgleord
Kontakter
Centerleder og lektor Lotte N.S. Andreasen Struijk - 98 15 40 08 - naja@hst.aau.dk
Pressekontakt Mads Sejer Nielsen - 29 64 49 81 - madssn@adm.aau.dk
Billeder

Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Rumteknologi har skabt milliardindustri i Nordjylland17.10.2025 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny rapport viser, at Nordjylland er ved at udvikle sig til en europæisk hub for rumteknologi. De kommercielle muligheder i rummet står til at vokse eksplosivt de kommende år.
Ny analyse: Europa risikerer at forblive tech-afhængigt af USA9.10.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi står foran de største beslutninger i en hel generation: Lænker vi os yderligere fast til eksterne teknologi, eller bygger vi vores egne suveræne tech-aktører? Gør vi det alene eller sammen med USA? Overdreven selvforsyning har også sine begrænsninger, ligesom øgede spændinger over Atlanten heller ikke er til Europas fordel, skriver to tech-eksperter i en ny analyse udgivet af Nationalt Forsvarsteknologisk Center.
Frivilligt arbejde mindsker brugen af antidepressiv medicin hos ældre8.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Frivilligt arbejder er godt for det mentale helbred. Et nyt studie fra Aalborg Universitet viser, at et par timer om ugen i en genbrugsbutik eller en forening kan mindske ældres brug af antidepressiv medicin.
Milliardbevilling til grøn omstilling af det byggede miljø7.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en rekordstor forskningsbevilling fra Villum Fonden styrker Aalborg Universitet, Aarhus Universitet, Danmarks Tekniske Universitet og Syddansk Universitet indsatsen for en mere bæredygtig byggesektor. De fire universiteter skal i en historisk forskningsindsats skabe ny viden, der kan gøre en afgørende forskel for vores klima, miljø og biodiversitet.
Danmark tager til EM i Cybersikkerhed, mens hybridkrigen raser6.10.2025 09:57:47 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver intenst, når det danske cyberlandshold indtager Polen d. 6.-10. oktober til en nervepirrende dyst om EM i Cybersikkerhed. Her skal ti af Danmarks bedste unge hackere konkurrere om at kunne kalde sig toppen af cyber-poppen i Europa.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum